Sprchové kouty

Přesně takovou sprchu si prý většina zákazníků nejvíce přeje. A přidáme-li k tomu ještě kapku dobrého designu, máme zřejmě návod na ideální sprchový kout.

Rozběhlé koupelnové trendy pro letošní rok jsou zhruba v půlce a stále se nesou v duchu přírody, ekologie a relaxace téměř za každou cenu. V barvách převládají přírodní odstíny, neutrální barvy, rostlinné motivy, u materiálů se nevyhneme exotickému dřevu, kvalitní nerez oceli, prvotřídnímu smaltu a ručníkům a osuškám z bio bavlny. To vše vytváří v interiéru koupelny jedinečnou a příjemnou atmosféru, navíc s dobrým pocitem, že všechny kousky jsou kvalitní a trvanlivé. Při výběru sprchového koutu a zástěny ale myslete také na jejich funkčnost a variabilitu, aby sprchování byl skutečný požitek, nikoliv útrapa.

2

Součástí sprchového boxu ze série Pasha (140 x 120 cm) je aromaterapie a chromoterapie, lze zabudovat i saunu a audiokomponenty. Cena od 381 170 Kč, vyrábí Teuco, nabízí MONDO CERAMICA.

1

Sprchový kout SanSwiss Fun FUD 2 – pevná stěna s krátkou otočnou stěnou, antiplaková úprava Aquaperle, 6 mm silné bezpečnostní sklo (možnost výběru z devíti druhů), standardní výška 2000 mm, k mání v aluchromu, v černé lesklé a matné barvě. Cena od 11 960 Kč bez DPH.

Pohodlí a prostor

Ty při volbě sprchového koutu dejte na  první místo. Dnes si již můžete dopřát sprchové boxy srovnatelné velikostí s prostorem vany – klasický rozměr 80 x 80 cm se pomalu nahrazuje větší variantou 90 x 90 cm, ale existují již běžně i formáty sprchových vaniček o velikosti 80 x 120 cm i větší (třeba sprcha pro dva o rozměrech 140 x 160 cm). Záleží samozřejmě na tom, jestli se vám takový obřík do koupelny vejde. Pokud ano, pak neváhejte, vždyť sprchování je mnohem rychlejší a zábavnější akcí než koupání, navíc při něm spotřebujete asi jen třetinu vody než běžně ve vaně. Můžete si zvolit různá provedení tvarů sprchových vaniček – tradiční čtverec nebo obdélník nebo čtvrtkruh anebo kruh.

3

Červeně nasvícený sprchový rošt ACO Shower Drain E MIX, délka 1000 mm, cena roštu od 11 960 Kč, instalace osvětlení 6700 Kč. Nabízí www.aco-sanita.cz.

Kvalita na prvním místě

Pokud jde o  materiál sprchové vaničky, máte na výběr mezi smaltem, v jehož kvalitě jsou na trhu velké rozdíly, a jednoznačně volte co nejsilnější (ideálně 3,5 mm), a například akrylátem, kde je situace obdobná. Nenechte se zlákat levným výrobkem, nevydrží „pod vámi“ časté sprchování a brzy se promáčkne, v horším případě rovnou praskne.Vždy se tedy ptejte na akrylátovou vaničku z polyuretanové pěny, běžnou sklolaminátovou si domů neberte. Keramické vaničky se často doplňují protiskluzovou úpravou anebo příjemnějšími rošty z tropických voděodolných dřevin, jako jsou teak nebo africký ořech. Ty také dodají sprchovému koutu i celé koupelně přírodní šmrnc.

4

5

Nová řada luxusních sprchových koutů a dveří Brilliant – čtvrtkruhový (80/90/100 cm, cena od 33 990 Kč) nebo rohový (80/90/100 cm, cena od 30 390 Kč) – přichází s přátelským minimalistickým designem, masivními kovovými panty zevnitř zapuštěnými do skla a praktickými detaily (madlo s protiskluzovým povrchem, snadná údržba, bezpečnostní sklo, systém AntiCalc proti usazování vodního kamene…). Design Kryštof Nosál, záruka 30 let na kovové součásti, nabízí RAVAK.

Trochu jiný žlábek

Říká se mu odtokový a právě vede v žebříčku oblíbenosti řešení odvodu vody ze sprchy. Proč? Protože je krásný, sotva viditelný, nenáročný a často hraje všemi barvami. Většinou bývá vyroben z prvotřídní nerez oceli, která má všechny hrany dokonale zbroušeny z důvodů bezpečnosti, a designem nijak nenarušuje zbytek sprchového koutu. Tvoří vlastně velmi elegantní přechod mezi mokrým a suchým prostorem. Výborně vypadá zejména ve sprše, která je součástí ložnice, což je také jeden z mnoha letošních trendů. U žlábku nepotřebujete žádnou sprchovou vaničku, stačí podlahu ve  sprše jen lehce vyspádovat směrem ke žlábku a je to…

To si za rámeček nedáte…

Sprchový kout zcela bez rámu je také hitem poslední doby – na první pohled vidíte jen panty, že drží bezpečnostní sklo, zjistíte až zblízka. Do výroby takových kousků se pouštějí jen ostřílení výrobci, protože to není žádná legrace. Sklo musí být minimálně 6 mm silné, maximálně bezpečnostní, všechny panty a  jejich kryty mosazné a  spolehlivé, aby opravdu udržely těžká skla a zvládly časté otevírání a zavírání. Kompromisem mezi rámem (většinou se jedná o hliníkový rám s kvalitní povrchovou úpravou a vyztuženými svislými profily, které zvýší jeho odolnost během manipulace) a bezrámovým sprchovým koutem může být půlrámová varianta – obvodová konstrukce je odlehčená bez svislých vnitřních profilů. Obyčejné sprchové dveře jsou vhodné především tehdy, máteli již prostor pro sprchu hotový a potřebujete vyřešit jen vstup. Sprchové dveře jsou oproti sprchovému koutu levnější a nabízejí větší možnost vytvořit si prostor pro sprchování přesně podle vašich potřeb, klidně v netradičním rozměru 70 x 200 cm.

6

Inovativní odtokový systém pro sprchu v rovině s podlahou umístěný ve stěně se skládá z montážního prvku Duofix pro sprchy (6486 Kč bez DPH) a designové krytky (1583 Kč bez DPH). Dlažba působí opticky jednotně a elegantně, u krytky máte na výběr bílou barvu, lesklý chrom, kartáčovanou nerez ocel nebo obklad dle vlastního přání. GEBERIT

7

Jednopáková sprchová baterie Eurocube oslňuje geometrickým designem čtvercového tvaru, hodí se do koupelen v puristickém stylu. Hladce a přesně se ovládá (technologie GROHE SilkMove®) a má zářivě lesklý chromový povrch (GROHE StarLight®). Cena od 5355 Kč bez DPH. GROHE

Jak je otevírat?

Tradiční otevírání je křídlové, pokud tedy máte dostatečně prostornou koupelnu. U velkého sprchového koutu se dveře mohou otevírat i dovnitř, alespoň z nich nekape voda před sprchový kout. Pokud se rozhodnete pro sprchový kout s  takzvaným pivotovým mechanismem, nemusíte se omezovat ani v  malé koupelně – nabízí široký vstup a díky netradičnímu umístění pantu dveře nezaberou při otevření tolik místa. U  posuvného dveřního systému myslete vždy především na kvalitu – pokud upřednostníte levný nekvalitní kousek, posuv začne po čase skřípat, hlučně vibrovat a zadrhávat a z každého sprchování se stane noční můra. Tento druh otevírání sprchy si proto vždy raději na vlastní kůži vyzkoušejte v  obchodě ještě předtím, než se rozhodnete.

8

Sprchová vanička Superlan XXL ze série Coordinated Colours, rozměr 150 x 150 cm, provedení smaltovaná ocel (3,5 mm) antracit matná, cena 22 550 Kč včetně DPH. KALDEWEI

10

Sprchový podlahový žlab ALCA s perforovaným roštem BUBLE z nerezové oceli je ideální pro harmonické prostorové a výškové uspořádání koupelny s důrazem na bezbariérový přechod z mokré do suché oblasti; má zdvojenou zápachovou uzávěru, antikorozní ochranu, je pevný a odolný. Cena od 4838 Kč bez DPH. Nabízí ALCAPLAST.

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

titul

 

Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 23. 3. 2016

Edit: