Pročistěte vzduch!

Sousloví pročistit vzduch, které obvykle znamená hádku nebo ostřejší výměnu názorů, má opodstatnění. Pokud se v přírodě přežene bouřka, vzduch po ní je ten nejlepší, jaký můžete dýchat. Kvalitou mnohonásobně předčí ten, který často panuje v našich domácnostech. I doma si ale můžete zajistit zdravé ovzduší, a to bez zbytečných sporů.

Kvalita domácího ovzduší je často děsivá. Negativně ji ovlivňuje například vlhkost vznikající vařením, praním nebo koupáním, ale i nejrůznější bakterie a viry. Špatný vzduch obecně vládne v uzavřených prostorách, kde se zdržuje více lidí. Pokud v takovém prostředí dlouhodobě pobýváte, nevětráte, následky dříve či později pocítíte. Dostaví se únava, přidat se mohou bolesti hlavy, suchý kašel či pálení očí. Čistička vzduchu je tak již poměrně běžným vybavením domácnosti, a to nejen tam, kde žijí alergici, astmatici, kuřáci či domácí mazlíčci.

Zvlhčovač ETA Airco 1629 90000 s ultrazvukovou technologií rozprašování, která zajistí efektivní zvlhčování a tichý provoz. Pro místnosti do 30 m2. Funkce časovače umožní nastavit dobu provozu od 1 do 12 hodin. LCD displej s dotykovým ovládáním. Integrovaná nádobka pro aromatické a vonné oleje. 1499 Kč, www.eta.cz

PRAVIDLA VÝBĚRU

Nejdůležitějším parametrem při výběru je výkon čističky – musí odpovídat velikosti prostoru. Pokud výkon přístroje poddimenzujete, poběží často na vysoké otáčky, tím bude vyšší jeho hlučnost i spotřeba elektřiny. Čistička by také měla mít několikastupňovou filtraci, aby byla schopna zajistit čistý vzduch a zachytit i ty nejjemnější částice. Ohlížejte se dále na hlučnost čističky, ta je zásadní nejen tehdy, kdy přístroj hodláte umístit do ložnice. Hlasitost při provozu by neměla přesáhnout 30 dB.
„V domácnosti s alergiky se vyvarujte vodních filtrů. Alergikům se všeobecně nedoporučuje pořizovat čističky, u kterých je třeba filtry umývat. Manipulace s nimi je totiž často dráždivá a s jejím odkládáním se zase snižuje účinnost. Naopak se doporučují HEPA filtry,“ upozorňuje produktový specialista Euronics Pavel Janů.

Sharp čističky vzduchu se zvlhčováním s patentovaným ionizačním systémem ION Plasmacluster, který účinně bojuje proti virům chřipky, bakteriím, alergenům a statické elektřině. Automaticky udržují přirozeně čistý a zvlhčený vzduchu podle aktuální potřeby. Výkon čištění až 396 m3/h, 4 senzory, nízká hlučnost. Do 30. 11. 2018 s prodlouženou zárukou 5 let zdarma. Od 5990 Kč, www.sharphome.cz/cisticky

JAK JI POUŽÍVAT?

Aby čistička správně pracovala, umístěte ji ideálně doprostřed místnosti. „Vhodné je postavit ji na nízký nábytek nebo připevnit na zeď tak, aby dosahovala zhruba do úrovně vašeho pasu. U země by nasávala příliš mnoho nečistot a bylo by třeba častěji čistit a měnit filtry. V době, kdy je čistička v provozu, nevětrejte,“ radí produktový manažer Kasa.cz Petr Štursa. Účinek čistění vzduchu se projeví až po několika hodinách, nemá tak smysl zapínat přístroj jen krátkodobě. Důležitá je také údržba. Vybrané typy jsou vybaveny indikátorem zanesení filtru, pomocí něhož se přístroj sám spustí ve chvíli, kdy zaznamená znečištění vzduchu. Vyhodnotí čas a výkon, takže se nestane, že by byl filtr příliš zanesený nebo naopak málo opotřebovaný.

Čistička vzduchu Rohnson – rychlost filtrace až 320 m3/hod, pro místnosti 20 – 60 m2, 7stupňové čištění vzduchu, 5 druhů odnímatelných pevných filtrů (hliníkový prachový, uhlíkový, formaldehydový, antibakteriální a HEPA filtr), UV sterilizační lampa o vlnové délce 365 nanometrů. 7990 Kč, www.hornbach.cz

SPOČÍTEJTE SI VÝKON

Vzduchový výkon čističky by měl převyšovat objem místnosti, a to:
alespoň 4krát u alergiků a astmatiků,
alespoň 2,5krát u ostatních lidí.

VÝPOČET:
plocha podlahy v m2 x výška stropu v m x 2,5 (alergik 4) = potřebný vzduchový výkon v m3/h
Zdroj: www.proalergiky.cz

Velmi tiché čističky vzduchu Sharp řady KC A s patentovaným ionizátorem Plasmacluster     a integrovaným zvlhčovačem, který automaticky omezuje víření prachu. Ionizátor eliminuje viry     chřipky, bakterie, plísně a statickou elektřinu. Do 30. 11. 2018 prodloužená záruka 5 let zdarma.     Od 9990 Kč, www.sharphome.cz/cisticky

VLHKOST AKORÁT

Zejména v topné sezóně je vzduch v interiérech suchý. Není výjimkou, že místo ideální vlhkosti (40 %) panuje v zimně ve vytápěných prostorách hodnota jen 20 %. Suchý vzduch ale vysouší sliznice dýchacích cest, což vede k jejich podráždění s rizikem vzniku infekce nebo alergické reakce, ale negativně ovlivňuje celý imunitní systém. Dodat ovzduší správnou vlhkost pomohou zvlhčovače vzduchu. I ty vybírejte s ohledem na velikost místnosti.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 17. 12. 2018

Edit: