Přístřeší na zahradě

Abyste si mohli lépe vychutnat posezení s přáteli nebo relaxovat s oblíbenou četbou, pořiďte si chatku, altán či pergolu, poskytující stín a chránící před zvědavými pohledy.

kovový přístřešek na nářadí

Kovový přístřešek na nářadí má boční prostor, vhodný například na uložení dřeva nebo kol. 12 090 Kč. Foto: Mall

Škála druhů malých zahradních staveb je stejně rozmanitá, jak různorodý je způsob jejich využití. Někdo nejvíc využije krytou pergolu na letní stolování, grilování nebo posezení s rodinou, jiný dá přednost romantickému altánku s popínavými růžemi a další potřebuje prostor na uskladnění zahradního náčiní, sezonních zahrádkářských potřeb, sekačky nebo jízdních kol, na které není v domě místo. Majitel pozemku v zahrádkářské kolonii ocení praktickou a dostatečně prostornou chatičku na přespání, aby měl svou užitkovou zahrádku na dosah. Nabídka montovaných dřevěných chatek je velmi široká a jejich montáž obvykle rychlá a jednoduchá. Jednotlivé typy se liší především velikostí, většina z nich se vyrábí ze světlého smrkového dřeva bez povrchové úpravy a mívá srubovou konstrukci. Kvalitnější a dražší typy využívají odolné severské dřeviny. Nátěr si každý může zvolit podle vlastního vkusu a preferencí, stejně jako střešní krytinu. Rozšířený je zejména kanadský šindel, který je odolný a jeho pokládka snadná.

Piccolino

Domeček pro děti má organický tvar a kulatý vstup se závěsem. Aby lépe splynul s okolím, dá se doplnit travním kobercem. 33 990 Kč. Foto: Piccolino

Klasika i originální typy

Během pandemie skokově vzrostl zájem o obytné automobily a v poslední době se tak v centru pozornosti ocitly také mobilní domy nebo drobné stavby zvané tiny house, které díky svým parametrům umožňují majitelům žít co nejblíže přírodě a zároveň v rámci možností poskytují maximální pohodlí. Do této skupiny patří i originální a celoročně obyvatelné dřevěné posedy, které se vyrábějí v několika typech odlišného tvaru a rozměru. Nese je pevná železná konstrukce doplněná schůdky. V případě potřeby má odnímatelné nohy. Uvnitř mají posedy pohodlné spaní na sklopné posteli a některé jsou vybavené sprchou a na terase i toaletou. Umožňují přespání až pěti osob a podle přání se dají doplnit kuchyňkou, solárním panelem, kamny apod.

posed k bydlení

Originální obydlí s bytelnou železnou konstrukcí, inspirované posedem, nabízí na 2 x 4 m pohodlné bydlení s výhledem do okolí. 494 890Kč. Foto: Kup si posed

atypický zahradní domek

Atypický domek Breta je v nabídce od velikosti plochy 3 x 3 do 4 x 10m. Od 82 400 do 502 300Kč. Foto: Pineca

Další druhy

Mezi další typy zahradních staveb se řadí krytá stání nebo přístřešky pro auta. Ty mohou mít dřevěnou nebo kovovou konstrukci a vybrat si můžete mezi typovými, které stačí smontovat, nebo zvolit vlastní variantu vyrobenou na míru. Některé přístřešky jsou dokonce vybavené fotovoltaickými panely s možností nabíjení pro elektroauta.

 

Text: Dita Fingerlandová
Foto: se svolením firem Hornbach, Pineca, Piccolino, Kup si posed, Můj altán, OBI, Mall

Datum vydání: 11. 10. 2023

Edit: