Příprava trávníku na jaře
Aby se vám zahrada odměnila zeleným trávníkovým kobercem, je třeba se o něj s předstihem postarat. Půdu provzdušněte, na holá místa zasejte trávu a připravte a zkontrolujte zahradní techniku na sekání.
Po zimě trávník sestřihněte. Počátkem jara by měl mít délku zhruba 3 cm. Na moderních sekačkách lze délku stébla nastavit. Před prvním sekáním je třeba zkontrolovat ostrost nožů.
VERTIKUTUJTE! ZNÁTE TO SLOVO?
Trávník potřebuje vláhu, živiny a vzduch, proto jej provzdušněte neboli vertikutujte. S tím pomůže vertikutátor, který trávník dokonale provzdušní tři až pět milimetrů do hloubky. Díky záchytnému koši nemusíte shrabovat rostlinné zbytky. Na menší plochy postačí ruční provzdušňovač nebo železné hrábě. „Pro jarní vertikutaci by měl být trávník plně zotaven po zimním období. Chybou by bylo vertikutovat přemokřenou či namrzlou plochu. V našich podmínkách je ideální dobou březen až polovina dubna,“ upozorňuje Martin Suchý, produktový manažer společnosti Mountfield.
JAK FUNGUJE VERTIKUTACE:
JAK FUNGUJÍ VERTIKUTAČNÍ NOŽE A PRUŽINKY?
Benzinové i elektrické vertikutátory jsou vybaveny svisle položenými ostrými noži, které odstraňují travní plsť z trávníku a šetrně nařezávají travní drny. Nože zároveň shrabávají starou travní plsť, mech a další trávníkové nečistoty. Všechen odpad, který do krásného trávníku nepatří, pak vertikutační pružinky dokonale vyčešou do sběrného koše. Během sezony je pro pravidelné vyčesávání travního porostu vhodné používat pouze válec s pružinkami.
VYSKYTUJÍ SE V PLOŠE HOLÁ MÍSTA?
Zasejte na ně travní směs. Na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8 °C. Před výsevem půdu prokypřete a smíchejte s pískem nebo ji doplňte novou vhodnou zeminou. Zasejte semeno a zem uválejte travním válcem. Nezapomeňte na zálivku. Máte-li podezření, že trávník nemá dostatek živin, přihnojujte. Hnojení trávu posílí a pomáhá jí v boji s mechem a plevelem. Bude také odolnější proti trávním chorobám. Nejdůležitější je první hnojení hned na jaře, na začátku vegetačního období. Věnujte ale zvýšenou pozornost dávkování. Při vyšší koncentraci můžete trávníku naopak uškodit a popálit ho.
PŘÍPRAVA TECHNIKY
Veškerá zahradní technika, zejména motorová, potřebuje po zimě kontrolu. Pozornost věnujte především sekačce na trávu. Zkontrolujte ostrost nožů, vyměňte svíčku a nalijte provozní kapaliny. „Pokud jste tak neučinili před zimou, je u benzinových sekaček nutné vypustit starý benzin a doplnit benzin nový. Moderní paliva obsahují biologické složky, které jsou nestabilní, vážou na sebe vodu, gelovatí a ucpávají pak palivový systém,“ upozorňuje Petr Tichý, specialista z Hecht Motors.
VÍTE, ŽE…?
- Zůstane-li v sekačce nebo vertikutátoru benzin několik měsíců, může se stát, že biologické složky reagující se vzdušnou vlhkostí úplně ucpou karburátor a bude nutné jej složitě mechanicky vyčistit.
- Doporučuje se také použít stabilizátor paliva, který benzin udrží čerstvý, čímž se vyhnete komplikacím při startování. Tyto problémy mohou nastat už při více než 10denním nenastartování motoru.
TEXT: HELENA FRONCOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK
Datum vydání: 20. 5. 2020