Pět otázek pro Terezu Inkovou

Ručně tkaná geometrie s rozmanitými vzory a příjemnou barevností charakterizuje exotiku koberců, kilimů a potahů značky MAIMANA. Na svých misích do Afganistánu je objevila Tereza Inková.

Čím je pro vás Maimana a co odhaluje název projektu?

Maimana je moje srdcovka. Je to projekt, který jsem společně s kolegou založila pro příznivce kvalitní ruční práce a přírodních materiálů. Během rozvojové mise v Afghánistánu mě tamní tkané umělecké kousky učarovaly natolik, že jsem se rozhodla o tuto krásu a zručnost podělit. Maimana je historické město na severu této země, kde se tkají kilimy geometrických vzorů už po staletí.

Jaké produkty pod značkou Maimana představujete?

Jde převážně o ručně tkané vlněné koberce, takzvané kilimy či kelimy, nejrůznějších vzorů a barev. Nabízíme i další doplňky, například polštáře a potahy.

Podle jakého klíče vybírat jednotlivá umělecká díla, aby ladila v našich interiérech?

To je otázka spíš na interiérového designéra. Já vždy říkám, že volba se musí líbit hlavně lidem, kteří v interiéru bydlí a měla by pro ně ideálně něco zosobňovat. Obecně však platí, že přírodní materiály k sobě krásně ladí. Našim vlněným kobercům to tedy velmi sluší na dřevěné podlaze a spíše v minimalističtějších interiérech. Kilimy však mají jednu nádhernou vlastnost a tou je univerzálnost. Mezi množstvím nadčasových vzorů, barev a velikostí existuje kilim hodící se do téměř každého interiéru.

Je stále na vašich cestách co objevovat? Chystáte novinky?

To rozhodně ano. Každá cesta, kterou podnikám já nebo kolega je objevná a plná inspirace. Samotný Afghánistán je etnicky i geograficky velmi rozmanitá země. Co se týče tkaných koberců, velké množství vzorů a barevných kombinací vzniká v představách tkadlen. Ještě nás čeká objevit mnoho míst s jejich vlněným bohatstvím. Myslím, že je to práce na celý život. Právě nyní vybíráme novou kolekci kilimů. Budou mezi nimi i velmi jemné kousky z nebarvené vlny a opět nové vzory. Vyvíjíme také jednu novinku, která bude kombinovat části kilimu a kůže, více však ještě neprozradím.

Co vás v oblasti bydlení a interiérové tvorby v poslední době nejvíce zaujalo?

Velmi fandím mladým českým architektům, které pro mě reprezentuje například ateliér ORA ze Znojma, Mjölk architekti či architektka Lenka Míková. S nadšením sleduji populární trend citlivých rekonstrukcí, ať už se jedná o chalupy, statky či městské historické objekty přetvářené na rezidenční bydlení. Zaujalo mě také navrhování nábytku na míru pro konkrétní prostor a jsem ráda, že ho přibývá.

JEDNÍM SLOVEM – nejoblíbenější

dětská hračka – panenka
produkt – lounge křeslo Split od TON
designér/architekt – Jan a Barbora Horovi z ORA
umělecký styl – minimalismus
interiérový prvek – koberec
gastronomická lahůdka – Chicken Tikka Masala
desková/ počítačová hra – Člověče, nezlob se!
koníček – artové filmy
exotika – Indie
citát/rčení – „Nejsi kapkou v oceánu. Jsi celým oceánem v kapce.” Rumi

Tereza Inková, *1984

Vystudovala Management cestovního ruchu a Mezinárodní rozvojová studia. Do r. 2017 pracovala v neziskové organizaci Člověk v tísni. Aktuálně pracuje na obchodní pozici ve firmě TON. V roce 2015 založila značku Maimana, která se zabývá dovozem vlněných produktů z Afganistánu.
www.maimana.cz

Připravila: Šárka Dumbrovská
Foto: archiv Maimana

Datum vydání: 6. 11. 2018

Edit: