„Pokojovky“ pro lepší vzduch

Pokojové rostliny dokážou bojovat nejen proti příliš suchému nebo vlhkému vzduchu, ale také zbaví váš byt toxických látek.

Palma areková má bambusový kmínek a zelenožluté vějířovité listy. Absorbuje vzdušnou vlhkost. foto Shutterstock

Přílišné vytápění bez větrání může způsobovat v domácnosti suchý vzduch, který bývá příčinou některých onemocnění dýchacích cest, chronické rýmy nebo pálení očí. Dlouhodobá vysoká vlhkost vzduchu (v koupelnách bez oken, špatně větraných kuchyních) naopak způsobuje růst plísní, které mají vliv na rozvoj alergií, dýchacích obtíží nebo bolestí hlavy.

Okrasná monstera je stálezelená a pomáhá zvlhčovat ovzduší. foto Shutterstock

Boj se suchým vzduchem

Během zimních měsíců je u nás častým problémem suchý vzduch. Přestože je optimální 40% až 60% vlhkost, pohybuje se vzhledem k přetápění běžná vlhkost i kolem pouhých 20 %. „Jedním z řešení, kromě větrání a technických vymožeností typu zvlhčovačů vzduchu, jsou rostliny, které odpařují vysoké množství vody,“ doporučuje Vojtěch Ptáček ze Zahradního centra Bauhaus. Pro takové rostliny je obzvlášť důležitá správná a hojná zálivka. „Patří mezi ně především ty širokolisté, například monstery, filodendrony, fíkusy nebo draceny,“ dodává.

Nenáročný lopatkovec snižuje ve vzduchu obsah vlhkosti a trichloretylenu. Potřebuje dostatek světla. foto Shutterstock

Proti vlhkosti

Některé pokojové rostliny vzdušnou vlhkost naopak absorbují, a mohou tak účinně měnit domácí mikroklima. „Pokud bojujete s vysokou vlhkostí nad 60 %, sáhněte po kapradinách nebo břečťanech. Přestože se má zato, že jsou kapradiny a břečťany venkovními rostlinami, ve vlhčím domácím prostředí, při dostatku světla a správné péči se jim bude dařit,“ radí odborník a doplňuje, že například lopatkovec, fitónie nebo areka vám doma udělají stejnou službu.

Zamiokulkas (vlevo od křesla) je díky netradičnímu vzhledu jednou z nejvyhledávanějších
pokojových rostlin. foto Shutterstock

Jak na toxické látky

Zajímavou rostlinou je například pokojová kapradina ledviník. Mimo filtrování formaldehydu zvládne absorbovat ještě xylen, který bývá v odmašťovadlech, nábytkářských pěnách a tkaninách. Látek, které znečišťují domácí ovzduší, je ovšem víc. Xylen a trichloretylen kromě ledviníku pohlcují také datlová a areková palma nebo dracena margináta, účinná je i šeflera nebo azalka indická. S trichloretylenem si zase dobře poradí lopatkovec. Benzen je obsažen v mnoha plastech, čisticích prostředcích, barvách, cigaretovém kouři. Jeho úspěšným pohlcovačem je obyčejný zelenec nebo stejně nenáročný potos, které pohlcují též oxid uhelnatý, ale i toluen, jenž může být skryt ve vůních, deodorantech a barvách.


Zelenec čistí vzduch. Na trhu jsou dostupné zelenolisté formy i kultivary s panašovanými listy. foto Shutterstock

 

text Vanda Jesenská, foto: Shutterstock

 

Datum vydání: 20. 4. 2021

Edit: