Prohlídka harmonického nizozemského bytu

Prostorný byt, pouhé tři místnosti, nádherná zahrada – interiérová architektka Angelika Seip si v rodném Limburku vytvořila harmonické zázemí.

“Ta zahrada! Zálibně jsem po  ní už dávno pokukovala od  psacího stolu,“ rozplývá se architektka. Po několika letech strávených ve Wiesbadenu se vrátila do rodného města a otevřela si vlastní studio ve  vile z  druhé poloviny 19. století. „Vytoužená zahrada náležela k  bytu v přízemí sousedního domu, 140 metrů čtverečních zelo prázdnotou. Tak jsem se prostě jednou šla podívat,“ vypravuje architektka. Pak už to šlo ráz naráz: pilné ruce zkrotily zahradu, nechala vybourat zdi, posunout vchod, odstranit zavěšené podhledy. Koupelna a toaleta pro hosty prošly kompletní renovací, kuchyň byla také zmodernizována. Mnoho vrstev tapet bylo třeba seškrábat, zdi byly opatřeny novou stěrkou a následně nátěrem v krémově bílé a zelené, které patří k oblíbeným barvám paní Seip a její dcerky. „Velmi se mi zamlouvá švédský styl,“ vysvětluje Angelika, „obohacený romantickými prvky. Tato kombinace je hravá, světlá a veselá. A bez dřeva to nejde, pocitově dodává prostoru stabilitu.“ Proto se rozhodla pro lakované panely na zdech a  nechala zrenovovat starou dubovou podlahu.

3

Krémové zdi, bílé stropy a nádherná stará dubová podlaha opticky místnosti propojují.

2

1

Byt rozdělila do několika zón: dětský pokoj, místnost pro hosty, v nejkrásnějším pokoji si zařídila obývák se spacím koutem. Pro rozlehlou halu našla nové využití, udělala z ní čtvrtou obytnou místnost, jídelnu. Pár nábytkových kusů vyštrachala po bazarech, další objevila na eBayi – v její domácnosti totiž smí mobiliář jevit známky používání. Napětí zabydlenému domovu dodává ušlechtilá klasika, houpací křeslo RAR, které v roce 1950 navrhla designérská dvojice manželů Eamesových.

2

4

„Pořád něco měním, neustále sbírám podněty,“ sděluje architektka, jež ráda a často cestuje, zajímá ji, jak žijí jiní. Možná i proto by v budoucnu ráda realizovala jedno ze svých velkých pracovních přání: zařídit rodinný hotel s několika útulnými pokoji a stylovou kavárnou. Ostatně, proč by to nemělo vyjít? Sen o vlastním bydlení došel přece naplnění. Každé ráno se Angelika po procitnutí kochá pohledem do zahrady porostlé lískami, šeříky, břečťanem, pivoňkami, hortensiemi a růžemi…

5

6

Jídelní kout v hale architektka zútulnila dřevěnými bíle natřenými panely.

8

Pokoj dcerky Emily. A její největší přání vyvedené v zářivě růžové na zelené stěně: „Chci koně!“

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Foto: Profimedia.cz

Datum vydání: 23. 6. 2016

Edit: