Spojení estetiky s praktičností: Jak na stylové zastínění oken

Regulace teploty v místnostech se v posledních letech nesla v duchu instalace nevzhledné a hlučné klimatizace. Tlak na ekologii však obrací směr a do místností se vrací pasivní stínící prvky. Velký důraz se přitom klade na jejich design. Jak tedy zastínit okna stylově a efektivně?

Proč je vůbec stínění potřeba?

V posledních desítkách let jsme byli svědky zásadní změny v architektuře a způsobu výstavby nových nemovitostí. Zatímco dříve lidé svá obydlí museli stavět s ohledem na celoroční klima a stavba se upravovala na míru pozemku a krajině, ve které stojí, dnes je situace diametrálně odlišná. Domy se staví bez ohledu na klimatické podmínky a pozemky se za pomoci těžké techniky naopak přizpůsobují koncepci stavby.

U starších staveb pak došlo k neodborným přestavbám. Dříve neobývané podkroví se často svépomocí předělávalo na obytné. Starší okna se měnila za dokonale těsnící plastová, čímž se v místnostech kumuluje vlhkost. V centrech měst se místo cihlových činžáků staví megalomanské železobetonové konstrukce se skleněnou fasádou.

V kombinaci s globálním oteplováním se tak dnes mnohé stavby stávají v létě neobyvatelnými. Do staveb se tak ve velkém začaly instalovat klimatizace, které v létě vzduch ochlazují. Problém je, že klimatizace jsou velmi nehospodárné, ještě více zvyšují produkci skleníkových plynů, a tedy prohlubují problém změny klimatu. Nemluvě o tom, že klimatizace je velkou zátěží pro každý rodinný rozpočet.

Do hry proto v posledních letech ve velkém vstupují chytrá řešení, která teplotu v místnostech vrátí na přijatelné teploty bez potřeby elektrické energie.

Zatemňování pomocí rolet

Jednou z variant zastínění jsou interiérové zatemňovací rolety. Jejich výhoda je, že jsou cenově poměrně dostupné, instalace je snadná a dají se barevně kombinovat s ostatními prvky v interiéru.

Máte-li prostor pro větší investici, zvažte i venkovní rolety, díky kterým sluneční paprsky skrz okno vůbec neproniknou.

Zatemňování pomocí žaluzií

Další variantou je zatemnění pomocí žaluzií. Žaluzie mají výhodu v tom, že mohou odrazit sluneční paprsky a zároveň pustí do místnosti denní světlo. Na trhu už navíc zdaleka nejsou jen typické žaluzie na plastová okna. Vybírat můžete z mnoha stylových materiálů všech barev. Žaluzie tedy mohou být kromě plastu i dřevěné, kovové či látkové.

Další řešení, která pomohou snížit teplotu v místnosti

Nezapomeňte ani na další řešení, která pomohou teplotu v místnosti efektivně regulovat. Samozřejmostí by dnes mělo být kvalitní zateplení budov, které stejně jako v zimě pomáhá snížit výdaje za vytápění, pomáhá v létě udržet v nemovitosti chlad.

Pomoci mohou i závěsy či instalace kvalitní vzduchotechniky a tepelného čerpadla.

Komerční prezentace

Datum vydání: 13. 12. 2021

Edit: