Proč dveře se speciální funkcí?

Mezi interiérovými dveřmi najdete i speciální typy, které kromě oddělení a uzavření vnitřních prostor v domě dokážou splnit ještě další z vašich přání. A zároveň jsou stále krásné…

Dveře se speciální funkcí jsou takové, které mají speciálně navrženou konstrukci vhodnou pro různé typy zátěžového prostředí. Dokážou například utlumit hlučné prostředí tak, aby zvuky nepronikaly do vedlejší místnosti. Zvládnou vytvořit účinnou zábranu proti pronikání vlhkosti, kouře či nepříjemných výparů z výfuku či pohonných hmot třeba z garáže, aby se tak dále nešířily dalšími prostorami ve vašem domě.

Prosklené dveře Rede 43 v bezfalcovém provedení mají rozměr 110 x 210 cm speciálně upravený pro vozíčkáře, doplněné zárubní Obtus a praktickým madlem, 16 180 Kč bez DPH bez madla. www.sapeli.cz

Funkční i pohledné

Kromě toho, že dovedou být fungující nepropustnou bariérou, plní také funkci estetickou. Nemusíte se tedy obávat, že vašemu příbytku nebudou slušet. Mají-li dveře plnit některou ze speciálních funkcí, nemusíte vybírat pouze mezi plnými masivními modely, které se třeba vůbec nehodí do vašeho vzdušně řešeného interiéru. V současné době se už i speciální dveřní křídla vyrábějí ve špičkovém designovém provedení, přičemž máte na výběr z mnoha typů povrchů a dekorů.

Zvukově izolační dveře Master Door bez nadpraží v nadstandardní výšce, otočně skrytá zárubeň Aktive, od 38 571 Kč. www.japcz.cz

Kdy potřebujete dveře protihlukové

Chcete si zachovat soukromí v ložnici, v koupelně nebo na toaletě? Nebo máte doma ratolesti, k jejichž koníčkům patří hlasitý poslech hudby či hra na některý z hudebních nástrojů? Pak jsou pro vás tou pravou volbou právě protihlukové dveře. Speciální dveře této kategorie dokážou utlumit průchod zvuku – většinou v rozmezí 27 až 38 decibelů. Jejich instalací tak vyřešíte jednou provždy také problém s hlukem způsobeným například myčkou nádobí z vedlejší kuchyně, právě ždímající pračkou v koupelně, či příliš hlasitě puštěným televizním pořadem.
Důkazem, že zvuky z vedlejší místnosti zvládnou utlumit i dveře se skleněnou výplní, jsou například dveře řady Master od výrobce J.A.P. „Rám dveří Master je tvořen z pevného hliníku, na který jsou usazeny povrchové materiály – dýha, laminát či sklo. Uvnitř této konstrukce vzniká prostor, který slouží k umístění zvukově izolační výplně – extrudovaného polystyrenu, který zajišťuje zvukové a tepelné izolační vlastnosti dveřního křídla. Pro zvukový útlum až 34 dB je nutné nechat dveře vybavit spodním mechanickým prahem, který se automaticky vysune při dovření dveří,“ vysvětluje Petr Paksi ze společnosti J.A.P.

Dveře Master Door v trendovém kompletu se skrytou zárubní Aktive, rám dveří Master Door je z pevného hliníku, na který jsou usazeny povrchové materiály – dýha, laminát či sklo, uvnitř konstrukce vzniká prostor k umístění zvukově izolační výplně, zvukový útlum až 34 dB. www.japcz.cz

K čemu slouží dveře protipožární

Protipožární dveře nepatří jen do veřejných provozů. Také v domácím prostředí mají svůj význam – například jako předěl mezi kotelnou s kotlem na tuhá paliva a zbytkem domu. Jejich speciální konstrukce zabraňuje rychlému šíření plamenů, kouře a tepelného toku. Podle takzvané požární odolnosti, což je čas, po který dveře odolávají plamenům a vysokým teplotám, výrobci nabízejí hned několik různých typů. Časový úsek se uvádí v minutách v základní hodnotové stupnici 30, 45, 60, 90, 120 či 180 min. Jen pro příklad – rozdíl v délce času prohoření u běžných typů dveří a dveří protipožárních činí nejméně 25 minut.
A jak je poznáte od běžných dveří? Protipožární dveře jsou vždy opatřeny štítkem s označením požární odolnosti a údajem o délce doby, za jakou dveře prohoří. Dále zde naleznete údaje o druhu konstrukce, jejich kouřotěsnosti a dalších důležitých parametrech. Podle znění ČSN 730810 se také používá označení, které dveře dělí na dvě základní kategorie: EI – značící dveře bránící šíření požáru, u nichž se na straně odvrácené od požáru sleduje přímo povrchová teplota, a EW – dveře omezující šíření požáru, u kterých je sledováno množství sálavého tepla vyzařujícího z povrchu na straně odvrácené od požáru. Tyto dveře mají o něco mírnější kritéria prostupu tepla než modely s označením EI.

Dřevěné interiérové dveře s obložkovými zárubněmi, odolný povrch Duradecor Struktur s hmatatelnou povrchovou strukturou, pohon dveří PortaMatic pro bezbariérový a komfortní průchod. www.hormann.cz

Znáte kouřotěsné dveře?

Kouřotěsné dveře mají tu vlastnost, že omezují pronikání studeného i teplého kouře do vedlejších prostor. Podobně jako dveře protipožární také kouřotěsné dveře jsou praktickým řešením pro oddělení prostor, kde hrozí pronikání kouře či zdraví ohrožujících plynů do místnosti. Opět se vyplatí instalovat je například jako bezpečné uzavření kotelny, garáže nebo dílny, kde se pracuje s otevřeným ohněm.
Lze je použít buď samostatně, nebo zkombinovat s dveřmi protipožárními, aby vše opravdu fungovalo co nejlépe. Další možnost představují modely, u nichž jsou obě tyto funkce sloučeny do jednoho výrobku – jsou tedy zároveň kouřotěsné i protipožární.

Dveře Elegant 10 v provedení CPL černá grafit jsou kouřotěsné a klima 2, nepropustí jedovaté zplodiny, brání nechtěnému úniku tepla a pronikání vlhkosti do dveří, 8440 Kč bez DPH (cena provedení bez zárubně a kování). www.sapeli.cz

Co to jsou klima dveře

Tyto typy dveří se vám budou hodit jako předěl mezi místnostmi s rozdílnými teplotami i relativní vlhkostí. Jejich služby oceníte například k oddělení chladnější chodby a více vytápěného obývacího pokoje, dále k oddělení koupelny, odvětrávané komory, půdy, chladnějšího schodiště či sklepa. Také tyto dveře se vyrábějí v několika typech s různými stupni klimatické odolnosti. Vyberete si je podle toho, jak velký rozdíl v hodnotách tepla či vlhkosti mezi místnostmi budete mít.

Kování, které padne do ruky

Kování je nezbytnou součástí dveřního křídla. Tento pojem zahrnuje kliku, ale také panty a další kovové funkční doplňky dveří, které je zároveň zdobí. Při výběru kování je třeba vzít v úvahu nejen hledisko estetické, ale i praktické a vybírat komponenty tak, aby co nejdéle umožnily bezproblémový chod dveří a zároveň se k nim hodily.
Kování se dělí na dva základní typy: štítové a rozetové. V případě štítového kování tvoří klika se zámkovou částí jeden nedílný celek, zatímco kování rozetové se skládá ze dvou dílů – samotné kliky a rozety pro zámek (kulatého, hranatého či oválného tvaru). Pak už je jen na vás, kterému typu provedení dáte přednost a co se do vaší domácnosti lépe hodí.

Skleněné dveře Strong vhodné také do koupelny a do vlhkého prostředí, pískovaný motiv, od 10 697 Kč. www.japcz.cz

Antibakteriální klika

Pořiďte si pro speciální dveře také speciální kování. Příkladem je klika s antimikrobiální povrchovou úpravou SecuSan®, která zamezí šíření choroboplodných zárodků a dalších nežádoucích mikroorganismů, které mohou způsobit zdravotní obtíže. Přes dveřní kliku podáváte vlastně ruku tisícům neznámých lidí – a to s sebou přináší také riziko nákazy, které není radno podceňovat. Povrch SecuSan® je okamžitě účinný proti choroboplodným zárodkům – redukuje totiž růst těchto mikroorganismů přímo na klice – a to o více než 99 %. Vysoká hygienická bezpečnost byla potvrzena nezávislými laboratorními i praktickými testy.

Komplexní řešení

Bezpečnostní i protipožární skrytá zárubeň je ukotvena pomocí turbo šroubů přes kovový příložník upevněný k rámu zárubně, spára kolem zárubně je utěsněna PUR pěnou. Protipožární dveře jsou certifikovány pro ČR a SR s minimální odolností 30 min. Výška průchodu může být do 2600 mm se zárubní univerzální pro zdivo i SDK příčky a s otevíráním dveřního křídla dovnitř i ven z chráněného prostoru. Všechny bezpečnostní úpravy jsou oku skryty, a dveře tak nadále zůstávají designovým prvkem v interiéru. Cena dveří výšky 2100 mm včetně montáže:
* Požární/bezpečnostní: 46 000 Kč bez DPH
* Bezpečnostní s požární odolností: 66 000 Kč bez DPH
* Bezpečnostní s požární a akustickou odolností: 70 000 Kč bez DPH.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Uložit

Uložit

Edit: