PĚT otázek pro….Matúše Opálku

Mladý designér, absolvent několika uměleckých škol na Slovensku a současný student pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové navrhuje design založený na jednoduchosti, inovativnosti, kráse a funkci. Svědčí o tom významná ocenění, která sbírá nejen u nás, ale zejména v zahraničí. Pod značkou Opálka Design Studio najdete kromě úspěšných svítidel a dalších praktických produktů také realizace interiérů, návrhy dětského hřiště či městského mobiliáře a grafiku.

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo nebo překvapilo po pracovní stránce?

Nejvíc mě potěšilo čerstvé přestěhování do nového ateliéru, kde nyní pracuji a trávím většinu času. S tím přišla i nová energie a chuť pracovat na nových produktech a interiérech.

V čem je váš přístup k designu jedinečný?

Mám rád čistý a jednoduchý design, který vyniká promyšleným a funkčním detailem, přináší inovativní přístupy a respektuje výrobní procesy a řemeslo. Interiéry se snažím vytvářet vzdušné a čisté, které však nepůsobí chladně, naopak do nich chci vnést teplo domova a využívat nové netradiční materiály a technologie.

Který projekt vám přinesl největší radost?

Jednoznačně to byla série svítidel INDI a INDI +, která vznikla ve spolupráci s českou firmou HALLA. Tato svítidla jsem navrhl v rámci bakalářské práce na Vysoké škole v Bratislavě a dnes se svítidla již sériově vyrábějí a prodávají po celém světě. Získala již prestižní ocenění například Red Dot nebo IF Design Awards. S firmou HALLA pracujeme na dalších nových svítidlech, a právě tento produkt nastartoval mezi námi skvělou spolupráci, za což jsem velmi vděčný. Ale jinak mi přináší radost každý projekt, který splní klientovy představy a vize o novém bydlení.

1

Interiér Námestovo 2015

2

3

Kruhové svítidlo INDI / Výrobce: HALLA 2014

4

Svítidlo INDI+ se závěsným systémem / HALLA 2014

Jak si představujete pěkné bydlení?

Protože miluji ruch města a staré industriální stavby, jednoznačně by se jednalo o loftový prostor ve staré budově bývalé fabriky. Stěny by zůstaly v původním betonu v kombinaci s cihlami a velkými prosklenými okny, které by propouštěly do bytu hodně denního světla. Dole bych zařídil velký obývák spojený s kuchyní a na patře postel s otevřenou koupelnou a výhledem na město. A samozřejmě by neměla chybět velká střešní terasa se spoustou zeleně a grilem na příjemné trávení času s přáteli.

Pokud byste si mohl splnit tři umělecká přání, která by to byla?

1. Otevření vlastní galerie s uměním a ikonickým designérským nábytkem v kombinaci s showroomem mladého designu, a tím podporovat mladé nadějné tvůrce
2. Vytvořit tým kvalitních odborníků designérů a konstruktérů a vyrábět kvalitní designový nábytek a doplňky do interiéru.
3. Navrhnout veřejný prostor k odpočinku a sportu, který by byl plný zeleně, vody s mobiliářem někde v centru velkého města.

5

Stojací lampa Abuton hliníkové – otáčecí stínidlo v kombinaci s ohýbaným dřevem 2014

6

Interiér Jarov 2015

7

Interiér Torronto 2015

8

Crystalline table Konferenční stolek s LED podsvícením 2012

JEDNÍM SLOVEM – nejoblíbenější

dětská hračka: stavebnice Merkur
písnička, hudební interpret: The Avener – Fade Out Lines
film: Intouchables
spisovatel: Hermann Hesse
místo na zemi: ostrov Naoshima (Japonsko)
designér: příroda
artefakt: tužka
barva: přírodní odstíny a barvy surových materiálů
nápoj: Prosecco
mimoprofesní činnost: cestování

9

Track svítidla IXYO

10

11

Ofice svítidla INLIO Výrobce: HALLA 2015

Foto: z archivu designéra

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Datum vydání: 26. 7. 2016

Edit: