Orientální styl jak z pohádky

Jen málokterý směr je tak dekorativní a plný barev jako ten orientální. Aniž bychom usilovali proměnit pokoj či ložnici v komnatu z Pohádek tisíce a jedné noci, jeho typické vzory vás mohou inspirovat.

Slovo „orient“ pochází z znamená východ a pojem označuje řadu zemí, k řadíme kromě těch arabských třeba dnes tento francouzštiny, nimž i Maroko, Tunis a další státy na severu Afriky. Na cestách od Turecka přes Indii až po Nepál se lze setkat s uměním místních řemeslníků, které se sice v různých oblastech liší, leccos však mají společné – pestré barvy, výrazné vzory a tradiční materiály. Typické jsou pro orientální styl koberce, jimž stáří dodává krásu i hodnotu. Charakteristické jsou i různé textilie a čalouněné doplňky, taburety, sedací polštáře či prošívané matrace užívané jako nízké pohovky. Paravány, kávové stolky i další kusy dřevěného nábytku zase zdobí tradiční, ručně vyřezávané vzory.

Ivan Marusič
majitel obchodu SANU BABU

NENÍ NUTNÉ SI V ORIENTÁLNÍM DUCHU ZAŘÍDIT CELÝ BYT, ALE OŽIVIT HO ORIGINÁLNÍMI KOUSKY.

  • Přivezli jste si zajímavý koberec z Nepálu nebo prošívaný bavlněný přehoz z Indie? K orientálním doplňkům můžete přidat také další textilie v teplých zářivých barvách, jako jsou závěsy, baldachýny, tkané plédy a vyšívané povlaky na polštáře bohatě zdobené třásněmi, korálky či střapci.
  • Interiér lze doplnit i tepanými lampami nebo lucernami. Jejich stínidly bude pronikat měkké tlumené světlo, které vytváří magickou náladu a vrhá na stěny stíny podobné krajkám.
  • K typickému koloritu orientálního bazaru přispějí také aromatické tyčinky a oleje plné kořeněných vůní.
  • Originálně vypadají i taburety a sedátka vytvořená například ze sedla na velblouda či vyřezávané dřevěné stolečky, které jsou ručně malované nebo vykládané.
  • Pokud se vám orientální styl líbí, ale jeho extravagantní barevnost vás příliš neláká, vyberte si doplňky ze dřeva se světlou patinou ve střídmějších odstínech, kovové lampy s jemnými vzory nebo ozdobná zrcadla.
  • Oblíbené jsou i nejrůznější kovové nádoby, mísy, vázy, konvice nebo podnosy většinou ve zlaté, stříbrné nebo bronzové barvě s patinou a typickými ornamentálními, ručně tepanými dekory

Typické atrium uvnitř domu má v Orientu chránit před prudkým sluncem. Foto: H&M Home

EXT: DITA FINGERLANDOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Datum vydání: 27. 5. 2020

Edit: