Podlaha, z které můžete jíst

Ne, že by podlaha v kuchyni musela čistotou odpovídat nadpisu, ale její výběr by měl být řízen i skutečností, že se nad ní vaří a stoluje. Dále musí odolat vlhkosti, která je pro kuchyni typická. Kromě toho musí být hezká a příjemná, protože kuchyně a jídelny už jsou standardně součástí obytných místností, kde se také odpočívá.

Vybrat ideální podlahovou krytinu do prostoru kuchyně a jídelny nebývá tak jednoduché právě proto, že v dnešních interiérech už téměř neexistuje samostatná kuchyň a samostatná jídelna. Tyto dvě místnosti jsou často spojené, ba dokonce bývají standardně součástí velkých společenských místností, v nichž se nachází rovněž obývací pokoj. Přirozeně lze do každé jednotlivé zóny – kuchyňské, jídelní a obývací – pořídit jinou podlahovou krytinu, toto řešení ale zbytečně opticky člení prostor a odporuje tak trendům jeho nerušeného plynutí a prolínání funkcí. Jaké vlastnosti musí taková podlahová krytina mít?

CO MUSÍ ZVLÁDNOUT

V první řadě je nutná odolnost podlahy. Ačkoli se to na první pohled možná nezdá, právě v kuchyni jí hrozí více nebezpečí než jinde v bytě. Není to jen pravidelná každodenní několikahodinová zátěž (jen si spočítejte, kolik času trávíte v prostoru kuchyně a kolik lidí se ke snídani, obědu a večeři schází u jídelního stolu), jsou to například padající předměty (opravdu vám nikdy neupadl nůž nebo kastrol?). Navíc je tu vyšší koncentrace vlhkosti, ale také mastnoty. Podlaha v kuchyni by zároveň měla být bezpečná, respektive nekluzká. Konečně by měla nabídnout možnost snadné a časté údržby. Z toho všeho vyplývá, že některé materiály jsou pro kuchyni praktičtější, jiné v náročných podmínkách obstojí hůře.

DLAŽBA HRAJE PRIM

Velmi častým řešením je dlažba. Je odolná proti opotřebení, nabízí vysokou únosnost – lze ji tedy bez problémů položit i pod těžkou kuchyňskou linku, spotřebiče nebo masivní stůl, charakterizuje ji minimální nasákavost. Kvalitní dlažba odolá poměrně dobře i padajícím předmětům, z podstaty křehkého materiálu samozřejmě do určité míry, po upuštěném kladivu na ní stopy nejspíš zůstanou. Oblíbená je pak především pro snadnou a nenáročnou údržbu, k níž stačí hadr a klidně univerzální čisticí prostředek, a je rovněž vhodná pro alergiky. Pokud jde o námitku, že je pod nohy chladná, což nemusí být příjemné ani v jídelně a následně v obývacím pokoji, je dobré pro rozhodování vědět, že je ideálním řešením pro podlahové vytápění a také že existuje možnost zmírnit chladivé působení keramiky v místech, kde se sedí, třeba kusovým kobercem. Dlažba jinak nabízí nepřeberné množství dekorů, v imitacích je velmi zdatná, a také proto se v posledních letech stěhuje z kuchyně dál do interiéru, nejen jídelen a obýváků, ale třeba také do ložnic.
Podobné je to s litými podlahami. Jejich chladné působení (pocitově i fyzicky), které lze ovšem vyvážit podlahovým topením nebo kusovými koberci, je daní za skvělé služby, odolnost a životnost. Specifický vzhled lité podlahy je navíc populární v moderních minimalistických interiérech.

KVALITNÍ LAMINÁT

Další častou volbou jsou dnes v kuchyních, potažmo jídelnách a obývacích pokojích, laminátové podlahy. Moderní a kvalitní produkty z této kategorie totiž již dobře odolávají vlhkosti, což býval hlavní nedostatek vedoucí často k vyloučení laminátu z kuchyňských prostor. Laminátové podlahy snesou i vysokou zátěž, snadno se udržují, na popularitě jim přidává i snadná pokládka a opět: neuvěřitelné množství dekorů, barev, vzorů, fantastická schopnost imitace jakéhokoli materiálu dřevem počínaje přes kámen až třeba po kov.

OBLÍBENÝ VINYL

V náročnějších podmínkách kuchyně dobře obstojí a ve společenské části přinese službu dokonce výtečnou. Je odolný, trvanlivý, snadno se udržuje, snadno pokládá, nabízí širokou škálu dekorů téměř na přání a je vyroben na čistě přírodní bázi a zdravotně nezávadný. Řeč je o vinylu, přičemž do namáhaných prostor je vhodnější vinyl tvrzený, který se pokládá po lamelách, jež se lepí k podkladu, popřípadě spojují pomocí zámkových systémů. Vinyl je velmi vděčný, stejně jako u jiných materiálů ale volte kvalitní produkty od osvědčených výrobců, které vám budou schopné dobré služby zajistit.

A JEŠTĚ LINOLEUM

Na podlaze v kuchyni poslouží velmi dobře i další přírodní materiál, a to linoleum, krytina vyrobená z pryskyřice, lněného oleje, korkové, popřípadě dřevěné moučky, vápence a přírodních pigmentů a populární pro své dobré vlastnosti: jednak přírodní původ, jednak trvanlivost, barevnou stálost, snadnou údržbu, antistatické a antibakteriální vlastnosti a také možnosti kreativního přístupu k řešení podlahy v podobě kombinací různých barev na jedné ploše.

DŘEVO? PROČ NE?

Mezi obvykle nedoporučovanými podlahovými krytinami do kuchyně bývá pochopitelně koberec, dále krytiny s vysokým množstvím spár (pro horší údržbu a možnost působení vlhkosti), ale i dřevěné podlahy, a to obecně. Nelze však říci, že by se v kuchyni nedaly použít. Ačkoli jim přirozeně nesvědčí vyšší vlhkost a mastnota a odborníci doporučují nepřehánět to ani s údržbou na vlhko, zvládnou službu i zde, stejně jako kvalitní laminátové podlahy, o nichž byla řeč. Je ovšem nutné zvolit krytinu odolnější proti vlhkosti i vyšší zátěži.

KOREK SE VRACÍ

V souladu s trendem návratu k přírodě se do interiérů vracejí také korkové podlahy, ekologický materiál s řadou pozitivních vlastností. Nabízí mimo jiné skvělou ochranu proti chladu a hluku a rovněž působí hřejivým dojmem. K dostání je v celé řadě barevných a dekorových vyhotovení, nabízí také snadnou pokládku, a to i bez lepení, plovoucím způsobem.

TECHNICKÉ PARAMETRY

Při výběru lze zohlednit parametry krytiny, které charakterizují její vlastnosti. Především je to zátěžová třída, která se u krytin určených do domácností označuje čísly 21, 22 a 23. Zátěžová třída 23 snese silnou zátěž, tedy použití nejen v kuchyni, ale také na schodiště či do vstupních chodeb. U dlažby sledujte údaj o otěruvzdornosti, PEI (udává se u glazovaných dlaždic). PEI IV znamená vyšší odolnost, tedy možnost využití pro kuchyně a zádveří či vstupní haly. Důležitá je i protiskluznost, v prostorách, kde se chodí v obuvi, označovaná stupnicí R9 až R13. R10 značí krytinu vhodnou pro malé kuchyně, ale i toalety.

VHODNÉ A MÉNĚ VHODNÉ KRYTINY

Kuchyň

Doporučované: dlažba, kvalitní laminát, tvrzený vinyl, linoleum, korek, lité podlahy
Nedoporučované: koberec, krytiny s vyšším množstvím spár

Jídelna / obývací pokoj

Doporučované: dřevo, linoleum, korek, tvrzený vinyl, kvalitní laminát, koberec
Nedoporučované: z podstaty studené materiály typu dlažba, lité podlahy, kámen

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Uložit

Uložit

Datum vydání: 2. 3. 2017

Edit: