Rybářská chata na Vysočině

Máte-li rybník anebo jej plánujete koupit, můžete si na jeho břehu postavit rybářskou chatu. Legislativa sice omezuje její plochu padesáti metry čtverečními a výšku pěti, někdy však není důvod uvažovat o prostornějším bydlení.

Ideální rekreační objekt v naší krajině potřebuje obvykle tři hodnoty – výhled, vodní plochu a klid. Vzhledem k tomu, že rybník většinou nebývá na kopci, obvykle se požadavky na vodu s výhledem nenaplní. Zde se to však podařilo. Autoři z Ateliéru 111 architekti se pro stavbu inspirovali tradičními rybářskými boudami – k čemuž je kromě blízkosti vody přivedl i vyhláškou stanovený limit 50 m2 maximální zastavěné plochy a výšky objektu do 5 m. Všem bylo hned jasné, že bude nezbytné vymyslet specifické dispoziční uspořádání…

3 + 1 U VODY

Tři spojité a jeden lehce odtržený objekt stojí na samém břehu rybníka kousek za vsí, prakticky na samotě. Celá stavba vznikla bez základové desky, je odpojená od země a vznáší se na patkách, takže hniloba odspodu nehrozí. Odvětrání vlhkosti je zajištěno přirozeným prouděním vzduchu, jen izolace proti zimě od podlahy je tím pádem potřeba o trochu víc.

NIC NECHYBÍ

Dispozičně je uvnitř vše – malé zádveří, na něž navazuje centrální obytný prostor, kterým je jídelna s kuchyní, z níž se naskýtá nádherný výhled na vodní hladinu, obývací pokojík a ložnice pro dvě osoby. V podkroví je malý „kutloch“ na spaní pro děti. Nechybí ani sociální zázemí v podobě toalety, umyvadla a sprchy.
Opodál stojící samostatný objekt bude sloužit nejčastěji jako hostinský pokoj a je příjemné, že nabízí i krytou verandu.

Konstrukčně se jedná o dřevostavbu, materiál tedy splňuje požadavky na udržitelnost, je recyklovatelný, snadno se opravuje. Barvu dřeva lze upravit ať již nátěrem nebo lazurou podle vlastní představy. Zatím je přírodně dřevěná – žlutá a hnědá.

ATELIÉR 111 ARCHITEKTI

„Známe se už docela dlouho. Naše první spolupráce pod hlavičkou Ateliéru 111 architekti začala během studií na ČVUT v Praze – fakultě architektury. Vedle návrhů obytných, občanských a průmyslových staveb se soustředíme i na projekci bioplynových stanic. Kromě samotné realizace nabízíme komplexní služby od návrhu, projekce a inženýrské činnosti přes pomoc při výběru zhotovitele a spolupráci při provádění i dokončení stavby až po autorsko-investorský dozor.“

Ing. arch. Jiří Weinzettl (*1977)

Absolvent Fakulty architektury ČVUT, Praha Atelier 111 architekti založil se svým spolužákem těsně po ukončení studií. Věnuje se především obytným a občanským stavbám včetně jejich interiéru a designu užitných předmětů. Zabývá se také úpravami veřejných prostranství měst.

VIZITKA DOMU

Autor: Ing. arch. Jiří Weinzettl
Autor projektu: Ing. Michal Hamada
Projekt: 2015
Realizace: 2016 – 2018
Zastavěná plocha: 49 + 23 m2
Užitná plocha: 37 + 17 m2
Zhotovitel stavby: Truhlářství Milan Vlk, Pejškov
Dodavatel tesařského a truhlářského materiálu: Pila Jiří Beneš, Lipice
Okna a dveře: dřevěná, Janošík OKNA-DVEŘE s.r.o.
Vytápění: kamna na dřevo, v zimě ještě elektrické přímotopy
Židle: TON a.s.
Pohovka: Cosmopolitan Design

Text: Mirka Vernerová
Foto: BoysPlayNice

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 26. 6. 2019

Edit: