Pět otázek pro Jakuba Velínského

Betonové novinky Jakuba Velínského musí každý sledovat s radostí a obdivem. Dokáže totiž proměnit surový nevzhledný materiál v poutavý interiérový prvek. Posledním betonovým hitem je svítidlo No.3. Kombinace betonu se dřevem působí skvěle a nadčasově. Těšit se můžeme i na betonový nábytek, který mladý designér připravuje.

Který z vašich projektů je vám nejbližší?

Ke všem výrobkům mám silnou vazbu. Avšak nejblíže mám k betonovým svítidlům No.1. Asi proto, že se jednalo o můj úplně první projekt. Na jejich vývoji jsem strávil mnoho měsíců každodenní práce. Jakmile se mi podařilo vyrobit fungující formu, následovalo nekonečné zkoušení vhodné betonové směsi. Po jejich úspěšném uvedení do prodeje okamžitě začala svítidla sklízet obdiv. I dnes se jedná o jeden z nejoblíbenějších výrobků z celé kolekce.

S  jakými tvary, barvami a  materiály pracujete nejraději?

Pracuji hlavně s betonem, kterému nejvíce sluší jednoduché tvary a čisté linie. Aby byla vyzdvižena jeho surovost a krása, produkty kombinuji s  dalšími kontrastními barevnými materiály. V poslední době jsem si oblíbil také dřevo, které jsem použil vedle betonu jako další konstrukční materiál na nová zářivková svítidla No.3.

 

Co vás v  oblasti interiérové tvorby a  bydlení v poslední době nejvíce zaujalo?

Hojdavak neboli houpátko pro malinké děti. Nejenže se jedná o hezký prvek do interiéru, ale díky geniální pružině zázračně uspává malé nespavce, jako je náš čtyřměsíční Kryštof. Touto cestou bych rád poděkoval jeho tvůrcům.

Na čem právě pracujete a jaké novinky představíte v nejbližší době?

Nyní pracuji na více projektech. Jedním z nich je kolekce betonového nábytku, který by se měl, pokud půjde vše hladce, objevit brzy v prodeji.

Jak si sám sebe, případně český design, představujete za dvacet let?

Dvacet let je dlouhá doba. Nemám žádné konkrétní cíle. Uvidím, co čas přinese. Každopádně nechci směřovat k přílišnému růstu a chrlit produkty jeden za druhým, ale udržet si malosériovou výrobu v poklidném tempu tak, abych tvořil s radostí a každý produkt dostal tu nejlepší péči a pozitivní energii, kterou mu věnuji.

JEDNÍM SLOVEM nejoblíbenější

dětská hračka – LEGO
produkt – míchačka
designér/architekt – Jo Nagasaka
umělecký styl – funkcionalismus
interiérový prvek – krbová kamna
gastronomická lahůdka – červená řepa na všechny způsoby
DESKOVÁ/POČÍTAČOVÁ HRA – Člověče, nezlob se!
koníček – snowkiting
DOVOLENÁ – Česká republika
citát/motto – „Život není utrpení ani blaho. Život je prázdné plátno a člověk musí být velmi dovedný.“ Osho

Jakub Velínský, *1987

Absolvoval bakalářské studium na Rašínově vysoké škole v Brně, Ekonomika a insolvence. Od roku 2010 do roku 2013 byl zaměstnán u stavební firmy, kde získal zkušenosti s realizacemi rodinných domů a začal se hlouběji zajímat o beton a s materiálem experimentovat. V roce 2012 založil vlastní značku By Jakub Velínský, v roce 2013 vystavoval své první betonové produkty na veletrhu Design Nábytek v Nitře, kde byla jeho svítidla nominována mezi pět top výrobků v soutěži o nejzajímavější bytové doplňky. V současné době úspěšně navrhuje, spolupracuje s architekty a účastní se výstav a veletrhů u nás i v zahraničí. www.jakubvelinsky.cz

Připravila: Šárka Dumbrovská
Foto: archiv Jakuba Velínského

 

Edit: