Vlídná tvář vašeho domu

Co by vás mělo zajímat u fasádní omítky? Samozřejmě vzhled, ale také životnost, odolnost proti vlhkosti, samočisticí schopnost a bezproblémové spojení s izolačními systémy.

Postřehli jste správně: Cena není faktorem, který by vás měl zajímat na prvním místě! Důležitější je složení omítky a z něj vyplývající vlastnosti, ale také požadavky na podklad a způsob aplikace omítky. A pochopitelně výsledný estetický efekt a jeho dlouhodobá trvanlivost. Fasáda domu je totiž vaší vizitkou. Vždyť i její název pochází od slova „face“.

Silikonová šlechtěná omítka Comfort (červená) je pevná, pružná, vodoodpudivá, odolává ušpinění a dá se nanášet i za nízkých teplot. Pastovitá, ideální pro zateplovací systémy ETICS. Výběr ze zrnitostí 1–3 mm, cena od 74 Kč/kg. Na snímku v kombinaci s termoizolační omítkou Supertherm TO. Foto Cemix.

 

Složení omítek

Fasádní omítka je – řečeno moderně – kompozitní materiál. Skládá se totiž z plniva, pojiva, přísad a vody, přičemž úkolem spojení těchto složek je vytvořit jednolitý celek, který bude splňovat maximum z výše uvedených požadavků. Nejhutnější složkou omítky – plnivem – může být písek, kamenná drť či perlit. Poměrně podstatně se liší svou hmotností, izolační schopností i dalšími vlastnostmi (perlit se používá pro lehké a tepelně izolační omítky). Pojivo, bez něhož by celek nemohl fungovat, tvořily dříve hlavně vápno a cement. Moderními pojivy jsou především akryláty (umělé pryskyřice), silikáty, silikony nebo jejich kombinace. Právě pojivo propůjčuje dnes omítkám specifické vlastnosti a hraje zásadní roli také v ceně omítky.

Silikon-silikátová omítka Mistral Silika s inovativní recepturou ExtraSan, vysoce hydrofobní a paropropustná. Pastovitá, nabízí spojení se systémy ETICS, zaručí dlouholetou životnost fasády. Na výběr zatíraná a rýhovaná struktura, zrno 1,5 až 2,5 mm. Foto Mistral.

 

I/ Minerální

Dříve se nazývaly vápenné či vápenocementové. Jejich aplikace probíhala jednoduše na holé, nezateplené zdivo. Současné požadavky na tepelnou a zvukovou izolaci však již nedokázaly splnit. Proto se dnes inovované minerální omítky používají především na rekonstrukce, renovace nebo modernizace fasád starších či přímo historických budov. Nadále jsou krásné, ale svými izolačními parametry již moderním fasádním omítkám nestačí.

PŘED Foto Quick-mix.

PO – Sanace zdiva i fasády fary ve Vřesovicích u Prostějova. Použit ryze přírodní stavební materiál tubagTrass, který pochází z vulkanického tufu sopek v pohoří Eifel v Německu. Materiál vytváří prodyšnou a vodotěsnou ochranu, váže volné vápno a zabraňuje výkvětům na fasádě. Foto Quick-mix.

II/ Akrylátové

U akrylátových omítek tvoří pojivo umělá pryskyřice. Výsledkem bývá pevný, houževnatý a vodoodpudivý materiál s širokou barevnou škálou a velmi příznivou cenou. Nevýhody tvoří nižší odolnost proti ušpinění a malá propustnost vodních par (omítka je difúzně uzavřená). Proto nelze akrylátové omítky doporučit pro kontaktní zateplovací systémy s minerální vlnou, která je prodyšná! U zateplovacího systému s polystyrenem tato omítka nevadí, protože fasáda je neprodyšně uzavřena již polystyrenem.

 

III/ Silikátové

Tady je pojivem draselné vodní sklo. Díky tomu, že je zásadité, podstatně a hlavně trvale zvyšuje odolnost omítky vůči mechům a plísním. (Do jiných omítek je nutné uměle přidávat algicidní a fungicidní látky, které ovšem mají jen omezenou dobu působení). Výhodou silikátových omítek je také skvělá paropropustnost a delší životnost. Dají se použít pro všechny druhy zateplovacích systémů. Jsou však méně pružné a nasákají vodu (po dešti se na fasádě mohou dočasně objevit skvrny). Odstín lze volit jen z přírodních pigmentů.

 

IV/ Silikonové

Jedničkou mezi šlechtěnými omítkami jsou dnes ty, jejichž pojivo tvoří silikony. Snaží se spojit výhody akrylátových a silikátových omítek. Jsou pružné, vodoodpudivé a zároveň paropropustné, mají dlouhou životnost. Navíc jsou stálobarevné a odolávají UV záření. Díky tomu, že odpuzují vodu, se ani v prašném prostředí nešpiní (nečistota se smývá současně s vodou). Tomu všemu logicky odpovídá nejvyšší cena. Přesto mají jednu slabinu: nižší odolnost proti biotickému napadení (mechy, plísně). Řeší to přídavek fungicidů, který ovšem nepůsobí trvale.

 

V/ Modifikované

Poslední možnost představují kombinace dvou organických pojiv za účelem zlepšení výsledných vlastností omítky. Akrylátové omítky s nízkým přídavkem silikonu se nazývají siloxanové. Jsou určeny především na polystyrenové zateplení. Vodoodpudivé paropropustné omítky se samočisticím efektem dosahují extrémní odolnosti proti mikroorganismům. Podobnou skupinu tvoří omítky silikon-silikátové, kde je hlavním pojivem silikát a opět se přidává silikon pro dosažení vyšší pružnosti, vodoodpudivosti a odolnosti proti zašpinění. Cenově zůstávají levnější než silikonové omítky.


Nástrahy při realizaci omítky

• Teplota při zpracování a aplikaci omítkové směsi by neměla klesnout pod +5 °C.

• Minimální teplota pro zpracování musí být uvedena v technickém listu konkrétního výrobku. Při očekávaném mrazu se v žádném případě omítat nesmí!

• Obecně platí: Čím větší je zrno omítky a čím složitější povrchová úprava, tím větší bude spotřeba materiálu.

• Pokud kupujete probarvenou omítkovou směs, pořiďte si potřebné množství najednou. Vyhnete se tím problémům s drobnými odchylkami barevnosti pro jednotlivé šarže.

 

 

TEXT: VÍT STRAŇÁK ● FOTO: SE SOUHLASEM FIREM Quick-mix, Mistral, Cemix

Datum vydání: 9. 8. 2021

Edit: