Originální design luxusních světel

Interiérové osvětlení je pomyslným šperkem každého domova. Tentokrát jsme se zaměřili na top designové kousky, které mnohdy až berou dech. Ale pozor! Je jasné, že jim to bude slušet jen v odpovídajícím prostředí.

Kvalitní a krásné osvětlení by mělo být středobodem každého interiéru. Nejen, že vám bude dobře zvolený lustr suplovat denní světlo, kterého není vždy dostatek, ale designový kousek dokáže pozvednout domácí prostor na vyšší úroveň. Vybírat můžete buď svítidla našich výrobců, mezi nimiž hrají prim české sklárny, jako například Preciosa, Lasvit, Brokis nebo třeba Bomma, ale také osvětlení věhlasných značek zahraniční výroby. Ideální je prohlédnout si lustry přímo v showroomech, kde je uvidíte jak zhasnuté, tak rozsvícené, kdy vrhají stíny na stěny a vůbec vytvářejí určitou atmosféru. Jasné je, že za designový kousek například z ručně foukaného skla si připlatíte, výsledný dojem však stojí za to a bude vás doma těšit hezkou řádku let.

Závěsné svítidlo Siren experimentuje s klasickým zvonovým tvarem. Ukrývá v sobě tři vrstvené zvony v kombinacích barev a textur. Rozměr 20 x 60 cm. Cena 750 Eur bez DPH/kus. Preciosa Lighting.

Lampa Volcano od Maxima Velčovského má texturovaný povrch, který napodobuje lávový proud ze sopky a zajímavě rozptyluje světlo. Lasvit

Lustr Spacey od Lukáše Nováka tvoří kuličky (mají připomínat planety) spojené mosaznými kroužky. Dvě větší jsou vyrobeny z mramorovaného skla lithyalin. Lasvit.

Lustr Medúza má 20 ramen z borosilikátových tyčí o průměrech 13 a 14 mm. Na svítidle z kovu a skla funguje 8 halogenových žárovek. Cena 11 800 Kč. DT Glass.

DÍLA SKLÁŘSKÝCH MISTRŮ

Například společnost Preciosa přizývá ke spolupráci světové designéry, kteří pro ni navrhují současná křišťálová svítidla. Další její svítidla zase nesou historický design nebo z něj vycházejí. Světlo jemně proniká každým precizně vybroušeným křišťálovým ověsem, zaměření na detail je patrné z každého úhlu. Svítidla jsou citlivě navrhována tak, aby všechny kousky křišťálu zářily co nejjasněji. Sklárna Brokis zase spojuje tradiční ručně foukaného sklo s materiály, jako jsou dřevo a ručně opracovaný kov. I díky smělým kompozicím, které posouvají hranice současného umění, získaly její kolekce osvětlení mezinárodní uznání. Tato svítidla se rodí z mimořádných řemeslných schopností sklářských mistrů navazujících na staletí udržovanou tradici českého foukaného skla.

Difuzér z českého křišťálu rozptyluje přirozené denní světlo přivedené ze světlovodu. Křišťálový rozptylovač Universum z ručně broušeného skla nabízí originální tvar i speciální světelné odlesky. Lightway.

Z rodiny svítidel Anello je tento závěsný model. V podobném designu můžete mít i lampu stojací nebo stolní. www.artglass.cz

RODINKY SVÍTIDEL

Oblíbené i praktické v použití jsou tzv. rodiny svítidel, v nichž stejný design nesou různé druhy osvětlení – závěsná lampa/lustr, velká stojanová lampa, ale i malá nástěnná nebo stolní lampička. Velmi hezky vypadají i závěsná svítidla o několika kusech, u nichž se dají kombinovat různé velikosti, barvy i délky zavěšení.

     Modulární systém     zavěšení svítidel Milana     s protizávažím s nimi umožňuje     hýbat v horizontálním     i vertikálním směru. Použít je     můžete jako válečky s přímým     světlem nebo přidat cylindrické     stínidlo, které světlo rozptýlí.     Možnost mnoha kompozic     v bílé nebo černé variantě,     nově v červené, béžové a šedé     barvě. Cena od 7 587 Kč.     www.lightworks.cz

Kolekce Chandelier tvoří čtyři velmi zajímavé rodiny lustrů. Každá z nich představuje současný design v podobě moderních interpretací ikonických lustrů. Dají se zakomponovat do dnešních interiérů a zároveň jsou odrazem naší historie i tradičního řemesla. Velkolepý vzhled původního designu Rudolf změkčuje současná verze perleťovými tóny neprůhledného skla. Barevná stínítka neubírají nic z jejich původní vznešenosti. Preciosa Lighting.

Nástěnnná lampa Rudolf jako funkční i dekorativní prvek. PRECIOSA

Moderní provedení stojanového svítidla se hodí pro intimní atmosféru. PRECIOSA

Svítidla Voyage z hliníku mají keramický vzhled díky matné povrchové úpravě. Kolekce značky Million obsahuje několik modelů v různých barvách a velikostech. Cena od 8370 Kč. Designville.

Text: VANDA JESENSKÁ
Foto: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 4. 11. 2020

Edit: