Skládaná střecha

Střecha je korunou domu. Ale jak zajistit, aby byla pevná, stabilní a dlouhodobě spolehlivá? Aby nabízela plně funkční systém i za 50 let?

Betonová střešní krytina Tegalit STAR v exkluzivní ebenově černé barvě. Rovný profil, dokonale hladký reflexní povrch, optimalizovaný přední řez tašky, vysoká pevnost. Foto Bramac

Přednost a zároveň úskalí skládané krytiny spočívá v tom, že se skládá z jednotlivých střešních tašek, šablon nebo malých desek. Ty umožňují dokonalou řemeslnou pokládku, která pak má zásadní vliv na životnost střechy jako celku. Když nedojde k systémové chybě při tvorbě střešního souvrství, zajistí vám dnes kvalitní skládaná krytina opravdu řešení na celý život.

Pálená krytina Tondach Stodo 12 s dvojitým drážkováním umožňuje posun o 4 cm. Pro zvýšení odolnosti může mít povrch s engobou či glazurou. Foto Wienerberger

 

Ucelený systém

Přední výrobci skládaných krytin dobře vědí, že šikmá střecha musí tvořit ucelený funkční systém. Proto takový systém sami nabízejí včetně řady užitečných doplňků (například pod názvem „inteligentní střešní systém“). Správně složené souvrství s řádnou izolací podstřešního prostoru a se všemi klempířskými prvky pak poskytuje opravdu mimořádnou trvanlivost. Systémové řešení doslova zastřešuje spolehlivá skládaná krytina, která by vás měla chránit před všemi rozmary počasí nejméně na půl století. Při kvalitní odborné pokládce tak nejspíš po celý zbytek života nebudete muset na střechu sáhnout.

Břidlice je materiál, který dokonale prověří umění pokrývače. Pokud obstojí, máte vystaráno na 100 let! Na snímku detail úžlabí. Foto Richter – Pizarras

 

Základem je krov

Důležitý faktor, který ovlivní konkrétní volbu krytiny, tvoří předpokládané zatížení sněhem. Zejména v horských oblastech se totiž hmotnost sněhu na střeše během zimy může pohybovat od 150 do 500 kg/m², čímž občas až desetinásobně přesáhne hmotnost střešní krytiny. Pokud připočítáte ještě silný vítr, je hned jasné, že bez pevného krovu se na horách neobejdete. Jestliže ho máte, pak už se nemusíte bát vyšší váhy bytelné skládané krytiny. Právě naopak: Stabilitu krytiny lze považovat za její specifickou přednost.

Alpský šindel s trojitým krytím má na hřebeni střechy vlastně pět vrstev. Modřínový, ručně štípaný a strouhaný po vláknech vydrží až 80 let. Foto Dřevoastavby CZ

 

Vyberte si

Které krytiny máte na výběr? Mezi skládané střešní krytiny můžeme zařadit nejen pálené a betonové tašky, ale také tradiční přírodní krytiny, které se rovněž skládají z malých dílců, vyžadují řemeslnou zručnost při pokládce a v případě správného provedení nabízejí vysokou spolehlivost i dlouhou životnost. Řeč je o břidličné a šindelové krytině.

Hliníkový systém Fasádní šindel XL je také skládaný, ač se hliník řadí mezi lehké plechové krytiny. Mimořádná odolnost a životnost, ekologická výroba, výrazný vzhled. Záruka 40 let. Foto CZ Prefa

 

Břidlice

Precizní pokládku břidličné krytiny lze považovat za skutečný vrchol pokrývačského umění. Přírodní břidlice nabízí eleganci, originální odstíny i ruční zpracování detailů a životnost až 150 let. Barva surového kamene přechází podle místa těžby od černé přes šedou až po tmavě zelenou. Svůj nezaměnitelný přírodní odstín si udržuje po celou dobu životnosti. Pro kvalitu břidlice je ovšem klíčové, aby byla těžena z hlubinných dolů. Za tento originál si logicky připlatíte. Pro cenu i hmotnost krytiny je zásadní také způsob pokládky (krytí jednoduché či dvojité, svislé či vodorovné, exkluzivní). Hmotnost se pak může pohybovat od 25 kg/m2 až po 80 kg/m2. Z přírodní břidlice se dá vytvořit také většina střešních detailů, které mohou prakticky nahradit tradiční klempířské oplechování (vykrývané úžlabí, štítové lemování, lemování hřebene a nároží, ochrana komína, vikýřů či štítu). Finální řešení to sice prodraží, ale odměnou vám bude zvýšení životnosti střechy jako celku na více než 100 let.

 

Šindel

Až do středověku sahá tradice výroby a používání dřevěného šindele. Od počátku byl vyráběn ručně (z jedlového či smrkového dřeva) a rovněž získal pověst luxusní krytiny. Dnes je ručně štípaný dřevěný šindel určen buď na historické střechy (dřevěnice, památkové objekty), nebo na střechy a stěny moderních ekologických domů s provětrávanou fasádou. Podstatné je, aby všechny šindele měly svůj vysoký standard – hustotu dřeva, ruční způsob opracování i přesný výsledný tvar. Ideální je dřevo pomalu rostoucích stromů s vysokou hustotou letokruhů bez náznaku točivosti (rovnoběžné nebo doleva točené), ze spodních pěti metrů kmene (je bez suků) a kácené v zimě, kdy jsou stromy bez mízy. Ručním štípáním šindele nedochází k přerušení dřevních vláken, což má zásadní význam: Voda pak nemůže vzlínat do šindele a rychle odtéká po vláknech ze střechy. Ručním strouháním po vláknech se uštípnutý kus dřeva upraví přesně do požadovaného tvaru (valašský šindel má pero a drážku, alpský šindel se klade ve dvou či třech vrstvách a přitlouká se). Úprava šindele je ovšem náročná práce, vyžaduje řemeslnou zručnost a užití značné síly, což se projeví i na ceně. Výrazně levnější je strojově řezaný šindel, ale jen u ručně štípaného a strouhaného šindele můžete očekávat plnou funkčnost a dlouhodobou životnost. Nejdelší vám nabídne štípaný šindel z modřínu, který má smolnaté dřevo s obsahem silic. I bez pravidelného moření či natírání vydrží až 80 let.

Mezi exkluzivní barvy v nabídce betonové krytiny Tegalit STAR patří nejen metalické odstíny, ale také terracotta, zinkově šedá a ebenově černá (na snímku). foto Bramac

 

Pálená

Nejklasičtější skládanou střechu u nás představuje pálená krytina z keramické hlíny. Přírodní surovina po výpalu nabízí životnost až 100 let, stálost barvy a celkového vzhledu střechy. Krytina se ani po 20 letech nedrolí, nebledne ani se v ní netvoří póry. Stojí ovšem téměř o třetinu více než betonová krytina bez úprav. Vzhled pálené krytiny je ve srovnání s betonem o něco jemnější, ale rozdíl dnes již není výrazný. Keramika nabízí pestřejší škálu tvarů (například novinka V11 posuvná značky Tondach), zato však menší škálu barev. Pálené keramické tašky dobře odolávají rovněž mechům a lišejníkům, což lze ještě podpořit použitím engoby (povrchové úpravy s matným leskem) nebo glazury (hladkého povrchu s plným leskem). Tašky mají vysoký tepelný odpor, dobře akumulují teplo a izolují proti hluku. Hmotnost krytiny je okolo 40 kg/m², ovšem v případě klasické bobrovky může přesáhnout i 60 kg/m². Při pokládce pálené i betonové krytiny musíte dodržet bezpečný sklon střechy .

 

Betonová

Masivní betonová krytina na střeše opravdu pevně sedí, nepohne s ní ani silný vítr. Vyšší hmotnost oproti pálené krytině lze považovat spíše za výhodu: Pokud sedí na pevném krovu, zajišťuje stabilitu celé střechy. Ve srovnání s pálenou krytinou má jednak příznivější cenu (až o 30 %), jednak širší škálu barev. Také životnost betonových tašek (až 80 let) je více než dostačující. A jestli chcete odlehčit krovu, můžete zvolit velký formát tašek (Bramac MAX – hmotnost 40 kg/m²), inovovanou zdvojenou bobrovku, ale především technologickou novinku – tašku Bramac Classic AERLOX ULTRA, která má až o 30 % nižší hmotnost. Tašky mají minimální nasákavost, jsou mrazuvzdorné, tvarově stálé a jejich pevnost se během let zvyšuje. Speciální povrchové úpravy střechu mírně prodraží, ale vytvoří dokonale hladký atraktivní povrch, zvýší celkovou odolnost a dlouhodobou stabilitu původní barevnosti (Protector PLUS, Colorsystem, EVO) nebo výrazně omezí přehřívání střechy (technologie STAR). Zvláštního významu dnes nabývá střešní skladba Bramac COOL, kterou představujeme podrobněji.

 


Kritéria pro výběr krytiny

• předpokládané zatížení sněhem
• přírodní podmínky lokality (vítr, déšť, sluneční svit, teplota)
• architektura domu a okolí
• soulad krytiny s fasádou
• tvar a sklon střechy
• členitost střechy (nároží a úžlabí)
• stáří domu a stav krovu
• celkový stav konstrukce (podstřešní fólie, tepelná izolace, okapový systém, střešní okna)


Význam bezpečného sklonu

• Aby si střešní systém jako celek zachoval plnou funkčnost, je nutné dlouhodobě a bezpečně odvádět ze střechy veškerou vodu.
• Klíčovou roli při odvádění vody má sklon střechy. Čím je větší (strmější), tím bezpečněji bývá voda ze střechy odvedena. Proto výrobci vždy uvádějí minimální sklon pokládky pro daný typ skládané krytiny – tzv. bezpečný sklon.
• Tašku či šablonu lze zpravidla použít i u nižších sklonů, ale pak bývá nutné provést některá doplňková opatření. Může se jednat o požadavek na celoplošné bednění nebo na slepení pásů střešní fólie v místě přesahů, případně o požadavek na utěsnění perforací v místě kontralatí pomocí těsnicí pásky.
• Chcete-li mít skládanou střechu s velmi nízkým sklonem, může vzniknout požadavek na vytvoření tzv. vodotěsného podstřeší. Toto opatření je technologicky poměrně náročné a zvýší celkovou cenu realizace.

 


Střešní systém, který šetří hned dvakrát

– Největší položku domácnosti v souvislosti s energiemi tvoří náklady na vytápění. Jak zamezit únikům tepla a snížit spotřebu? Řešení nabízí střešní skladba Bramac COOL.
– Při navrhování střechy je nutné pomýšlet na celoroční komfort: V létě na střechy shora dopadají horké sluneční paprsky, v zimě vám cenné teplo v domě stoupá vzhůru a neizolovanou střechou uniká.
– Sofistikovaná střešní skladba Bramac COOL řeší oba problémy najednou: V zimních měsících perfektně izoluje a v létě naopak zabraňuje pronikání tepla do interiéru a přehřívání podkrovních místností. Ušetříte tak nejen za vytápění, ale i za klimatizaci.
– Bramac COOL celkem zahrnuje tři prvky: střešní tašky nové generace vyrobené technologií STAR, reflexní fólii a nadkrokevní tepelnou izolaci BramacTherm.
– Zatímco povrch standardních tašek tvoří pouze několik vrstev barvy, u technologie STAR je navíc aplikována vrstva vysoce probarveného mikrobetonu, která zaplní všechny nerovnosti a vytvoří dokonale hladký povrch. Vrstva mikrobetonu je přetažena i přes celou plochu předního řezu tašky. To vše zvyšuje ochrannou schopnost a odolnost krytiny před extrémními vlivy počasí a zajišťuje dlouhodobou stabilitu její původní barevnosti.
– Betonové tašky STAR mají navíc do povrchu integrované speciální pigmenty, které odráží třikrát více infračerveného záření než běžné střešní krytiny a snižují teplotu na spodní straně tašek až o deset stupňů.
– Přímo pod střešní krytinou je ve skladbě Bramac COOL umístěná vysoce reflexní fólie, která funguje jako další odrazivý štít vůči působení slunečních paprsků.
– V chladném období brání únikům tepla směrem z interiéru vysoce účinný a propracovaný systém nadkrokevní tepelné izolace BramacTherm. Jedná se o tuhé desky z PIR pěny, které mají i v malých tloušťkách vynikající termoizolační schopnosti. Pokládají se celoplošně shora na střešní krokve, čímž je eliminován vznik nežádoucích tepelných mostů.
– Nadkrokevní systém zateplení zároveň zvětšuje prostory pod střechou a umožňuje využít zajímavého působení dřevěných krokví v interiéru podkroví.
– Střešní skladba Bramac COOL účinně odolává chladu i horku a reprezentuje tak stavební technologii, která přispívá k energeticky udržitelnému bydlení. Z obytného podkroví vytváří prostory s vysokým obytným komfortem, ale také nenapodobitelnou estetikou.


 

 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Wienerberger, Bramac, CZ Prefa, Dřevostavby CZ, Richter – Pizarras

Datum vydání: 23. 3. 2023

Edit: