Šaty pro interiér

Vnitřní povrch stěn sice není viditelný zvenčí, ale zato vy se na něj budete dívat denně. Navíc ho uvidí každý, koho vpustíte do bytu. Místo „Šaty dělají člověka“ tedy řekněme „Stěny dělají interiér“.

Imitace betonu na stěnách a stropech rodinného domu v Praze 3. Jde o luxusní patentovanou epoxidovou stěrku se zvýšenou odolností, tvrdostí a životností. Foto Němec.

 

Obytný interiér můžete dnes zkrášlit hlazenou omítkou, dekorativní stěrkou či speciální malbou a dosáhnout téměř libovolného odstínu nebo vzoru. Navíc lze dekorem napodobit jakýkoli materiál (žula, mramor, beton, cihla, kov, dřevo, kůže, džínovina), nebo naopak přiznat materiál původní (pohledový beton, hliněná omítka).

 

Vzhled, cena, odolnost

Dekorativní povrch se od klasické výmalby liší zpravidla atraktivnějším vzhledem a vyšší cenou. Ale žádejte více: vyšší odolnost, delší životnost a snazší údržbu. Některé povrchy jsou schopné dlouhodobě odolávat zvýšené vlhkosti a nahradit tím tradiční keramický obklad v koupelně. Boom proto zaznamenávají především povrchy beze spár. Ty by měly odolat také chemickému a mechanickému poškození, protože mají zpravidla vysoce odolný povrch z pryskyřičných stěrek.

Efektní stěrka Corten imituje rez. Může tvořit překvapivou ozdobu stěn v designovém interiéru. Cena 900 Kč/m 2 . foto Decor Italia.

 

S hladítkem či rukavicí

Pro nanášení klasické dekorativní malby nebo stěrky existují speciální, léty praxe prověřené postupy, které by měl mít každý dovozce či prodejce k dispozici. Na některé techniky využijete dekoratérskou rukavici, na jiné dekorativní válečky. Například klasická technika antického štuku Velatura Dei Dogi kombinuje nanášení malby štětcem a hladítkem nebo speciální chlupatou rukavicí. Odlišné nástroje i způsob nanášení vyžadují strukturální úpravy hlazených omítek typu Stucco Krok (nápodoba krokodýlí kůže), ale také vícevrstvé dekorativní stěrky (Travertino, Marmorino či Grassello).

Hliněná omítka , která se naplno hlásí ke svému přírodnímu charakteru, ale zároveň má zcela současný vzhled. Foto Picas.

 

Pro vlhké prostory

Do koupelny můžete překvapivě použít i vápenné produkty, například Grassello (občas se nepřesně nazývá benátský štuk). Lešticí fáze těchto produktů je totiž velmi rychlá. Čím více přejíždíte jemně hladítkem po povrchu, tím více se rozehřívá a dosahuje lesku. Nakonec lze povrch ošetřit voskem a docílit tím vodoodpudivosti. Ještě vhodnější pro koupelny je ovšem vizuálně podobný marocký štuk Tadelakt. Jde o jemnou omítku z mramorové moučky, hašeného vápna, křemenného písku, páleného jílu, popela a celulózy.

 

Hliněné omítky

Jílové hliněné omítky nabízejí rovněž atraktivní a dotekově příjemný povrch, který zůstává pocitově teplý a šetří tak náklady na vytápění. Díky své mimořádné prodyšnosti a schopnosti regulovat vlhkost v interiéru se dokonce (při správné aplikaci) dá hliněná omítka využít i do koupelny. Použití hliněných omítek a přírodních izolací zvyšuje hned v několika směrech kvalitu bydlení a výslednou hodnotu stavby. Technické i aplikační vlastnosti přírodních materiálů jsou přitom srovnatelné s běžnými stavebninami. Liší se od nich jednak prodyšností, jednak akumulační schopností. To vytváří velmi příjemné a zdravé vnitřní klima stavby, bez rizika plísní. Přidanou hodnotou bydlení se stává také estetický vzhled hliněných omítek a možnost dekoračních úprav (reliéf, mozaika).

Moderní dekorativní stěrky v obytném interiéru s oblibou využívají také bytoví architekti a designéři. Foto Free Architects.

 

Beton přiznaný i falešný

Zdánlivě na opačném pólu stojí beton. Pohledové betony sice mohou působit „syrovým“ dojmem nedodělanosti, tvoří však zpravidla záměrně přiznanou podstatu materiálu, která má být vidět. Díky inovativní receptuře betonů Easycrete (lehce zpracovatelné, až samozhutnitelné) lze dosáhnout dokonalého vzhledu (hladký povrch s reliéfními detaily). Můžete mít i betonovou stěnu, kde materiál nikdo nepozná, nicméně vzhled betonu je v módě. Svědčí o tom nejen cementové stěrky s univerzálním použitím pro stěny a podlahy (systém Pandomo), ale také četné luxusní nápodoby betonových stěrek (epoxidové stěrky Betonepox, Imitace betonu), které lze vytvořit v rozmanitých podobách. Skoro vždy umožňují využití do mokrého nebo trvale vlhkého prostředí.

 

Dekorativní technikou Aurora získáte povrch stěn s nepravidelným žilkováním, jasnými a elegantními barvami. Připomíná přírodní mramor Aurora. Foto JUB.

 


Výběr barev

• Barvy vypadají jinak při denním a umělém světle. Proto zvažte světelné podmínky i osvětlení interiéru.
• Výrazné barvy a hrubší struktury sluší spíše jedné stěně – jako kontrast, který vynikne.
• Jemnější dekor a hladší povrch snese dobře i celá místnost.
• Volbu může ovlivnit také barevnost a struktura povrchů zařizovacích předmětů.
• Pomocí barev můžete opticky zmenšit nebo zvětšit místnost.
• Teplé barvy místnost opticky zmenšují a přibližují prvky v ní.
• Studené barvy zdánlivě zvětšují místnost a prvky v ní oddalují.
• Estetický dojem vyvolá celek (osvětlení, nábytek, stěny, textilie, dekorace).

 

Odvážnou betonovou stěrku Pandomo vkusně doplňuje sprchová stěna Gelco z čirého skla. Foto Gelco


Na dekor s odborníkem

• Doporučujeme svěřit celou realizaci odborníkovi. Nejen vlastní aplikaci zvolených dekorativních materiálů na stěnu, ale již fázi přípravy základního povrchu.
• Pokud se na podkladu loupe omítka nebo zeď vykazuje trhliny, je nutné odstranit odlupující se část, ošetřit povrch vhodnou penetrací (hloubkovou, zpravidla plněnou křemičitým pískem) a zeď pečlivě vystěrkovat.


 

Text Vít Straňák, foto se souhlasem firem Gelco, JUB, Free Architects, Picas, Decor Italia, Němec

Datum vydání: 21. 6. 2021

Edit: