S knihovnou ve tvaru stromu

3

Pokoj pro malá dvojčata – holčičky, zázemí pro třetí dítě, které nejspíš přijde, moderní a pohodlné, přitom jednoduché bydlení. Takový úkol dostala designérka Kristina Prokšová od mladých majitelů bytu v příjemné novostavbě u pražské Rokytky.

Od počátku nebyla designérka ve své práci majiteli příliš omezovaná. „Zadání znělo: moderní jednoduchý styl pro mladou rodinu. Jediné, co návrh limitovalo, byla dubová podlaha, která byla součástí developerského projektu. Je to natolik výrazný prvek, že pro podobu interiéru byl nakonec určující,“ říká na úvod Kristina Prokšová z ateliéru KP Interiors.

2

Na míru je vyrobený také kus s vinotékou.

 

4

Kuchyně je vyrobena na míru podle návrhu designérky z bílých lakovaných MDF desek.

 

BEZ VELKÝCH ÚPRAV
Byt s dispozicí 4 + k. k., který se nachází ve čtvrtém patře moderního bytového komplexu Kejřův park v Praze 9, dnes obývají nejen mladí rodiče a čtyřletá dvojčata, ale i nejmladší holčička, která se narodila už do hotového – v době změn ještě nebyla ani na cestě. Dispozičně představuje byt společný prostor pro kuchyni a obývák, rodičovskou ložnici, dětský pokoj a pokoj pro hosty, který bude jednou sloužit jako útočiště pro nejmladšího člena rodiny, vstupní chodbu – předsíň, koupelnu a oddělenou toaletu. S obytnou plochou 85 metrů čtverečních patří mezi prostornější, nicméně zařídit jej při stávající dispozici pro pětičlennou rodinu tak, aby měl každý člen dostatek místa a interiér stále působil vzdušně, nemusí být jednoduché. Jednou z věcí, která může být v praktickém životě problematická, je v takovém případě zmíněná jediná nevelká koupelna. „I z toho důvodu jsme stávající koupelnu vybavili dvěma umyvadly, což je pro početnější rodinu nejen praktičtější, ale umyvadla postavená na desce působí také vzdušně a moderně,“ komentuje designérka. Její návrh interiéru se obešel v podstatě bez stavebních úprav. Jedinou změnou byla výměna klasických otvíravých dveří za zasouvací do pouzdra. Tímto krokem se ušetřila spousta místa, dveřní křídla zbytečně nebrání pohybu po bytě ani umístění nábytku.

5

7

Perforovaná MDF deska použitá na posuvné dveře skříně v předsíni je podložena plexisklem, které zamezuje průhledu dovnitř.

8

BAREVNOST OD PODLAHY
Jak již zaznělo, hlavní slovo má v interiéru dekor dubu. „Barevnost se odvíjí od materiálu použitého na podlahách. Dřevěný dekor je doplněn odstíny smetanové, v ložnici také pastelové zelené na čelech zásuvek šatní skříně. Tyto teplejší barvy zajistí, že krása dubového dřeva může vyniknout, ale prostor zároveň působí moderně, nevyvolává pocit, že jste se ocitli v roubence,“ říká Kristina Prokšová k barevnému ladění. Dub se prolíná celým interiérem, nezaznívá pouze v pokoji děvčátek, kde vládnou „holčičí“ tlumené barvy. Většinu nábytku, a to včetně zmíněného vybavení pro dvojčata, kuchyňské linky, vinotéky v obývací zóně, ložnicového vybavení i koupelnového nábytku, představují autorské návrhy designérky. „Pouze sedací soupravu a jídelní stůl se židlemi si majitelé do bytu již přinesli, zbývající kusy vyrobil na míru truhlář, a to většinou z dřevěné dýhy a lakovaných MDF desek,“ konstatuje designérka. Z masivního dřeva je pak vyrobena nepřehlédnutelná knihovna ve tvaru stromu.

6

Půdorys: 1 – chodba, 2 – obývací pokoj + kuchyně, 3 – koupelna, 4 – hostinský (dětský pokoj) 5 – ložnice, 6 – koupelna, 7 – dětský pokoj 8 – toaleta

 

Vizitka bytu
Realizace: 2012
Užitná plocha: 85 m2
Podlahy: obytné místnosti: parkety dub, předsíň + koupelna: dlažba
Okna: dřevěná
Dveře: v interiéru – posuvné do pouzdra

9

10

Svébytné působení dubu v ložnici tlumí pastelové barvy na čelech zásuvek nočních stolků…

 

11

VĚTEV V PŘEDSÍNI
Dřevo bylo podle designérky na knihovnu zvoleno i z toho důvodu, že je pro toto technicky náročné řešení vhodnější. Už tak znamenal návrh „košatého“ úložného prostoru pro truhláře oříšek. Dominuje hlavní obytné místnosti a jedna z „větví“ přechází přes příčku až do předsíně. „Tento prvek interiér ozvláštňuje, zútulňuje a zabydluje, navíc nabízí potřebné místo k ukládání,“ komentuje designérka. V předsíni ovšem hlavní úložný prostor představuje vestavěná skříň s posuvnými dveřmi. Perforované dekorativní čelní plochy jsou podlepené deskou z plexiskla, které zabraňuje průhledu dovnitř.

13

Dětskému pokoji pro čtyřletá děvčátka vládnou „holčičí“ barvy. Nábytek vyrobil rovněž truhlář podle návrhu Kristiny Prokšové.

 

15

14

Dvě umyvadla v koupelně lépe vyhoví početnější domácnosti. Zásuvka s dřevěným čelem ve skříňce pod umyvadly – to je chytře využitý prostor mezi dvěma sifony.

 

ŠIKOVNĚ SCHOVANÉ
Zajímavé řešení zvolila designérka v „televizním“ koutku. S ohledem na pouzdro posuvných dveří, které znemožňovalo zásah do stěny za televizní obrazovkou, zvolila jako podklad televize lakovanou MDF desku, za níž jsou schované veškeré kabely a další nevzhledné součásti audio/video systémů. Měnili by majitelé něco po více než dvou letech, co v bytě bydlí? „Co se týče realizace, jsme spokojeni s výběrem barev i materiálů. Byt je řešen nejen velmi hezky, ale i prakticky s ohledem na děti i další skutečnosti. Neměnili bychom. Snad jen jídelní stůl a židle, které jsme si přinesli z předchozího bytu, bychom časem rádi nahradili novými kusy lépe zapadajícími do interiéru,“ konstatuje spokojená majitelka, která si chválí i spolupráci s designérkou: „Po odborníkovi jsme sáhli proto, že jsme s manželem neměli jasné představy, a Kristina, kterou jsem kontaktovala na základě známosti i doporučení přátel, nás velmi dobře naváděla a usměrňovala, například tak, abychom nekombinovali v jedné místnosti několik druhů dřeva a podobně.“

 

12

Kristina Prokšová (*1978)
KP Interiors
Po absolutoriu školy ekonomického zaměření, studiích v Německu a Austrálii vystudovala rekvalifikační kurz na pražské Designškole (2011), absolvovala seminář o interiérovém designu v Kalifornii (2014). „Design není jen luxus, jak se na něj pohlíželo dříve, ale styl, kterým říkáte něco o sobě, a provází vás každým dnem.“
kristina@kp-interiors.cz
www.kp-interiors.cz

Datum vydání: 9. 4. 2015

Edit: