Squat v Pařížské: Byt pro vášnivého cyklistu

Třetí podlaží domu na prestižní pražské adrese Pařížská 23 zaujímá prostorný byt, v němž již při prvním letmém pohledu máte jasno, jaké že jsou hlavní koníčky pana majitele: cyklistika, hudba poslouchaná z gramofonových desek i vztah k současnému designu propojenému s retro prvky.

V interiérech secesního domu v Pařížské ulici vzniklo v rámci neotřelého projektu Squat iD23 celkem pět bytů, které měly podle slov organizátorů nabídnout všem návštěvníkům intenzivní zážitek z prostoru a ukázat několik různých možností, jak je možné pojmout uspořádání prostoru v bytě. Třetí patro bylo zařizováno pro imaginární tříčlennou rodinu – otce a dvě děti, přičemž vybavení veškerých místností bylo podřízeno jejich koníčkům – sportu, zejména pak cyklistice, i poslechu hudby. Úkolu vybavit byt se zhostil architektonický Ateliér SAD.

Nápaditě zařízená obývací část centrálního prostoru v bytě, kde najdete spoustu designových ikon i zajímavé kousky od mladých tvůrců. Kuchyně s jídelnou skýtají dostatek prostoru i pro větší společnost, stěny zdobí umění: obrazy od Michala Cimaly či Jana Kalába.

„Hlavní myšlenkou prostoru je individualizovaný interiér, který v každém prvku odráží osobnost majitele,“ vysvětlují autoři návrhu, Jerry Koza, který je sám vyznavačem cyklistiky, a Adam Jirkal.
Ústředním prostorem bytu je bezesporu rozsáhlý obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyní. Kromě toho naleznete v bytě ještě další originálně zařízené pokoje: jeden slouží jako soukromé království otce rodiny, druhý tvoří dětský pokoj, třetí lze využívat jako tělocvičnu nebo hernu, další byl proměněn v pracovnu a pátý v cyklodílnu, kde je také uskladněna většina kol. Kromě pracovny přináleží ke každé místnosti koupelna s umyvadlem, pochozím sprchovým koutem nebo vanou a s WC, na chodbách jsou potom soustředěny úložné prostory, v nichž se za dvířky ukrývají nejen oděvy a osobní věci všech členů rodiny, ale také technické zázemí bytu.

Vybavení bytu

Při realizaci jednotlivých interiérů spolupracoval Ateliér SAD s celou řadou známých značek. Většinu cyklodoplňků a kol zapůjčila pro vybavení bytu firma Bicycle Café. K vidění je zde i dětské závodní kolo, na jehož návrhu se podílel Jerry Koza. Vzniklo pro firmu Wuerth, jež také dodala převážnou část vybavení cyklistické dílny.
Značka LOOOOX vybavila potahy otcovu ložnici, povlečení Otso na posteli je od finské značky Finlayson, závěsy a záclony dodala značka Innex, která také „oblékla“ všechna ostatní okna v bytě. Kromě kola na stěně hned proti posteli tu najdete ptačí budku s nevšedními obyvateli – erotickými pomůckami od značky Whoop de doo, za kterou stojí designérka Anna Marešová.
V pracovně pak stojí černý karbonový stůl, jenž vznikl v produkci Ateliéru SAD. Kromě stolu jsou zde uskladněné i parádní limitované edice lyží, longboardu a wakeboardu od české firmy Lusti.

Centrální prostor

Nejvíce designových kousků je k vidění v obývacím pokoji. Stěnu obývací části, situovanou naproti kuchyni, pokrývá bílá police Origami, plná knih z knihkupectví PageFive a projektu Okolo. Z plechové kolekce Origami je i držák na kolo ve vstupní hale a pracovní stůl s policí v cyklodílně. Podlahu pokrývá kravská kůže Marguerite od značky Ligne Roset, která sem také dodala dvě pohovky Ploum ve dvou rozdílných barvách i velikostech. Celou kompozici pohodlného posezení doplňují konferenční a odkládací stolky Mixit od Desalto, které sehnali architekti v obchodě Stockist.
Nechybí zde ani gramofon, kvalitní audio a televize od firmy Avitsmart. Z produkce Jerryho Kozy dále pochází i originální reproduktory Samurai, které se postarají o zvuk hudby v té nejvyšší kvalitě. Oba produkty vyrábí firma Symbio design. Nad obývací částí multifunkčního prostoru se vznáší svítidlo Oblak, zhotovené podle návrhu Anny Kozové. Je vyrobeno z pěnového materiálu, díky kterému efektivně tlumí odrazy zvuku.

V ložnici majitele bytu nesmí samozřejmě chybět bicykl.

Hostina pro deset

Jídelna, je vybavena stolem z masivního jilmového dřeva s nerezovými podnožemi, k němuž se pohodlně vejde až deset hostů. Židle ke stolu dodala firma Stockist. Jedná se o modely NicolleLepert, vyráběné od roku 1933 ve Francii a určené původně pro průmyslové použití. Nad jídelním stolem pak visí několik světel s názvem Skleník, ve kterých je možné pěstovat různé pokojové rostliny nebo bylinky. Navrhla je Kristýna Markvartová. O další osvětlení jednotlivých zón v místnosti se starají lampičky od Louise Poulsena a stojací lampa DCW BS1, opět dodané obchodem Stockist.

Velkorysé vaření

V prostorné kuchyni s ostrůvkem, který slouží zároveň jako bar, najdete praktickou kuchyňskou baterii Talis Select S s tlačítkem, umožňujícím pohodlné spouštění vody s předem nastavenou teplotou. Baterie, podobně jako všechny ostatní armatury v koupelnách, nese značku Hansgrohe. Originální nádobí pochází z produkce designéra Martina Kastnera, vyrobila je firma Crucial Detail a dodala společnost Premium Gastro. Barové stoličky, které navrhli sami architekti SAD, opět stylově korespondují s dalšími cyklodoplňky v bytě – místo sedáku mají sedla z bicyklů.

Vstupte do dětského království

Dětskému pokoji dominuje vojenská palanda, na které spí obě děti. Podlahu pokrývá koberec vytvořený podle návrhu Lucie Koldové, jenž vznikl pro firmu Chevalier. Pohodlná křesla NO4S navrhl pro českou firmu MM interiér Jerry Koza. V pokoji najdete i rozsáhlou kolekci hraček – většinu z nich opět navrhl architekt SADu Jerry Koza se svou ženou Annou, například dětské odrážedlo Torpédo, nebo nafukovací hračky pro Fatru.
Hned vedle dětského pokoje byla umístěna herna. Na podlaze uprostřed místnosti leží stará žíněnka, naproti ní stojí plochá obrazovka televize Loewe a reproduktory Alfa, které pro Symbio design navrhl Jerry Koza. A nad tím vším se vznáší záložní padák.
Pokud nechcete sledovat televizní vysílání, můžete se zabavit třeba některou z her od společnosti Amanita design, nebo si pohrát s některým z plyšových maskotů, např. se Samorostem či s roboty Josefem a Bertou.

atelier SAD

Ateliér SAD

Ateliér SAD, který se účastnil unikátního projektu Squat iD23, vznikl v roce 2002 a od té doby se věnuje nejen architektuře, ale i drobným designovým projektům a tvorbě interiérů. Jeho členy jsou tři architekti – Jerry Koza, Adam Jirkal a Martin Kalhous – a jeden stavební inženýr – Tomáš Kalhous.
Tvorba ateliéru vešla do povědomí širší veřejnosti sérií návrhů čerpacích stanic na Slovensku, houseboatem složeným z modulárních bloků či renovací pražské Žižkovské věže. V jejich portfoliu však nechybí ani design hraček, instalace výstavních kójí či rezidenční projekty. www.ateliersad.cz

Kdo tu bydlí:

Vojtěch, Jimmy a Nikola
Vojtěchovo manželství se sice rozpadlo, ale jeho láska k cyklistice a jeho dalším koníčkům přetrvala. Vede k nim také své dvě děti, Jimmyho a Nikolu. Ve svém domově, který jim poskytuje veškeré potřebné zázemí, si tak dokážou všichni tři společně hrát, vymýšlet další tipy na výlety a k tomu všemu také poslouchat Vojtěchova oblíbená elpíčka.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: Dagmar Vyhnálková

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 11. 3. 2017

Edit: