Pohodlný, elegantní a úsporný domov

Obývací pokoj je propojen s jídelnou a kuchyní.

V typovém dvoupodlažním zděném domě Galileo z katalogu společnosti Ekonomické stavby, na severním okraji Plzně přímo u lesa, spokojeně žije manželský pár se dvěma dětmi. Dům s dispozičním řešením 5 + k. k. reprezentuje vyšší standard a zaujme svým architektonickým stylem i maximálně funkčním dispozičním řešením stejně jako úsporným provozem. Díky své nevtíravé eleganci se hodí do městské, příměstské i venkovské zástavby.

ladá dvojice, která původně bydlela v panelovém domě, si od počátku přála dům postavený klasickou zděnou technologií s využitím přírodních materiálů. Manželé nechtěli věnovat čas a energii stavbě svépomocí, a proto se rozhodli pro typový projekt a dodávku domu na klíč. „Zaujal nás jednoduchý kompaktní tvar a moderní architektonický výraz Galilea. Líbí se nám jídelna umístěná v nice, zde to není žádná pseudobarokní šestiboká apsida, ale jednoduchý hranol. Velmi nám vyhovuje řešení obytného srdce domu – propojení obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou. Prostor je zajímavě členěný, dobře prosvětlený a má výhled na různé strany,“ vysvětlují majitelé domu. Zároveň s výběrem vhodného typu domu sháněli i pozemek odpovídající jejich představám. Nakonec vyhrál pozemek nacházející se v těsné blízkosti lesa. Při hledání parcely mladé dvojici pomáhali pracovníci společnosti Ekonomické stavby, kteří se postarali i o vyřízení stavebního povolení a dalších nezbytných úředních formalit, jako například zápisu rozestavěného domu do katastru nemovitostí. Majitelé domu se zase podíleli na výběru některých materiálů, které mají vliv na vzhled celého interiéru, zejména co se týče podlah a obkladů.

Rodinný dům Galileo patří v nabídce typových domů společnosti Ekonomické stavby k nejoblíbenějším

VYTÁPÍ TEPELNÉ ČERPADLO

U Galilea se počítá s výstavbou na betonovou základovou desku. V případě zájmu však není problém do projektu zakomponovat i podsklepení. Galileo je energeticky nenáročný dům. Je postaven z tepelně izolační pálené cihly Porotherm – o tloušťce 44 cm (dole), 40 cm nahoře s použitím termomalty, bez zateplení. Manželé měli původně v úmyslu postavit si nízkoenergetický nebo pasivní dům, ale po konzultaci s dodavatelem nakonec místo zateplování dali přednost levnému a ekologickému zdroji tepla – vzduchovému čerpadlu. Nové technologie vzduchových čerpadel jsou pro rodinné domy velmi příznivou variantou, a to jak z hlediska výkonnosti tak financí. Výrobci výrazným způsobem zvýšili výkon těchto čerpadel a naopak několikrát snížili jejich hlasitost. Proto i Ekonomické stavby je nyní doporučují svým klientům. Největší výhodou tepelných čerpadel je, že jejich provoz je ještě levnější než vytápění uhlím či dřevem, ale komfort a bezobslužnost zdroje tepla je na stejné úrovni jako u plynových kotlů. Při současných cenách energií se návratnost investice pohybuje okolo osmi let, poté už jen šetříte. Spotřeba elektřiny se sníží zhruba o dvě třetiny.

AŤ MOHOU CIHLY DÝCHAT

K rozhodnutí pořídit si raději tepelné čerpadlo než mohutně zateplovat přivedly majitele ekonomické a ekologické důvody – především to, že nechtěli dusit cihly polystyrenem, ale zachovat jejich přirozené, zejména tepelně izolační vlastnosti, což je zejména tepelná akumulace výrazně ovlivňující pohodu a mikroklima v interiéru. „I bez zateplení jsou ztráty domu minimální. Svými parametry se dům téměř vyrovná nízkoenergetickému. Neutráceli jsme za nadstandardní izolace, prostředky jsme raději vložili do ekologického a efektivního zdroje energie. Při dnešních cenách činí měsíční úspora na provozu domácnosti přibližně 2000 Kč,“ obhajuje své rozhodnutí majitel. Důkazem správného rozhodnutí bylo také to, že i když se rodina stěhovala do nového domova v únoru, vlhkost se sice srážela na oknech, ale v interiéru bylo příjemné teplo. Dům „vydýchal“ veškerou přebytečnou vodu ven, takže nevznikaly žádné problémy s plísní.

Obývák spojuje se zahradou francouzské okno.

KRB JAKO ZÁLOHA, ALE HLAVNĚ PRO POTĚŠENÍ

Majitel je kamnář, takže by to bez krbu v tomto domě nešlo. Krb je srdce i teplo domova. „Moc v něm sice netopíme kvůli teplu, protože čerpadlo v kombinaci s podlahovým topením bohatě stačí, ale občas si zapálíme pár polínek pro radost, a pak je to i taková záloha, kdyby došlo k výpadku v dodávce energie. Také v přechodném období je ideální, když se krb postará o přirozený rozvod tepla po celém domě,“ říká.

DISPOZICE DOTAŽENÁ DO DETAILŮ

Nad dispozicí manželé dlouho uvažovali. Byla jedním z hlavních důvodů, proč si dům Galileo vybrali, rozhodli se ale pro několik dílčích změn. „Toužili jsme po krbu, takže vedle niky pro jídelnu přibylo krbové těleso a komín. Vzdušné dřevěné schodiště vedoucí přímo z obýváku do podkroví sice vypadalo zajímavě, ale rodina s malými dětmi nikdy neví, kam s věcmi přibývajícími geometrickou řadou, a tak praktičnost dostala přednost před elegancí. Pod schodištěm jsme vybudovali na míru řešený úložný prostor. Dětem jsme v jejich koupelně dopřáli místo sprchy vanu,“ vysvětlila nám paní domu. Uspořádání domu Galileo odpovídá současným trendům bydlení. Dům je rozložen do dvou pater a díky promyšleně řešeným vnitřním prostorám, dobře prosvětleným místnostem a vhodně umístěným pomocným prostorám, jako jsou šatny či komory, tvoří jeho vnitřní dispozice velmi funkční a harmonický prostor. V přízemí se kromě centrálního vzájemně propojeného obytného prostoru s kuchyní a jídelnou umístěnou v atriu nachází také koupelna, do níž je přístup přímo ze zahrady. Součástí přízemí je i ložnice, která může sloužit také jako pracovna, a předsíň s vestavěnými skříněmi. Přízemí s podkrovím spojuje samonosné dřevěné schodiště. V patře se pak nachází ložnice rodičů, z níž je přístup do koupelny s WC, a dva dětské pokoje, mezi kterými je umístěna koupelna s WC a šatna přístupná z obou místností. V patře nechybí ani příjemné zákoutí určené k relaxaci a posezení. Dubová plovoucí podlaha, schodiště i nábytek svědčí o tom, že majitelé dali uvnitř domu přednost přírodnímu dřevu. „Aby byl interiér sladěný, vybrali jsme si do celého bytu jeden druh dřeva mořený do různých odstínů. Z téhož důvodu máme v obou koupelnách stejný obklad, snažili jsme se sjednotit i svítidla. Zařízení pořizujeme postupně tak, aby později už nebylo potřeba nic měnit.“

TECHNICKÉ ÚDAJE

Projekt: Ekonomické stavby
Dodavatel: Ekonomické stavby
Dispoziční řešení: 5 + k. k.
Užitná plocha: 176,7 m2
Konstrukce: zdicí systém Porotherm, stropní konstrukce z keramických vložek MIAKO, klasický tesařský krov, příčky v podkroví – sádrokarton, vnitřní schodiště dřevěné samonosné, střešní krytina Tondach (ve standardu Bramac – taška Moravská základní), na fasádě osazeny pevné ocelové slunolamy
Výplně otvorů: dřevěná eurookna s izolačními dvojskly (ve standardu plastová eurookna), vchodové dveře dřevěné europrofi l, vnitřní dveře dýhované (ve standardu fóliované)
Klempířské prvky: veškeré klempířské konstrukce jsou ve standardním provedení zhotoveny z pozinkovaného plechu
Podlahové krytiny: keramická dlažba, plovoucí laminátové podlahy
Vytápění: ústřední, zdroj energie tepelné čerpadlo (vrt) + elektrokotel, rozvody v podlaze, koupelnové radiátory

Datum vydání: 3. 5. 2020

Edit: