Modrá zahrada: Podléšky, sasanky, hyacinty...

Člověk by očekával, že se jarní zahrada může rozzářit pouze bílými a žlutými kvítky sněženek, talovínů nebo sasanek. Jenomže: co plicníky, podléšky nebo koniklece? Modrých časně jarních druhů květin je také spousta. Vpusťte je do své zahrady!

Jarního sluníčka využijí nejdříve trvalky s podzemním oddenkem, hlízkou nebo cibulkou. Ani se nechce věřit, že vůbec najdou nějaké opylovače, ale přezimující čmeláci a samotářské včelky se na jejich nektar hladově vrhnou a za prvních teplých dnů vyletí i včely z úlů. Chceme-li tuto jarní včelí pastvu vyladit do modré barvy, máme z čeho vybírat.

3

Odrůdy podléšek se liší barvou i počtem korunních plátků.

2

Podléšky vysazené volně v půdě pod keři se naopak budu postupně rozrůstat, až vznikne kvetoucí plocha. Tomu můžete napomoci dělením trsů. Pestrost zvýšíte vysazením několika odrůd.

1

Podléšku můžete vysadit i mezi kameny na skalku, potom se nebude rozrůstat a vytvoří modře svítící bod.

Okouzlení podléškami

Pod stromy a keři to na jaře sluší jaterníkům podléškám. Jsou to typicky hajní rostliny a jejich listy nesnášejí prudké slunce, také se jim nelíbí vysloveně kyselá půda, jiné nároky ale nemají. Nevadí jim chudá ani kamenitá půda, i když samozřejmě kvalitním humusem nepohrdnou a pěkně se na něm rozrostou do krásy.

Půvab podléšek tkví v jejich proměnlivosti. Každá modře kvetoucí rostlina se jednoduchou mutací může přebarvit do růžova nebo fialova a díky jiné mutaci pokvete bíle. U květin se spoustou pestíků a tyčinek – to je přesně případ podléšky – není těžké vypěstovat plnokvěté nebo poloplnokvěté odrůdy. A teď si tohle všechno spolu s některými dalšími znaky zkoušejte libovolně kombinovat! Žádný sběratel nemá dost velkou zahradu, aby se mu tam vešly všechny podléškové odrůdy.

4

V češtině se někdy sasance rozkošné říká také sasanka nádherná nebo ladná. Je to rostlinka, která se na příhodných místech dokáže hezky rozrůst.

5

Svůj půvab má i sasanka věncová, která ovšem může kvést také sytě červeně nebo bíle.

6

Osázená rabátka kolem stromů jsou moderním trendem. Při kombinaci modřenců s později vykvétajícími tulipány docílíte výrazné změny barevného vyznění.

Půvaby sasanek

Zatímco naše druhy sasanek kvetou bíle nebo žlutě, v jižních krajích mají i sasanky modré nebo červené. Z Balkánu a Malé Asie pochází sasanka rozkošná s kvítky vypadajícími jako modré hvězdičky. Pokud ji vysadíte na stanoviště chráněné před mrazem, bude se vám pozvolna množit a vytvoří krásný modrý koberec. Tahle křehká kráska se cítí nejlépe ve stínu až polostínu.

Skalničkáři znají i modré sasanky z Apenin, ale na našich zahradách se už obvykle setkáte jen se sasankou věncovou. To je celkem statná rostlina s nepřehlédnutelným květem, která se neztratí ani mezi nízkými tulipány. Slunce jí nevadí, však ono zjara ještě tolik nepálí. Sasanka věncová pochází z Blízkého Východu, Izrael ji považuje za jeden ze symbolů své přírody. Překlad jejího hebrejského názvu je „nevěsta“, protože prý je stejně krásná jako nevěsta o svatebním dni. Byly vypěstovány i její sytě červené a bílé kultivary.

7

Koniklece jsou typické skalničky, ale najdeme mezi nimi i druhy, které vykvétají na slunných travnatých svazích.

8

K jarním druhům patří nízké kosatce, jako třeba kosatec síťkovaný. Ten má na rozdíl od klasických letních kosatců pod zemí místo oddenku cibulku.

9

Brčálově zelený koberec barvínku na jaře vykvete modře.

Modrozelený koberec

Brčál menší neboli barvínek znají lidé odedávna jako skromnou půdopokryvnou rostlinu, která u nás roste i volně v přírodě. Brčálově zelenými listy zdobí záhon po celý rok – i když, pravda, na zimu mnoho listů zaschne. Na jaře ovšem zazáří sytě modrými kvítky. Podobné modré divadlo pak opakuje s přestávkami až do časného podzimu. Barvínek je sice skromný, odolný proti suchu i mrazu, ale pokud jej právě teď hodláte vysadit, přidejte mu dostatek čerstvé zeminy, než pořádně prokoření. Snáší se s dostatečně vysokými trvalkami, které jeho řídkým kobercem bez problémů prorostou a předvedou svou krásu.

Ještě jedna rostlina dovede vytvořit rozsáhlé modro-zelené porosty: modřenec. Nenáročná cibulovina se dobře množí a po odkvětu její listy podobné pažitce ještě dlouho vytvářejí sytě zelený porost, dokud neuschnou.

10

Porosty rychle se rozrůstajících zběhovců vykvétají o něco později, zato pak kvetou dlouho.

11

Hořce a hořečky vykvétají buď na jaře, nebo v pozdním létě – záleží na druhu.

Další odstíny modré

Zvláštní modří se vyznačují střapaté kvítky dřípatek. Tyhle skromné horské rostlinky se šíří podzemními oddenky a vykvétají opravdu brzy. Vyžadují ale kyselou půdu bohatou na humus, takže se nedají pěstovat společně s ostatními modrými kráskami, o nichž se tu zmiňujeme. Nejvíce jim to svědčí pod jehličnany.

Sytou modří, která někdy přechází do modrozelena, zaujmou jarní hořce a hořečky na skalkách.

A pestrou směsici barev od modré po růžovou předvedou skromné plicníky. To podle toho, jakou kyselost má půda a jak staré jejich kvítky jsou. K modrému odstínu se totiž každý kvítek dopracuje s přibývajícím časem a jen na půdách neutrálních až zásaditých.

K tomu ještě přidejte blankytné ladoňky a k dokonalému požitku z modrého jara na zahradě už bude stačit jenom slunečná obloha.

12

Hyacinty všech barev zahradu provoní.

13

Ladoničky a ladoňky mohou růst i na trávníku a některé se rychle šíří.

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Foto: Zdeněk Roller

Datum vydání: 16. 4. 2016

Edit: