Skládaná, lehká, přírodní? Vyberte si!

Potřebujete novou krytinu na šikmou střechu? Výběr na trhu je opravdu pestrý, orientace obtížná. Ale pokud vsadíte na výrobce či dodavatele s tradicí, neměli byste šlápnout vedle.

Betonová krytina Tegalit STAR v ebenově černé barvě dodá domu moderní švih a díky speciálnímu povrchu omezí přehřívání střechy. Cena základní tašky 557 Kč/m 2 bez DPH. foto BRAMAC.

Kvalita většiny střešních krytin vás při správné pokládce a dobře vyřešeném podstřešním prostoru dokáže zbavit starostí nejméně na 30 let. Stručně vám představíme všechny možnosti.

 

Základní volba typu

Zkuste si ujasnit, jestli chcete krytinu tradiční, prověřenou spoustou let, nebo raději moderní, mající styl a švih. Jestli chcete krytinu bytelnou, která odolá i drsnému horskému klimatu, nebo zda vám stačí plně funkční elegance do nížin. Jestli jste příznivci přírodních materiálů, nebo hodláte vsadit na technologický pokrok. Jak členitý tvar má vaše střecha a jak pevný je váš krov. Ať tak či onak, základní znak, podle něhož se krytiny třídí, nepředstavuje jejich hmotnost, nýbrž způsob pokládky. Největší tradici a dlouhodobou oblibu v našich zeměpisných šířkách mají krytiny skládané, rychlou pokládku nabízejí krytiny velkoplošné, snadnou dopravu a manipulaci s materiálem všechny krytiny lehké. Aby třídění nebylo příliš jednoduché, skládané krytiny mohou být nejen klasické (pálené či betonové tašky), ale i ryze přírodní (břidlice, šindel) nebo plastové. Přičemž ty plastové dovedou přírodní napodobit takřka k nerozeznání…

Pálená taška Tondach Stodo 12 (engoba tmavě hnědá): Moderní drážková krytina s hlubokým dvojitým drážkováním vytváří odolnou ochranu proti povětrnostním vlivům a umožňuje posun o 40 mm. foto Wienerberger.

 

Skládané krytiny, řemeslo a síla krovu

Přednost i úskalí skládaných krytin spočívá v tom, že se skládají z jednotlivých střešních tašek, šablon nebo malých desek. Tím umožňují dokonalou řemeslnou pokládku, která pak má zásadní vliv na životnost střechy jako celku. Při kvalitní pokládce je pravděpodobné, že na střechu už do konce života nesáhnete. Jistota perfektního provedení se vám bude hodit zejména v horských oblastech, kde je předpoklad velkého zatížení sněhem. Hmotnost sněhu na střeše se tam během zimy může pohybovat od 150 až do 500 kg/m², čímž občas dosáhne až desetinásobku váhy střešní krytiny. Připočítejte ještě silný vítr, který se do takto zatížené střechy občas opře, a hned je jasné, že bez pevného krovu se na horách neobejdete. Pokud ho máte, už není důvod obávat se vyšší váhy bytelné skládané krytiny, která vám bude spolehlivě sloužit nejméně 30, ale spíše 50 a více let. Střecha totiž tvoří ucelený funkční systém – a přední výrobci skládaných krytin vám tento systém rádi nabídnou.

 

Pálená klasika

Tradiční jistota, stálost barvy a celkové ho vzhledu střechy – to jsou tašky z keramické hlíny. I po 20 letech bude krytina vypadat stejně – nedrolí se, nebledne ani se v ní netvoří póry. Můžete počítat s životností až 100 let. Stojí ovšem téměř o třetinu více než její hlavní konkurent – betonová krytina. Vzhled pálené krytiny je ve srovnání s betonem o něco jemnější. Nabízí také pestřejší škálu tvarů, zato však menší škálu barev. Pálené keramické tašky dobře odolávají mechům a lišejníkům, což můžete ještě podpořit použitím engoby (povrchové úpravy s matným leskem) nebo glazury (hladké ho povrchu s plným leskem). Mají vysoký tepelný odpor, dobře akumulují teplo a izolují proti hluku. Hmotnost krytiny je okolo 40 kg/m², v případě bobrovky může přesáhnout i 60 kg/m². Při pokládce musíte dodržet bezpečný sklon střechy (čím strmější je střecha, tím bezpečněji odvádí vodu). Pokud má střecha mírnější sklon, jsou nutná doplňková opatření, která pokládku prodraží (hlavně vodotěsné podstřeší pro velmi nízký sklon). Orientační cena 500–900 Kč/m 2 .

Solární betonová střešní krytina Terran Generon: Rozměr tašky 33 x 42 cm, hmotnost 5,9 kg, jmenovitý výkon 15 Wp. Šest metrů čtverečních krytiny tak nabízí výkon jeden kilowattpeak (1 kWp). Dosahuje stejné účinnosti jako klasické fotovoltaické panely, ale je estetičtější a umožňuje jednolitou podobu střechy. Zatím lze zabudovat pouze do krytiny Terran Zenit. Cenovou nabídku na míru získáte jednoduše na www.generon.cz. foto Mediterran CZ.

foto Mediterran CZ.

 

Betonové variace

Svou vyšší hmotnost (oproti pálené krytině o cca 10 kg/m²) kompenzuje beton příznivější cenou (až o 30 %), širší škálou barev a mimořádnou odolností vůči povětrnosti. Životnost až 80 let. Pro odlehčení krovu můžete zvolit velký formát tašek (Bramac MAX – hmotnost 40 kg/m²), inovovanou zdvojenou bobrovku, ale především novou tašku Bramac Classic AERLOX ULTRA, která sníží hmotnost až o 30 % (rázem je lehčí než pálená). Za bouřek a větrného počasí se však relativně vyšší hmotnost betonových tašek může stát výhodou: dodává střeše stabilitu. Tašky mají minimální nasákavost, jsou mrazuvzdorné, tvarově stálé a jejich pevnost se během let zvyšuje. Speciální povrchové úpravy střechu mírně prodraží, ale ještě zvýší odolnost a dlouhodobou stabilitu původní barevnosti (Protector PLUS, Colorsystem, EVO) nebo výrazně omezí přehřívání střechy (technologie STAR). Současný trh nabízí i tašky pro mírný sklon (MAX 7°), jinak ovšem musíte dodržet bezpečný sklon pokládky (u většiny krytin 22°). Orientační cena bez speciálních úprav 350–600 Kč/m 2 .

 

Střecha z břidlice

Vizitkou kvalitní břidličné střechy je elegance, originalita a životnost až 150 let. Svůj nezaměnitelný přírodní odstín si udržuje po celou dobu životnosti. Pro kvalitu břidlice je ovšem klíčové, aby byla těžena z hlubinných dolů. Za tento originál počítejte s cenou od 800 Kč/m 2 (při dvojitém krytí může být až 1 800 Kč/m 2 ). Způsob krytí je zásadní i pro hmotnost krytiny (od 25 kg/m 2 až po 70 kg/m 2 ). Barva může být od černé přes šedou až po zelenou. Z břidlice lze provést mnoho střešních detailů a prakticky nahradit klempířské oplechování (vykrývané úžlabí, štítové lemování, lemování hřebene a nároží, ochrana komína, vikýřů či štítu). Střecha jako celek pak získá skutečně mimořádnou životnost (i přes 100 let), takže tento řemeslný klenot můžete směle odkázat vnoučatům.

Klempíř na hřebeni střechy pokládá novou maloformátovou krytinu Arad Modul z vysoce jakostního ocelového plechu se speciální povrchovou úpravou pro zvýšení odolnosti a stálobarevnosti. Pokládka je možná od sklonu 9°. foto SATJAM.

 

Štípaný šindel

Šindelová krytina je určena převážně na střechy dřevěnic a památkových objektů, ale v poslední době si nachází cestu i na stěny provětrávaných fasád moderních ekologických domů. Důležité je, aby všechny šindele měly svůj vysoký standard – hustotu dřeva, ruční způsob opracování i přesný výsledný tvar. Ručním štípáním nedochází k přerušení dřevních vláken, což je velmi důležité: Voda pak nemůže vzlínat do šindele a rychle odtéká po vláknech ze střechy. Při užití značné síly a zručnosti se ručním strouháním po vláknech uštípnutý kus upraví přesně do požadovaného tvaru (základní dělení na alpský a valašský). Nesnažte se ušetřit koupí levnějšího řezaného šindele! Pouze u ručně štípaného a strouhaného šindele můžete očekávat dlouhodobou trvanlivost. Nejdelší (až 80 let) vám nabídne štípaný alpský šindel z modřínu (cena od 1 200 Kč/m 2 ). Na rozdíl od smrkového valašského šindele nevyžaduje pravidelné moření ani natírání.

 

Došková krytina

Tradiční došky se vyráběly ze slámy, ale pokud chcete dosáhnout vyšší trvanlivosti, doporučujeme došky rákosové. Obě varianty dnes vyrábějí nadšenci zejména na jižní Moravě. Odborníkem na původní slaměné došky je například František Pavlica z Hroznové Lhoty, na kompletní realizaci rákosových střech se specializuje Pavel Otáhal z Kobylí. Odhadovaná životnost slaměných došků je nejméně 30 let, u rákosových až 50 let.

Šablony z přírodní břidlice jsou chválou řemesla a ozdobou domu. Na střeše vydrží až 150 let. Od 783 Kč/m 2 . foto Richter – Pizarras.

 

Plech – lehká síla

Plechové krytiny váží jen 2 až 5 kg/m 2 (trapézový plech až 10 kg/m 2 ). Proto se hodí, když chcete maximálně odlehčit krov, ale také pro členité střechy (maloformátové krytiny). Snadno se přizpůsobí různým tvarům, dobře se z nich provádějí např. vikýře. Umožňují pokrývání jak střech strmých (ty v horských oblastech napomáhají sklouzávání sněhu), tak i s minimálním spádem – již od 7°. Krytiny se dělí na velkoformátové a maloformátové. Velkoformátové mohou být pásy imitující tvar klasické tašky, ty bývají kotveny systémovými šrouby přes plech, nebo hladké pásy, které se do sebe zacvaknou – ty mívají skryté kotvení. Maloformátové mohou mít rovněž tvar tašek. Kotvení je systémovými šrouby či speciálními hřebíky, většinou viditelné. Klasické maloformátové kosočtverce jsou opatřeny zámky a kotvení je u nich skryto. Specifickou skupinu tvoří krytiny spojované drážkami (falcované). Zde se kotvení pomocí speciálních příponek schová pod krytinu. Značné jsou rozdíly v kvalitě: Levný pozinkovaný ocelový plech vydrží jen 20 až 30 let (navíc vyžaduje údržbu), hliníkové krytiny s jakostní povrchovou úpravou vydrží až 100 let. Mezi těmito póly je široká škála materiálů s barevnou povrchovou úpravou, díky níž snadno sladíte střechu s domem.

 

Bitumenové krytiny

Podobnými vlastnostmi jako plechové střechy bodují i krytiny bitumenové: Dobře se přizpůsobí členitému povrchu a mají nízkou hmotnost. Díky tomu jsou vhodné pro rekonstrukci starších staveb, jejichž krov není připraven na betonové či pálené tašky. Oproti plechu nabízejí asfaltové šindele lepší zvukovou izolaci. Výroba je na principu dvacetivrstvé laminace s vlákny orientovanými v podélném směru. Asfaltové či bitumenové střešní krytiny neobsahují azbest ani formaldehyd, jejich životnost je až 40 let.

Kvalitu pro střechy i fasádní pláště nabízí krytina Alufalc z hliníkového plechu. Na výstavbu 2. etapy projektu Apartmány Padesátka v Bedřichově dodala firma SATJAM svůj Alufalc v moderní antracitové barvě. Benefity hliníku (nízká hmotnost, dlouhá životnost, bezúdržbovost, jednoduchá zpracovatelnost) zde obohacuje příznivý poměr cena/kvalita. Elegantní stavbu ocenila i odborná porota Best of Realty 2019 (3. místo v kategorii Rezidenční projekty menšího rozsahu). foto SATJAM.

 

Univerzální vláknocement

Vláknocement nabízí skládanou krytinu na bázi cementu armovaného vláknem, která se díky tvarové i barevné rozmanitosti a propracovanosti detailů hodí jak pro moderní, tak i pro tradiční stavby. Je nehořlavá, mrazuvzdorná, propustná pro vodní páru a odolná vůči povětrnostním vlivům. Nízká hmotnost předurčuje použití vláknocementové krytiny i pro rekonstrukce. Kvalitní vláknocementové šablony lze použít také do horského prostředí (Cembrit Horal). Životnost činí až 60 let.

 

Plastová břidlice, Drdlíkův šindel a spol.

Nejznámějším typem krytiny z plastu je plastová břidlice, která se na tuzemský trh dodává v několika odlišných formátech. Dalšími typy jsou věrohodné imitace betonových tašek, dřevěných šindelů (viz snímek krytiny Eureko DDS II) nebo eternitu. Jejich předností je lehkost a nižší pořizovací náklady ve srovnání s krytinami z originálních materiálů, přitom jde o krytiny bezúdržbové, odolné a s dlouhou životností (nejméně 50 let). Tyto nesporné výhody předurčují plastové krytiny k použití při rekonstrukcích střech a rovněž při pokrývání nových střech se subtilním krovem.

Plastová krytina Eureko DDS II je věrnou kopií dřevěného šindele. Hodí se pro rekonstrukce i novostavby. Od 552 Kč/m 2 . foto Josef Drdlík.


Když se řekne těžká střecha…

Pod pojmem „těžká střecha“ si dnes nevybavíme krytinu, nýbrž bytelný způsob střešní konstrukce. Jak vypadá v podání firmy HELUZ, to vám budou demonstrovat následující snímky.

 

foto Heluz

1 Konstrukce střechy z keramobetonových panelů za pomoci jeřábu umožňuje rychlou výstavbu.

 

foto Heluz

2 Detail konstrukce ukazuje, proč je střecha odolná, trvanlivá a tepelně i zvukově výborně izoluje.

 

foto Heluz

3 Po betonáži panelů a uložení krokví přichází na řadu izolace minerální vatou ve dvou vrstvách.

 

foto Heluz

4 Konstrukce zevnitř před finální povrchovou úpravou prozrazuje, že i těžká střecha dýchá. HELUZ.

 

 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem HELUZ, BRAMAC, Wienerberger, Mediterran CZ, SATJAM, Richter – Pizarras,  Josef Drdlík

Datum vydání: 29. 6. 2021

Edit: