Po čem šlapete ve své zahradě

Zvolit vhodné povrchy pro terasu, zpevněné plochy v zahradě nebo okolo bazénu znamená volbu jistoty, bezpečí a harmonie. Přinejmenším si pak nešlapete po štěstí.

Získáte jistotu, že povrchy vás nebo vaše auto spolehlivě unesou, že nebudou klouzat a zajistí vám bezpečný pohyb po celém okolí domu. A nádavkem můžete dostat ještě stylový vzhled zahrady, který vytvoří s domem harmonickou jednotu.

Dřevěný chodníček? Nenechte se zmást, je z betonu! Presbeton Nova.

Na čem záleží

Podstatným prvkem je samozřejmě hlavní zpevněná cesta, spojující vstup na pozemek s vchodem do domu či vjezdem do garáže. Ale nejen ona. Důležité detaily tvoří také lemování celého domu (s důkladně vyřešeným odvodem vlhkosti, v ideálním případě důsledně pochozí) a cestičky, které vybíhají od vchodu i terasy a zpřístupňují jednotlivé funkční zóny zahrady. Veškeré povrchy by přitom měly ladit nejen navzájem, nýbrž také s fasádou a architektonickou koncepcí domu. Opravdu klíčové však je, aby z terasy, zápraží, příjezdové cesty i všech zahradních chodníčků stékala voda směrem od domu. Spádování by mělo mít sklon nejméně 2 centimetry na metr. Pokud vede cestička přímo okolo domu, má být její povrch alespoň 15 cm pod úrovní izolace proti vodě ve zdivu.

Proč by terasa měla být vyvýšená nad okolní terén? Může tomu být přesně naopak. Elegantní zahradní terasa z pálených cihel. Wienerberger.

Když všechno začíná

Právě dokončujete hrubou stavbu domu? Výborně: To je ta pravá chvíle, kdy se hodí myslet na tvorbu zahrady. Při její realizaci je ideální vyprojektovat vše jako celek a podél plánovaných chodníčků rovnou připravit rozvod elektřiny pro osvětlení nebo přípojku vody pro zavlažovací systém. Cestičky by měly odpovídat velikosti a charakteru zahrady, ale v zájmu pohodlného provozu by neměly být příliš úzké. Odborníci doporučují šířku nejméně 60 cm, raději však až 90 cm. Zahradní cesty ovšem nemusejí být rovné! Bez ohledu na to, zda jste zastánci fengšuej a věříte, že po rovných cestách kráčí ďábel, můžete si v neformálně řešené zahradě dovolit cestičky klikaté, případně „šlapáky“ tvořící volnou linii v trávníku. Tyto prvky mohou být nejen z kamene, ale také ze dřeva či betonu.

Kde hrozí mokro, tam musí být dlažba protiskluzná (značí se písmenem R a číslicí). Na terasy a k bazénu vybírejte z kategorie R9 či R10 (náročnější údržba je daň za bezpečí). Betonová dlažba Beleza, povrch sametový, barva colormix arabica. Cena 499 Kč/m 2 bez DPH. BEST.

Ze starého nový

Máte-li už letitou zahradu s poškozenou dlažbou nebo betonovým povrchem, můžete starý povrch využít pro jednoduché vytvoření nové terasy. Jak? Stačí si pořídit 3D teleskopické terče. Tyto terče jsou vyrobeny z odol ného černého polypropylenu a hodí se pro snadnou a rychlou montáž nové terasy ze dřeva, dřevoplastu i dlaždic na původní podklad. Poradí si také s nerovnost mi podkladu a mají vysokou únosnost – podle typu až 5 000 kg na jediný terč!

Terasa na terčích

Suchou cestou, pomocí 3D teleskopických terčů, namontujete terasu z dlaždic, dřeva i dřevoplastu rychle a přesně. Konstrukce je lehká, pevná a má velkou únosnost. Cena od 82 Kč/ks bez DPH. HPICZ.


Jak na konstrukci

  • Základem pro tvorbu příjezdové cesty, terasy i všech zahradních chodníčků je důkladně zhutněný podklad.
  • Hloubka a typ zhutnění se odvíjejí jednak od plánovaného zatížení cesty, jednak od typu půdy pod chodníkem a použitého dlažebního materiálu.
  • Zásadně odlišná bude konstrukce v místech, kde plánujete pouze chodit, a v místech, která mají dlouhodobě unést projíždějící či dokonce stojící automobil.
  • Dlažba může být buď stabilně ložená (pevnější), nebo volně ložená.
  • Stabilně ložená dlažba má podklad ze spodní vrstvy kamene (hrubý štěrk nebo suť ve výšce nejméně 10 cm) a z horní vrstvy utuženého písku (5 až 8 cm). Na tento zhutněný podklad přijde malta, do níž se ukládá zvolený typ dlažby a následně se spáruje.
  • Místo malty lze pro finální úpravu stabilně ložené dlažby použít směs písku a cementu. Stejná směs se pak vsype mezi vzniklé spáry a povrch se vydatně pokropí: Po vyschnutí směs ztvrdne a povrch je pevný.
  • Jednodušší konstrukci má dlažba volně ložená, která je však méně pevná. Její základovou vrstvu tvoří několik centimetrů pečlivě utuženého písku. Do tohoto základu se napevno vklepávají pálené cihly nebo dlažební bloky.

Dům a jeho okolí zdobí nejen mrazuvzdorná dlažba z přírodní pálené hlíny, ale také elegantní pásky cihelné podezdívky. Obojí nabízí společnost HELUZ.

Materiál pro zpevněné plochy zahrady

Lomový kámen: Dlažba z přírodního kamene je krásná a díky fyzikálním vlastnostem kamene téměř nezničitelná. Pokládá se po vykopání zeminy, zarovnání terénu a pečlivém zhutnění. Nakonec se zaspáruje. Ceny se mohou výrazně lišit: od 350 Kč/m 2 (rula) až po 1 000 Kč/m 2 .

Keramická dlažba: Mrazuvzdorné vysoce slinuté keramické dlaždice mohou být glazované protiskluznými glazurami a reliéfy. V porovnání s dřevem nabízejí téměř bezúdržbový vzhled, v porovnání s kamenem jsou lehčí a mohou být i levnější. Cena od 500 Kč/m 2 .

Dlaždice vyráběné tažením: Jsou rovněž mrazuvzdorné, strukturou i technologií výroby se podobají cihle. Jejich hlavním výrobcem na českém trhu je Klinker.

Při výběru dlažby zvažujte kromě designu i náročnost podmínek použití. Pro exteriér volte vždy mrazuvzdorné dlaždice. Série Como s lávovým reliéfem. Doporučená cena 424 Kč/m 2 . RAKO.

Zámkové a betonové dlažby: Nabízejí širokou škálu rozměrů, tvarů i barev, mohou být plošné i zatravňovací. Výšku volte podle zátěže: Pro pochozí plochy stačí výška 4 nebo 6 cm, pro příjezdové cesty či parkovací stání je minimum 8 cm. Nejlevněji pořídíte tento typ dlažby ve stavebninách či řetězcích pro kutily (Hornbach, Bauhaus, OBI). Orientační cena od 140 Kč/m 2 .

Ražený beton: Základem této technologie je litý vyztužený barevný beton, do něhož se tvar i dekor tvaruje pomocí setu raznic vyrobených ze speciálního polymeru. Dokáže věrně napodobit přírodní povrchy.

Velkoplošné betonové dílce: Mohou imitovat přírodní povrchy (dřevo, kámen) nebo mít přiznaný základ z vymývaného betonu s povrchovou vrstvou oblázků (dekorativní beton s plastickou strukturou kameniva).

Kamenný koberec: Dá se použít na podlahu terasy, novou cestu či obložení bazénu, případně jako renovace popraskaného betonu a zašlé dlažby. Lze jej přizpůsobit různým podkladům i tvarům. Podlahu navíc není nutné spárovat a vybavovat odvodňovací vpustí. Zachová si vodopropustnost a hodí se i pro příjezdové cesty.

Nejen přímé linie, klidně i křivky či ornamenty lze sestavit z pálených cihel na terase. V tomto případě křivka nenásilně vyznačuje funkční prostor určený k posezení. Wienerberger.

Dřevo: Přírodní materiál dodává terase luxusní vzhled, i když je náročnější na údržbu (neustále pracuje vlivem klimatických podmínek). Venkovní dřevěné povrchy se vyrábějí nejčastěji z exotických dřevin (massaranduba, merbau, garapa, červený cedr, bangkirai, cumaru, ipe (ceny od 1 000 do 2 000 Kč/m 2 ). Levnější variantu nabízí tepelně upravené borovicové dřevo ThermoWood (okolo 850 Kč/m 2 ) či sibiřský modřín (700 Kč/m 2 ).

Dřevoplast: Obliba bezúdržbových teras z materiálu WPC (woodplastic composite) neustále stoupá. Kvalitní WPC desky jsou vyrobeny ze směsi dřevěného substrátu a polymeru (60 % dřeva, 40 % polymeru). Vzhledově i pocitově připomínají dřevo, jsou opatřeny protiskluznou vrstvou, neštěpí se. Výběr z několika barev, šířek i typů drážkování. Cena za plné prkno od 1 000 Kč/ks, s drážkováním okolo 1 500 Kč/ks. Dřevěné i WPC terasy se montují jednoduše na podkladové hranoly.

Písek a štěrk: Cestičky v trávníku a mezi záhony lze jednoduše vysypat pískem, štěrkem nebo oblázky. Řešení je levné, ale chůze po sypkém povrchu není stabilní a musíte počítat s prorůstáním plevele.

Atmosféru bosého léta umí vykreslit série Pebbles. Slinuté glazované dlaždice 33 x 33 cm imitují buď drobné říční oblázky, nebo větší „kočičí hlavy“ (na snímku). Doporučená cena 317 Kč/m 2 . RAKO.


Převlékněte si terasu

Kompozitní terasová prkna iDecking nabízejí jednoduché a stylové obložení terasy či okolí bazénu. Ekologická prkna z rýžových slupek a čistého PVC získala ocenění German Design Award 2017 i za jednoduchý systém pokládky EasyClick pouhým zašlápnutím prkna či pomocí systému EasyChange, který umožňuje výměnu pouze jednotlivých dílců bez nutnosti rozebrání okolních prken. Letošním vylepšením je pak skrytý klip iFly, který lze instalovat nejen na originální hliníkový rošt, ale na jakýkoli druh podkladové konstrukce, a to se všemi výhodami systému EasyChange. Zjednodušeně řečeno: Pokud se vám omrzela betonová či dřevěná terasa, můžete využít stávající rošt, našroubovat na něj klipy iFly a na ně položit terasová prkna iDecking. Prostě převléknout terasu podobně snadno, jako byste si koupili nové oblečení. Letní pohodu na terasách italské značky iDecKing vám dopřeje jejich dovozce – společnost KPP. D


 

Kamenný koberec Topstone je směsí přírodních kamínků a unikátního pojiva na bázi pryskyřice. Povrch je beze spár, mrazuvzdorný a vodopropustný, neklouže a je nenáročný na údržbu. K dostání ve variantě mramorových nebo o něco hrubších říčních kamínků (viz detail). Dá se aplikovat na cestičky, terasy i k bazénu, dokonce i na vertikální plochy. Cena od 299 Kč/m 2 . TopStone.

Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

 

Datum vydání: 18. 3. 2021

Edit: