Pro pohodu v zahradě

Kvalita bydlení v zahradě může být různá. Možnost relaxace s knížkou v útulném altánu nebo posezení pod pergolou při grilování ji pozvedne na vyšší úroveň.

Zahradní domek Bertilo She Shed Arley ze smrkového dřeva má velikost 202 x 292 cm. 41 150 Kč, hornbach.cz, foto Hornbach

Zcela zásadní pro správný výběr zahradního domku, chatky či pergoly je převládající účel, k němuž je chcete využívat. Potřebujete zakrýt terasu před sluncem nebo letním deštěm? Pak se vám pravděpodobně vyplatí klasická nebo bioklimatická pergola, která má navíc i různé další sofistikované funkce. Jde například o možnost regulace stínicích prvků nebo otevírání či zavírání bočních stěn v závislosti na počasí apod. Tento typ pergoly lze umístit jak k fasádě domu, tak i jako samostatně stojící prvek. Preferujeteli posezení mimo dům, můžete zvolit také skládací kovový nebo klasický dřevěný altán. Skládací typ nejlépe poslouží jako sezonní ochrana nebo pro pořádání zahradní party. Dřevěný altán působí při vhodně zvoleném typu a umístění i jako zajímavý zahradní prvek a lze jej zkombinovat s podpůrnou konstrukcí na popínavé rostliny – růže, vistárie nebo plamének. Klasické dřevěné altánky šestibokého nebo osmibokého tvaru vypadají romanticky, stačí je opatřit vhodným nátěrem a střešní krytinou, k níž se často využívá kanadský šindel.

 

Přístřešky na auto a domky na nářadí

Pokud nemáte dost místa v garáži nebo ve sklepě na zahradní náčiní, křovinořez, kola a sekačku, může se vám hodit zahradní domek s kovovým pláštěm nebo z odolného plastu. Některé plastové domky, například imitující strukturu dřeva, lze jednoduše sestavit a díky svému materiálu jsou téměř bezúdržbové i dobře odvětrávané. Hodí se také k uschování polen do krbu a přechodně i na úrodu ovoce. Chcete-li chránit auto před povětrností a prudkými slunečními paprsky, zvolte jednoduchý přístřešek. Bývá krytý střechou z průsvitného polykarbonátového plastu neseného pevnou kovovou konstrukcí. V současné době jsou na trhu k dostání i modely, jejichž střechu pokrývají fotovoltaické články z bezpečnostního skla, které fungují jako malá solární elektrárna, mohou být napojeny i do běžné distribuční sítě a lze je používat například k dobíjení elektromobilu. K jejich pořízení lze v některých případech využít i dotace.

 

Zahradní chatky

Pro majitele nezastavěné parcely nebo pozemku v zahrádkářské kolonii bude optimální volbou pořízení montované zahradní chatičky. Kvalitnější druhy používají odolné severské dřeviny, dají se snadno a rychle smontovat, řada z nich disponuje i krytou verandou a jejich ceny se liší podle velikosti a způsobu provedení. Dělají se s různou tloušťkou stěn od 28 do 70 mm, v celé řadě rozměrů a půdorysných typů, členěných do jedné centrální nebo několika menších místností. Mezi zahradní stavby patří i skleníky, které lze využít nejen k pěstování náročnějších rostlin a zeleniny, ale i jako kryté sezení.

 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Lanitgarden, Hornbach, Alukov, Divinehome, Altány pergoly, Hobbytec, Můj altán

Datum vydání: 1. 10. 2022

Edit: