Pět otázek pro Anežku a Danu - studio Durch Duo

Textilní a interiérové doplňky designérek Anežky Podzemské a Dany Elsterové vás zaujmou na první pohled. Jemné grafické dekory ukazují na originál, neutrální barevnost působí přirozeně a interiér zútulňuje. Pod autorskou značkou Durch Duo navrhují obě designérky ve vzájemném souladu přírody a nadčasového designu.

Který z vašich projektů je vám nejbližší?

Dana: Srdcovou záležitostí je pro nás kolekce vlněných koberců PASTVA.
Anežka: Za kolekcí PASTVA se skrývá silný příběh, ale především definuje náš styl, naši filosofii. Nápad vznikl během účasti na workshopu v polských Beskydech, na němž jsme se dozvěděly více o problematice zpracování ovčí vlny z evropských chovů. Zjistily jsme, že o vlnu z českých ovcí je v textilním průmyslu malá poptávka a chovatelům proto nezbývá, než ostříhanou vlnu likvidovat. Přišlo nám škoda takový krásný materiál nevyužít, a začaly jsme spolupracovat s tkalcovnou v jihočeském Strmilově, kde českou vlnu používají. Nejvíce a stále nás baví představa, že materiál, se kterým tvoříme, vyrostl na hřbetu nějaké pěkné ovečky pasoucí se někde na šumavské louce. A tato čistota se odráží i do finálního produktu.

S jakými tvary, barvami a materiály pracujete nejraději?

Dana: Nejraději s přírodními materiály, z nichž u nás vyhrává ovčí vlna pro svoje specifické vlastnosti. Je nám příjemný její dotyk, vůně a struktura. Také její získávání i recyklace, která harmonizuje s přírodou. Vlna disponuje nespornými materiálovými kvalitami, je antibakteriální, termoregulační, elastická a hypoalergenní, dokáže dobře odvádět pot. Vlna hřeje a chrání. Patří mezi mnohostranný talent mezi vlákny, je to vlastně takový „desetibojař“ světa textilních vláken.

Co vás v oblasti interiérové tvorby a bydlení v poslední době nejvíce zaujalo?

Dana: Jsme nadšené z české značky Geometr a jejich tkané kolekce metráží. Líbí se nám, jak holky z Geometru propojují inovativní přístup s nádherným řemeslným zpracováním.
Anežka: Jsem dlouholetou obdivovatelkou LLEV, baví mě přesah jejich práce, kdy se produkt stává spíše uměleckým objektem. S každou další kolekcí přichází překvapení, jdou odvážně vlastní cestou. Jejich břidlicové podložky na mýdlo, to je zas naše „srdcovka“, taková jemná a křehká záležitost.

Na čem právě pracujete a jaké novinky představíte v nejbližší době?

Anežka: Poslední rok se věnujeme více soukromým zakázkám do interiérů a nezbývá nám tolik času na naší vlastní produkci, kolik bychom potřebovaly. O to více se nám ale hromadí nápady, návrhy a plány. Pomalu chystáme kolekci bytových doplňků s použitím digitálního tisku.

Jak si samy sebe, případně český design, představujete za dvacet let?

Dana: Dvacet let je ještě dlouhá doba, momentálně nám táhne na šestý rok spolupráce. Nejvíc bych si přála, aby nám to vydrželo se stejnou čistotou a pokorou. Určitě budeme o 20 let zkušenější, protože s každou zakázkou a realizací nápadu se setkáváme s něčím novým a stále se učíme. Bylo by krásné, kdyby v každé české domácnosti bylo něco od Durch Dua.
Anežka: Já doufám, že se budeme mít dobře.

JEDNÍM SLOVEM – nejoblíbenější

DĚTSKÁ HRAČKA – A: plyšový dalmatin Tlapka / D: růžová deka
PRODUKT – A: petrolejka / D: spacák
DESIGNÉR/ARCHITEKT – A+D: Marimekko
UMĚLECKÝ STYL – A: české art deco / D: land art
INTERIÉROVÝ PRVEK – A: okno / D: krb
GASTRONOMICKÁ LAHŮDKA – A: pohanka / D: čerstvý salát
DESKOVÁ/POČÍTAČOVÁ HRA – A: země-město / D: žádná
KONÍČEK – A: les a houby / D: sportování v přírodě a spánek
EXOTIKA – A: Balt / D: Aljaška
CITÁT/MOTTO – A: Jak se do lesa volá…
D: Smysl života najdeme v tom, co je pro nás důležitější, než my sami… Nějak tak to řekl Václav Havel.

MgA. Dana Elsterová *1985

2000-2004 – Střední umělecká škola grafická v Jihlavě, potom Zlínská soukromá vyšší odborná škola umění
2012 – absolutorium magisterského studium na VŠUP v Praze, Atelier Textilní tvorby
2009 – studium Designu oděvu a obuvi u Liběny Rochové na pražské VŠUP
2011 – stáž na Studio of Lifestyle Design, Willem de Kooning Academie, Rotterdam Holandsko.

MgA. Anežka Podzemská *1986

2001-2005 – Střední uměleckoprůmyslová škola na pražském Žižkově
2005-2006 – Vyšší odborná škola grafická, obor Knižní grafika
2012 – absolutorium magisterského studia na VŠUP v Praze, obor Textilní tvorba a 2009 Design oděvu a obuvi u Liběny Rochové
2010 – studium na VŠVU v Bratislavě, ateliér IN Ilony Németh

Studio Durch Duo, *2012

V ateliéru nedaleko Prahy obě designérky navrhují textilní a interiérové doplňky.
Aktivně se účastní výstav, symposia a workshopů u nás i v zahraničí. Za své projekty získávají ocenění, například v roce 2016 cenu ELLE Decoration EDIDA a v témže roce také nominaci na ceny Czech Grand Design.

Připravila: Šárka Dumbrovská
Foto: archiv Durch Duo

Uložit

Datum vydání: 31. 5. 2018

Edit: