Šetrné chování k přírodě zajistí LED osvětlení i zelená elektřina

Vy sami asi přímo neovlivníte vypalování deštných pralesů nebo vysychání zdrojů pitné vody. Pokud však chceme tyto věci změnit, měli bychom začít sami u sebe. Třeba změnou osvětlení, které doma využíváme.

Jak svítit šetrněji? Existuje několik cest, kterými se můžete vydat. V prvé řadě je důležité vyměnit staré žárovky, ve druhé je dobré zamyslet se nad tím, jakou využíváte elektřinu.

LED žárovky šetří spoustu energie

Všechno se to vlastně točí kolem elektřiny. U nás v Česku bohužel nejvíce využíváme elektrickou energii, která není vyráběna příliš šetrně k naší přírodě. Dokud to tak bude, měli bychom se snažit s ní šetřit. Právě v tom pomůže LED osvětlení. LED žárovka totiž spotřebuje 7krát méně elektřiny než běžné žárovky. Kromě toho déle vydrží, takže nezatížíte planetu takovým množstvím odpadu.

Že jsou LED světla drahá, už dnes dávno neplatí. Nejlevnější LED žárovky pořídíte zhruba od 50 Kč včetně DPH, i když ty nejsou příliš doporučovány. Častokrát jsou velmi slabé, brzy doslouží, případně svítí pod malým úhlem. Raději vybírejte ty, které nejsou automaticky nejlevnější. Investované peníze se vám brzy vrátí – ušetříte totiž za elektřinu.

 

Používejte doma zelenou elektřinu

Další cestou, jak se chovat šetrněji k přírodě, je využívat doma zelenou elektřinu, která pochází z obnovitelných zdrojů. Zákazníkům ji nabízí například společnost E.ON. Ta dává přímo na výběr, jestli chcete odebírat elektřinu z větrné, vodní, sluneční či bioplynové elektrárny.

Zelená elektřina navíc není nikterak drahá. Před časem E.ON ve své kampani informoval, že oproti „klasické“ elektřině zaplatíte navíc zhruba stovku – stačí si tedy odpustit dvě kávy za rok. Neuděláte to pro přírodu?

Jestli nyní neodebíráte energii od E.ONu, je šance, že ještě ušetříte. Využijte online kalkulačku na webu E.ON a podívejte se, kolik byste za zelenou energii platili vy.

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 11. 1. 2021

Edit: