Pět otázek pro…. Michala Karafiáta

Představte si několik bukových prkýnek, které si v balíku odnesete domů a bez použití jediného hřebíčku či šroubku je sestavíte v policový komplex. Během chvilky si do něj můžete rovnat své oblíbené knihy či porcelán. Pokud se vám novinka rack zalíbila, podívejte se i na další produkty designéra Michala Karafiáta. V současné době pracuje pro firmu EXIT 112 s.r.o. Böhm čalouněný nábytek, časem se svou ženou plánuje založení vlastního studia. Určitě se máme na co těšit.

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo nebo překvapilo po pracovní stránce?

Těší mě, že díky své práci stojím u zrodu reálného produktu. Od prvotní myšlenky až po finální výrobek, který si zákazník odnáší domů. Momentálně je tím produktem křeslo, které se tvarově i konstrukčně liší oproti stávajícímu sortimentu značky Böhm. Možnost vnést inovace do zavedeného portfolia výrobků je pro mě hnacím motorem. Co mě v praxi překvapilo, byla nutnost pracovat v týmu. Ve škole jde o jedince, ale teď musím kopat za firmu a řešit problémy společně.

V čem je váš přístup k designu jedinečný?

Produkty, které tvořím, musí být vždy jednoduché a pochopitelné. Mám ale rád, když vzbuzují u lidí emoce, ať už pozitivní či negativní. Raději ať je výrobek kontroverzní, než nudný.

2

1

Interiér hotelu, 2013

3

Židle Astride Rocker, 2014, téma Dynamické sezení

5

Policový systém Complex Rack, 2012, buková překližka

JEDNÍM SLOVEM – nejoblíbenější

dětská hračka – Cheva

hudební interpret – Tool, Muse, Karnivool

film – Znamení

kniha, spisovatel – Isaac Asimov

místo na zemi – Fidži

designér – Dieter Rams

artefakt – hodinky

barva – modrozelená

nápoj – pistáciové mléko

mimoprofesní činnost – hra na bicí nástroje

6

Mlýnek na pepř, 2013

7

Natahovač automatických hodinek, 2015

Který projekt vám přinesl největší radost?

Zatím nejvíc mě bavil regál z překližky Complex Rack. Vtip je v tom, že jedinou dekorací je systém spojení desek. Nic víc. Ty do sebe zapadají svojí vlastní vahou, a čím více toho do regálu naskládáte, tím je pevnější.

Jak si představujete pěkné bydlení?

Mým snem je stará továrna s vysokými stropy, cihlové zdi natřené na bílo, kuchyň v nerezu. K tomu starou komodu z bazaru a u jídelního stolu sbírku židlí nejrůznějších barev a stylů. Mám rád, když mají věci příběh, historii. Není nutné se obávat kombinace nového se starým. V moderním interiéru vynikne starožitný prvek více než na zámku. A nesmí chybět odhlučněná místnost, kde bych si mohl každý den zahrát na bicí a nerušit tím sousedy ;-).

Pokud byste si mohl splnit tři umělecká přání, která by to byla?

Navrhnout skvělou židli, být součástí týmu navrhující automobil a stát se rockovou hvězdou.

8

Křeslo Phoenix, 2015

9

Posed v lese, 2014

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

001 Titul

Foto: z archivu Ing. Michala Karafiáta

Datum vydání: 27. 4. 2016

Edit: