Prodlužte si koupací sezonu!

Právě tohle vám může nabídnout zastřešení bazénu: možnost příjemného koupání i během nepříznivého a chladnějšího počasí. A nejen to. Důvodů, proč si pořídit tenhle praktický doplněk k bazénu, je mnohem více.

Zastřešení bazénu dokáže prodloužit koupací sezónu až o několik měsíců. Účinně zabrání chladnutí vody v bazénu, takže ji nemusíte tak často dohřívat ani vytápět okolní prostor.
Navíc nemusí být vstup do bazénu omezen pouze na slunečné dny, zakrytí vás ochrání také před drobnější přeháňkou i před silným deštěm a nepříjemným větrem.
Dalším důvodem je vyšší bezpečnost. Zastřešení, ať zvolíte nízké nebo vysoké, funguje i jako stoprocentní ochrana před nehodami, protože dokáže zabránit nechtěnému pádu do bazénu – lidí, domácích mazlíčků i věcí. Vodní hladinu dále ochrání před padajícím listím a jinými nečistotami, což oceníte při údržbě a poznáte na nižší spotřebě dezinfekčních látek.

Přenosné, či posuvné?

Rozhodli jste se pro zastřešení bazénu? Na samém začátku se musíte rozhodnout mezi dvěma základními typy – přenosným, nebo posuvným zastřešením. První typ představuje lacinější, ale také o něco méně komfortní variantu. Výhodou přenosného zastřešení je pak lehká konstrukce, nejčastěji zhotovená z hliníkové slitiny. Výplň bývá tvořena speciální pevnou a vysoce odolnou PVC tkaninou podobnou silné plachtě, která však dlouhodobě odolá změnám teplot i nepříznivému počasí.

Posuvné vede

Daleko častěji však volba padne na posuvné zastřešení, které je daleko „pohlednější“, ale především vám dokáže nabídnout celou řadu výhod – například tepelnou izolaci, možnost pronikání slunečního svitu, nestíněný výhled z bazénu do okolí a další. Také v tomto případě tvoří kostru zastřešení konstrukce ze slitiny hliníku, výplň obstarávají desky nejčastěji z polykarbonátu, PVC nebo z plexiskla, a to jak dutinkového, tak čirého.

S kolejnicí nebo bez?

U posuvného zastřešení budete dále řešit provedení kolejnicové nebo bez kolejnic. První možnost vyžaduje instalaci kolejnic do podlahy kolem bazénu, které bývají vyrobeny nejčastěji opět z odolné hliníkové slitiny. Kolejnice vybírejte výhradně u renomovaných výrobců, protože jejich kvalita má vliv nejen na bezproblémový pohyb jednotlivých dílů, ale také na délku životnosti celého zastřešení.
Druhý způsob, provedení bez kolejnic, vám kolem bazénu zajistí o něco bezpečnější a hezčí prostředí. Navíc vám ušetří další krok spojený s údržbou bazénu: nepříjemné čištění žlábků od nečistot. Jednotlivé díly však musí být opatřeny kolečky, abyste s konstrukcí zastřešení mohli bez problémů pohybovat. Na rozdíl od kolejnicového typu vyžaduje bezkolejnicové řešení daleko pevnější a robustnější konstrukci (nosníky musí mít dvojnásobnou až trojnásobnou pevnost), která dokáže snést otřesy během pohybu po hrubé dlažbě.

Komfort se vším všudy

Další možnost představují konstrukce, které se používají pro zastřešení zimních zahrad. Takové řešení vám poskytne velkorysý prostor pro vaši aktivní relaxaci, čímž u domu vlastně vznikne další samostatná místnost. Již ve fázi projektu však dobře promyslete způsob odvětrávání celého prostoru, který se může zejména za slunečných dní nepříjemně přehřívat. Dalším důvodem, proč odvětrávání řešit, je možnost srážení vlhkosti na skleněných stěnách. Chcete-li tento prostor využívat celoročně, nechte si sem instalovat některý ze systémů vytápění.

Myslete na bezpečnost

Pokud chcete předejít ukopnutým palcům, vyberte si zastřešení se zapuštěnými kolejnicemi. Někteří výrobci dokonce nabízejí dokonale ploché kolejnice, které jdou zapustit do podkladu, ale i v případě, že jsou ukotvené na povrchu, zůstávají dokonale pochozí.
Foto: www.albixon.cz

Čím nižší, tím žádanější

Hitem posledních let se stalo co nejnižší zastřešení bazénu. Nejenže vám nabídne výše zmíněné výhody podobně jako modely vyšší, mezi jeho další přednosti patří i to, že konstrukce zasáhne do celkové koncepce zahrady opravdu jen minimálně a nezmění její vzhled. Nízké zastřešení vám nebude clonit výhled do zeleně, ani když budete sedět přímo u bazénu.
Foto: www.desjoyaux.cz


Důležité aretace

Právě tyto drobné prvky drží jednotlivé moduly, ze kterých se zastřešení skládá, v otevřené nebo naopak zavřené poloze. Bez jejich odjištění se žádná část zastřešení samostatně nepohne. Pro zajištění dokonalé bezpečnosti je dobré mít dvě aretace na každém modulu. Foto: www.albixon.cz

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 16. 10. 2017

Edit: