Rekonstrukce od podlahy

Co rozhoduje při výběru podlahové krytiny do domácnosti? Cena, vzhled? Zcela jistě. Ale neměli byste opomíjet životnost, odolnost a praktickou stránku údržby povrchu.

Svou roli nepochybně hraje i to, o jakou místnost konkrétně jde, kdo a jak ji využívá, zda v ní budou pobývat malé děti nebo domácí mazlíčci.

Ekologická elastická podlaha Wineo Purline z vinylu. Podlaha z kolekce Wood, dekor Dacota Oak. Foto: KPP

 

Hledání ideálu

Mezi oblíbené materiály při pokládání podlahy patří dlouhodobě dřevo, ale dnes už také laminát, přírodní linoleum, moderní PVC a vinyl. Naopak trochu na ústupu jsou v současnosti klasické korkové podlahy: Jejich povrch je sice poměrně měkký, pružný a příjemně teplý na dotek, navíc dokáže dobře tlumit kročejový hluk, ale schází jim reprezentativní vzhled. Co mohou nabídnout ostatní povrchy?

Masivní dřevěná podlaha nabízí jednu atraktivní možnost: skladbu parketových vlysů do různých vzorů. Foto: Creative Commons

 

Dřevěné podlahy

Podlaha ze dřeva vám přináší hned několik zásadních výhod: dlouhou životnost, odolnost, pevnost, stálost a snadnou údržbu. Zároveň dřevěné podlahy vykazují kvalitní tepelnou izolaci a na rozdíl od jiných materiálů na sobě nezadržují prach, proto jsou vhodné pro alergiky. Mají ovšem vyšší pořizovací cenu a nesou riziko mechanického poškození. Navíc jde o živý materiál, který reaguje na teplotní výkyvy a vlhkost.

Atraktivní vzhled dřeva hnědé americké borovice nabízí vinylová podlaha Wineo z kolekce Ambra Wood. Foto: KPP

 

Laminátové podlahy

Laminátová podlaha se skládá z několika vrstev na bázi dřeva a pokládá se jedině plovoucím způsobem, proto jsou tyto dva pojmy často zaměňovány. Mezi kladné vlastnosti laminátové podlahy nesporně patří rychlá montáž, přijatelná cena, snadná údržba a pestrá škála designu. Naopak jednoznačně největší nevýhodou jsou špatné zvukově izolační vlastnosti.

Přírodní linoleum vytváří zdravý hygienický povrch, který se dokonale hodí do dětského pokoje. Na snímku podlaha Marmoleum Click. Foto: Breno

 

Moderni PVC podlahy

Mezi výhody PVC patří bezesporu snadná údržba, jednoduchá pokládka a nízká pořizovací cena. Tyto podlahy jsou zároveň příjemné na dotek, mají měkký a teplý povrch a jsou vhodné i do vlhkého prostředí. Můžete vybírat z řady dekorů a různé míry odolnosti, volit mezi PVC heterogenním (základní vrstva, potisk, ochranná vrstva) a homogenním (jen jedna vrstva probarvená v celé tloušťce).

Pod chladnou dlažbu v kuchyni vám přijdou vhod elektrické topné rohože Ecofloor. Umisťují se přímo pod dlažbu do tenké vrstvy pružného tmelu. Foto: FENIX

 

Vinylová podlaha

Vinyl se vyrábí z polyvinylchloridu(PVC) a má podobný výrobní postup.Rozdíl je v množství použitých chemických změkčovadel: zatímco u měkčeného PVC se s nimi nešetří, u tvrzených vinylových dílů je to naopak. Vinylové podlahy mají výborné termoizolačníi akustické vlastnosti, malý tepelnýodpor a rozměrovou stabilitu. Navíc jsou voděodolné, takže je lze použíti do kuchyně či koupelny. A pokud chcete zachovat vzhled dlažby, umí ji vinyl věrně napodobit. Obecně se dá říci, že pro vinylové podlahy není problém imitovat jakýkoli povrch.

Přírodní linoleum

Zdravá a dotekově příjemná přírodní linolea obsahují lněné oleje, korkovou drť a jutovou síť, která drží celek pohromadě. Na pohled připomínají měkčené PVC, ale mají ryze přírodní základ. Tato podlaha je na došlap měkká, poddajná a příjemně teplá. Je hygienická a účinně brání šíření mikroorganismů i prachu. Hodí se proto nejen do obytného interiéru, ale také do lékařských prostor.

Pokládka podlahy a záruka

Pokládka profesionální firmou je určitě spolehlivější než svépomocí. V konečném důsledku je nejen pohodlnější a rychlejší, ale zpravidla znamená účtování s nižší sazbou DPH a stoprocentní záruku (někdy i časově prodlouženou). Navíc vám kvalitní firma odevzdá práci kompletní – tedy například včetně přechodových lišt a začištění detailů.

Teplo od nohou

Máte studenou podlahu? Nezoufejte: Pocitový základ tepelné pohody vám jednoduše zprostředkuje podlahové vytápění. Jde o teplo, které především sálá, necirkuluje v prostoru a neuniká bez užitku pod strop. Je příjemné, protože do chodidel hřeje jen mírně, zato velkou plochou (velkoplošný nízkoteplotní systém). Podlahové vytápění může být dvojího druhu: buď teplovodní, nebo elektrické. Z hlediska funkčnosti jsou oba systémy shodné, elektrické vytápění se však vyznačuje snazší instalací, vyšší flexibilitou a nižšími pořizovacími náklady.

Jaký povrch zvolit?

Pro instalaci podlahového vytápění jsou ideální krytiny, které teplo bezpečně snášejí, nebrání jeho prostupu a mají schopnost akumulace. Tyto vlastnosti nejlépe splňují keramické a kamenné dlažby, lité anhydritové podlahy a částečně vinylové krytiny. U dlažby se však musíte smířit s tím, že v době, kdy se netemperuje, bude nadále studit. V parném létě to může být příjemné, ale na opětovné prohřátí dlažby bude pak třeba vynaložit dost energie. Nabízí se ještě jedna varianta vhodného povrchu – kamínková podlaha. Ta teplo ze spodní vrstvy bez potíží předá, ale ani v létě nestudí. Jemně masíruje chodidla a interiéru dodá osobitý vzhled.

Jak poznat kvalitní PVC

  • U málokteré podlahy záleží na kvalitě tolik jako u PVC. Při výběru se řiďte technickým listem: Na něm je uvedeno, kam se podlaha hodí, jakou má tloušťku, odolnost, stálobarevnost a jaké snese zatížení.
  • Důležitým aspektem při výběru PVC je samozřejmě cena, ale nikdy by neměla být jako kritérium na prvním místě. Odvíjí se od designu, celkové tloušťky, hmotnosti a výšky nášlapné vrstvy.
  • Zátěžové PVC je heterogenní se zesílenou ochrannou vrstvou. Hodnotnější vzhled nabízí homogenní PVC díky jednolitému probarvení v celé tloušťce materiálu.

Text: Vít Straňák
foto: se svolením firem KPP, Breno, Creative Commons, Fenix

 

Datum vydání: 19. 2. 2024

Edit: