Rekonstrukce bytu na Novém Městě

Starý byt v pražském činžovním domě se proměnil v zajímavé, nápadité a útulné bydlení, které charakterizují světlé barvy – kombinace bílé, krémových odstínů a dřeva břízy. Autory zdařilé rekonstrukce jsou Lenka Křemenová a David Maštálka z ateliéru A1 ARCHITECTS.

„Byt měl hezkou atmosféru danou historickými prvky – vše jsme se snažili zachovat tak, aby prostor nadále dýchal klidem začátku 20. století, ale byl otevřenější a měl k dispozici technické vymoženosti dneška,“ vypráví Lenka Křemenová. „Původní dveře, špaletová okna a kazetové obklady pod parapety dostaly bílé nátěry, které zdůraznily jejich krásu. Po renovaci prokoukly i staré parkety.“

„Rozcestí“ bytu: příchod z předsíně, vlevo kolem zkosené stěny s televizí směr kuchyně, vpravo průhled okénkem do pracovny

„Rozcestí“ bytu: příchod z předsíně, vlevo kolem zkosené stěny s televizí směr kuchyně, vpravo průhled okénkem do pracovny

1

Krásné věci žijí dále

Staré jednokřídlé i dvoukřídlé dveře doplňují bílé žaluzie a lampy a lustry, měkké odstíny světlého dřeva a doplňky ve výraznějších barvách. Odborně zrestaurované parkety doplňuje v předsíni světle olivové marmoleum ladící se šatní skříní, umístěnou na vysokých nožkách.

„Stavební úpravy jsme minimalizovali a omezili je na propojení dvou místností orientovaných do ulice. Výsledkem je vznik velkého obytného prostoru. Ten zahrnuje na jednom konci kuchyni s jídelnou, na druhém obývací relaxační prostor, jehož centrem je objemná pohovka; za otevřenou stěnou se ještě skrývá pracovní kout s počítačem a vše uzavírá velká knihovna,“ pokračuje architektka, „Vstupní hala ve středu bytu pak odděluje ložnici rodičů a dětský pokoj orientované do vnitrobloku.“

Eleganci a nápaditost hlavního obytného prostoru charakterizují vestavěné úložné skříně skryté za světlou stěnou z březové překližky. Kromě nich tady ale našly místo i dva další prostory: spíž a technická místnost s kotlem. Za stěnu se ještě vmáčkla i vestavná vinotéka, místo na uložení hraček a router. Stěna pokračuje do pracovního kouta a nakonec se mění ve velkou knihovnu, před níž stojí na míru vyrobená pohovka.

4

Bělostné dveře vynikají nad jemně olivovým marmoleem. Skříň má vlastní masivní vyšší nožky, což celkově vytváří vzdušnější dojem a ještě se pod ní vytvořilo patro na ukládání obuvi. Kruhové světelné otvory jsou vlastně přístupy do úložného prostoru nad sníženým stropem. Vystupuje se tam po žebříku, který se zahákne za vodorovnou tyč. Otvory jsou zakryté shora podsvíceným opálovým plexisklem, takže vypadají jako světlo a ne jako průlez na půdu.

5

Modro-bílá proužkovaná tapeta a otevřený šatník v dětském pokoji.

6

Knihovnička a zároveň schůdky do patra k dětské posteli.

Bělostná kuchyně s černou tabulí a dvěma stoly

Kuchyňské části hlavní místnosti dominuje velký jídelní stůl z masivního jasanového dřeva. Ze stejného materiálu je také vyšší kuchyňský ostrůvek, s kterým je stůl propojený. Za ním v čele místnosti zaujímá celou šíři místnosti kuchyňská linka vyrobená na míru. Má zajímavě řešené horní skříňky, jsou zdvojené a ve dvou úrovních – za předsunutými nižšími následují zadní vyšší. Horní plocha skříněk je osazena LED páskem.

Žebřík pověšený na stěně poblíž slouží k dosažení řady skříněk pod stropem. V kuchyni nevídaný předmět sem překvapivě zapadá díky své nenápadné barvě a subtilnosti. Světlé pastelové barvy místnosti přerušuje jenom vysoká černá školní tabule; je umístěna na frekventovaném místě, kudy se prochází z obývacího prostoru ke kuchyňské lince. Slouží na poznámky a zanechávání vzkazů. O kousek dál visí na stěně televize, otvor pod ní ukrývá přehrávač, satelit a zásuvky k nim. Protilehlá lehká neukončená stěna skrývá pracovnu, do které přece jen nechává trochu nahlédnout vysokým oblým okénkem.

7

Maximálně jednoduchá ložnice s decentními tapetami.

8

Koupelna rodičů je elegantní, střídmá, funkční a pastelová. Má oddělený sprchový kout, povrch stěn z cementové stěrky a na podlaze dlažbu.

A ještě trocha modré…

Decentní kombinaci světlého dřeva, pastelové překližky a bílé barvy na malých plochách doplňuje všude v bytě modrá barva – a to v různých odstínech. Například potah velké pohovky v obýváku je šedomodrý, polštářky mají sytější modré a fialové odstíny.

V dětském pokoji zdobí stěny bílo modrá proužkovaná tapeta. Na ní je připevněna trubková konstrukce s funkcí otevřeného šatníku ve dvou úrovních; oblečení je přehledně zavěšeno a přináší do pokoje pestrost a barvy. V dětském pokoji je značná výška místnosti využita ke zřízení spacího patra pro děti. Do patra se vystupuje po schodech, které tvoří horní plochy stupňovité knihovničky.

Modré, tentokrát je to temná kobaltová, jsou šestiúhelníkové obklady v koupelně pro děti. Střídají se s bílými a také s šestiúhelníkovými zrcadly v dřevěných rámečcích. Atypické světlo přisazené ke zdi je z běžného prodeje, tady pěkně doplňuje hru hexagonu.
9

10

Bílo-modrá koupelna dětí zaujme hexagonálními obklady na stěnách a vaně. Stejný tvar mají zrcadla.

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

001 Titul

Foto: David Maštálka

Uložit

Edit: