S poezií starých časů

Citlivou rekonstrukcí vdechli současní majitelé věkovitému kamennému domu na Slapech nový život. Začala tak další, radostnější etapa jeho existence, kdy prostory slouží novým pánům nejen k odpočinku, ale poskytují také dostatek možností pro častá setkání s jejich rodinnými přáteli.
Starý kamenný dům v malebné středočeské oblasti nedaleko Slapské přehrady vystřídal během své letité existence několik podob. Původně sloužil mnoho let jako fořtovna, v 70. letech minulého století jej jeho tehdejší majitelé přestavěli na rodinný rekreační objekt, který jim sloužil jako chalupa pro víkendové a prázdninové pobyty. Protože však nebyl dostatečně vybaven pro celoroční užívání, chybělo zde například topení i jakékoli zateplení, využívali jej jeho majitelé pouze sezónně během teplého počasí. To se změnilo až s příchodem stávajících majitelů, kteří se rozhodli stavení využívat během celého roku.

1

3

Stejně jako v ostatních místnostech i v kuchyni jsou použity tradiční materiály. Dvířka z masivu byla nalakovaná do bílé barvy, pracovní plocha je z masivní dubové desky.

2

Velkorysé prostory

Dům sice i nadále plní funkci chalupy, ale po rozsáhlých úpravách lze pod jeho střechou najít příjemné útočiště i v chladných zimních měsících.
„Stavebními úpravami prošel celý interiér domu. Při rekonstrukci, která probíhala v roce 2014, jsme se snažili zachovat maximum původních prvků, nezbylo jich však mnoho. Dokázali jsme například zachovat původní trámoví a kamenné zdi,“ popisuje počáteční práce autor projektu, bytový designér Martin Pospíšil a dodává: „Budova má půdorys do tvaru písmene L. Z původní dispozice obytných prostor v rozsahu 2+kk a přilehlé stodoly jsme vytvořili současný obytný prostor s dispozicí 3 + kk.“
Právě toto vnitřní uspořádání prostoru domu poskytuje páru veškeré potřebné zázemí pro vlastní potřeby, ale dokáže nabídnout i dostatečnou ubytovací kapacitu víkendovým hostům, kteří majitele na jejich chalupě navštěvují.

5

7

Račte dále!

V prvním nadzemním podlaží se nacházejí nejdůležitější prostory v domě: rozlehlá kuchyň volně přecházející v obývací pokoj a jídelnu, dále hostinský pokoj, koupelna s WC a ložnice majitelů. Nad těmito místnostmi se rozkládá půda, jež je připravena pro případné vybudování dalších obytných prostor. Majitelé do budoucna uvažují, že by zde zbudovali ještě jednu ložnici, zatím ale prostor půdy nevyužívají.
Stavení je také podsklepeno, přičemž právě do podzemních prostor bylo umístěno technické zázemí domu, aby co nejméně narušovalo klidnou atmosféru a chod domácnosti.

8

10

9

V tradičním a přírodním duchu

Jednotlivé místnosti jsou zařízeny tradičně s ohledem na celkový ráz stavení, které působí velice útulně. Příjemná domácí atmosféra vás uvítá hned ve vstupní chodbě, kde byla kromě úložných skříní klasických tvarů instalována také nízká komoda z masivního dřeva. Další úložné prostory naleznete v obou ložnicích.
„Snažili jsme se maximálně přiblížit zadání investorů a v interiérech jsme proto použili zklidňující, zemité tóny i přírodní materiály,“ vysvětluje citlivý výběr barev, materiálů i jednotlivých kusů nábytku Martin Pospíšil.
Není proto náhodou, že vybavení domu tvoří tradiční české dřeviny (dub, smrk) i další léty prověřené materiály. Stěny místností pokrývá bílá štuková omítka, na podlahách najdete keramickou dlažbu nebo masivní smrková prkna.
Kuchyňská linka a některé nábytkové kusy byly zhotoveny na míru, ostatní vybral bytový designér v sortimentu renomovaných firem: Donate, Colombiny Casa, Ditre Italia a dalších, mezi nimiž naleznete i jména některých českých výrobců nábytku.
Co se týče barevného ladění interiérů, převažuje neutrální bílá v kombinaci s dřevodekory, popřípadě s přírodními odstíny hnědé, béžové a podobně. Ať vstoupíte kamkoli, všude je útulná domácí atmosféra, kterou dotváří drobné detaily v podobě proutěných košíků, dřevěných bedniček na odkládání nejrůznějších drobností, sklenic a lahví z ručního skla a dalších kouzelných nezbytností. Všechny zařizovací prvky včetně závěsů na oknech spolu navzájem příjemně korespondují a působí velice klidným dojmem.

10

Jednoduchá kovová industriální svítidla i další drobné doplňky z keramiky, ze dřeva i ze skla plně korespondují s rustikálně laděným nábytkem.

12

11

13

VIZITKA BYTOVÉHO DESIGNÉRA

4

Martin Pospíšil
MAP DESIGN

Návrh a realizace interiérů

Studio se zaměřuje především na zpracování kompletní projektové dokumentace, a to bytových i nebytových projektů. Snaží se o vytvoření osobitého, esteticky hodnotného a funkčního prostředí s důrazem na individualitu každého klienta.

Vybrané projekty:

Penzion Karlovice, 2016
Kanceláře Globus, 2015
Alfredo Villaba, Hotel Carlton Bratislava, 2014
Byt Šaldova, 2014
RD Újezd nad Lesy, 2014
Byt Karlín, 2013
Body Basic, návrh a realizace, 2010
www.mapdesign.cz

14

18 17

16

Pohled na starý kamenný dům ze svahu zahrady.

15

Vizitka domu

Autor rekonstrukce: Martin Pospíšil
Realizace: 2015
Užitná plocha: obytný prostor s jídelnou a kuchyní 60 m2, ložnice 25 m2, hostinský pokoj 12 m2, koupelna 9 m2, chodby a sklep 30 m2
Okna: zakázková výroba dřevěných oken
Dveře: vstupní – atypické, zakázková výroba, bezpečnostní s částečným prosklením
interiérové dveře – zakázková výroba, masivní borovice
Vytápění: elektrický kotel, krb, desková otopná tělesa
Ohřev vody: bojler

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: Jiří Ernest

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Edit: