Připravte zahradu na jaro

Přestože pohled z okna ještě nenaznačuje, že by se mělo v nejbližších dnech oteplit, zahrada se začne co nevidět pomalu probouzet ze zimního spánku. A bude volat po první jarní péči. Máte připravené nářadí?

Zatím je stále ještě dost času na to, abyste dali všechno potřebné nářadí do pořádku a přichystali je na novou sezonu. Právě teď je ta pravá doba na předjarní kontrolu, a pokud si to neutěšený stav některých zahradních pomocníků žádá, věnovat jim náležitou péči. I přesto, že jste je na podzim očistili a uložili na suchém místě, motyky, rýče, hrábě, ruční vidle, drapáky, sázecí kolíky, nůžky, nože, pilky, sekerky a další zahradní nástroje nemusejí být v kondici. Mohou mít poškozené či uvolněné násady, na jejich kovových částech můžete najít stopy rzi, kdysi ostré hrany jsou najednou tupé… S takovým nářadím se pořádně zapotíte, práce bude trvat déle a navíc nebude tak kvalitní, jak byste si představovali.

Jsou dostatečně nabroušené?

Nejen nože a nůžky volají po nabroušení! Alespoň jednou za rok byste měli zkontrolovat i ostatní nářadí, které k práci potřebuje mít ostré hrany – tedy i rýče a motyčky. Jejich hrany přiostříte pomocí pilníku nebo brusky.
Dvoubřité zahradnické nůžky bruste pouze po rovné straně čepele. Při oboustranném nabroušení by se totiž čepele mohly do sebe vzájemně „zakousnout“ a nic byste s nimi neustřihli. Po nabroušení ostrou hranu naolejujte, abyste ji tak částečně ochránili před korozí – stejně jako šroub a kovovou pružinu nůžek.
Srpy a zahradnické nože, které používáte k řezu rostlin, štěpkování, řízkování či očkování, bruste spirálovitými pohyby na jemném plochém brousku, jenž před prací navlhčíte vodou nebo olejem.
Pokud s broušením nářadí nemáte zkušenosti nebo nářadí nezvládnete sami správně nabrousit, zaneste je k odborníkům. Motyky vám nabrousí v zámečnictví, nože a nůžky přiostří v nožířství či v prodejně značkového zahradního nářadí v rámci pozáručního servisu.

Zahradní rukavice GardenGirl Classic jsou určeny pro přesnou práci, prsty potaženy prodyšným elastickým materiálem Spandex, 490 Kč. www.gardengirl.cz

Zahradničení pokožce vašich rukou právě neprospívá. Před mozoly a drobnými poraněními, byste měli ruce chránit také při kontaktu se zeminou a hnojivy, která do půdy zapracováváte. Na trhu seženete rukavice z nejrůznějších materiálů, jež jsou určeny k odlišným činnostem. Při nákupu se zeptejte, k jakému druhu práce je ten který model rukavic vhodný. Rukavice z bavlny nebo polyamidu si pořiďte na okopávání a plení, při manipulaci s růžemi vám zase přijdou vhod bavlněné rukavice máčené v latexu, jejichž povrch ostré trny rostlin jen tak nepropíchnou. Kožené rukavice oceníte při práci s ovocnými keři a stromky či vinnou révou.
Po zimě zkontrolujte, zda nejsou rukavice roztržené v místech, kde chrání bříška vašich prstů a dlaně. Nedá-li se místo zašít tak, aby stehy vydržely a při práci vám nevadily, raději rukavice vyhoďte a kupte si nové.

Praktický balkonový box zahrnuje květinovou lopatku a hrábě, zahradní nůžky a smetáček, víko lze použít jako lopatku, 930 Kč. www.gardena.cz

Sazeč cibulí z ušlechtilé oceli s ozubenou hranou a měřítkem hloubky vpichu až do 10 cm, sázecí kolík z ušlechtilé oceli s dřevěnou rukojetí umožňuje výsadbu do hloubky 12 cm. Sada za 349 Kč. www.tchibo.cz

Oprýskané a rezavé nářadí po zimě?

V období před započetím nové sezony, kdy se na zahradě zatím nic neděje, je ideální doba na ošetření a renovaci zahradního náčiní. Kovové části, které už mají tendenci rezivět, očistěte, obruste a natřete – nejlépe antikorozní barvou. Jednosložková antikorozní a dekorativní barva Hammerite Přímo na rez je speciálně vyvinutá přímo na zkorodovaný kov a jeho aktivní ochranu proti korozi zajistí až po dobu 8 let.
Péči potřebují i dřevěné rukojeti a násady. Uvolněné je nutno opravit, lehce obrousit a natřít, aby snáze odolávaly vlhkosti a zatížení. Vhodný je například transparentní Luxol Lak s UV ochranou, který se jednoduše aplikuje. Má vysokou odolnost vůči UV záření a je známý svou dlouhodobou životností.
Více na www.hammerite.cz a www.luxol.cz.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Edit: