Romantické doplňky

Jeden čas to vypadalo, že nástupem pohledových betonů v interiéru, chladných kovů v kuchyni, minimalistického vybavení všude a s absencí textilu v bytě zajde romantika na úbytě. Ale nestalo se tak.

Možná je to tím, že všechno časem unaví, možná tím, že už řadu let je v oboru „jak bydlet“ cítit nostalgie po časech minulých. Anebo prostě tím, že různé styly se pravidelně střídají a lidé také mají velmi různý vkus. Naštěstí. Pod pojmem romantika si také ne všichni budou představovat totéž. Nejvíc asi táhne ta venkovská s kytičkami na nádobí i textilu, se lnem a kanafasem, dřevěným nábytkem, drátěným zbožím či kovem s patinou, proutím a ručními pracemi. Ty ale mohou být obsaženy i v romantice poněkud jiné – posunuté do originálního vrstvení různých stylů. Vintage, neboť tak se tomu říká, je pro zkušené a kreativní jedince, kteří hledají cíleně v bazarech a nebojí se na starou kostru křesla dát super současný potah. Ocení retro sezení i tapety z let sedmdesátých a dokáží vytvořit ze solitérů originální, neopakovatelný interiér.

6

Porcelánový servis velice ovlivňuje konečnou podobu stolu, ale i náladu! Royal Crown Platinum

5

Moderní romantika sice použije květy, ale v novém tvaru a decentní barevnosti. Anne de Solene

4

Retro vany mají zase na růžích ustláno. Devon

3

Servírovací stolky bývají obvykle praktické, tenhle je navíc křehce krásný – včetně obsahu, že? Eden Rock, M&O Paris

2

Jemná a decentní výšivka je stále v popředí trendů, a také v ohnisku zájmu designérů, výrobců, prodejců. A co vy? Jenna Balerine

1

K romanticky prostřenému stolu patří dokonalé ubrousky s výšivkou či krajkou. Weissfee

A  pak je tu ještě inspirace romantikou zahraničního venkova, kterou si vozíme především od moře. Někdo vzývá Provence, jiný Řecko, ale když se Středomoří rozumně aplikuje v  našem prostředí, může z toho vyjít velmi příjemné bydlení. Jen se to nesmí přehánět. (Na okraji Prahy je například k vidění „echt“ řecká terasa, kde je nashromážděno vše, co si pod pojmem řecký styl umíte představit, na úplně malé ploše v řadové zástavbě. Chudáci sousedi!) Jednu nespornou výhodu romantické kousky mají. Jako drobné jednotlivosti se hodí v podstatě všude. Mohou změkčit minimalismus, oživit klasiku, ozdobit skandinávský styl. Anebo se krajky, výšivky, kytičky, ozdůbky a jiné roztomilosti sejdou v jedné jediné místnosti, kam za nimi odpočívat chodí ten, který je v srdci věčným romantikem. Důležité je užít si to.

7

Bíle natřená prkna, srdíčka, krajka, květovaný vzor, proutí a opotřebovanost, to je ono!

8

Jemný dekor a bílý ubrus, to je základ. Portmeirion Group, UK

9

Růžová skříňka na tretky? Na sny, na vzpomínky? Také možnost, jak dovolit rodinnému talentu realizovat se. Sophie Piegelin

12

Jste-li pro romantiku ve staré vaně, dotáhněte detaily jako je baterie, dlažba… a vzorná obsluha! Devon

13

Gold Kirschner – miska z dílny Artěl

14

Nové stolky pro starou ranní toaletu.

16

I takhle lze zjemnit moderní koupelnu. Obklady Ispira, Fap Ceramiche

18

Drobné kvítky ve strohém loftu – dokonalá kombinace. Anne de Solene

19

Šálky od Villeroy&Boch

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php
Foto: autorka, Maison & Objet, Heimtextil

Datum vydání: 4. 6. 2016

Edit: