SVĚŽÍ PŮVAB KOUPELEN

Domácí místo očisty zařiďte účelně a tak, abyste se v něm cítili co nejlépe a dokázali maximálně zregenerovat své síly. K tomu poslouží nejen vkusný obklad, ale také tvarově i funkčně dokonalá sanitární keramika…

Doba omezené nabídky umyvadel, van či toalet je dávno za námi a je běžná u výběr sanitární keramiky dnes dosahuje šíře, která nábytku. Klíčovým parametrem pro výběr stále zůstává především funkčnost, zanedbatelná ale není ani estetická stránka. Chystáte-li se zařizovat koupelnu, řiďte se především její velikostí a tvarem dispozice. Významnou roli hraje také denní osvětlení. Současný koupelnový trend přeje tlumeným barvám a obkladům v přírodních odstínech, zejména těm, které imitují přírodní materiály, jako je kámen a dřevo. Nadčasová barevnost má tu výhodu, že po pár letech neomrzí ani nevyjde z módy. Pro menší místnosti je vhodné volit raději barevnost světlou, tmavé odstíny si můžete dovolit hlavně tam, kde máte větší prostor s přirozeným denním světlem. Dnešní koupelna už neplní jen funkci místnosti pro rychlou očistu, ale často slouží také ke komplexní relaxaci po náročném dni. Měla by tedy být raději světlá, jednoduchá na údržbu a vždy čistá, aby se vám tu líbilo a mohli jste se v ní cítit uvolněně.

Vana HH Trojan Solarna je vybavena vodotěsnými dvířky pro snadný vstup. Velikost 170 x 85 x 53,5 cm. Cena včetně zástěny, panelů, odtoku i dvířek od 62 643 Kč. Koupelny Ptáček.

TVARY A MATERIÁLY

Trendu nadčasovosti odpovídají i tvary sanitární keramiky, kde vítězí bílá barva a převládá minimalismus. Do malých koupelen raději vybírejte zařizovací předměty nejen menších rozměrů, ale také oblých forem. U nábytku, ale i u sanitární keramiky se snažte vyvarovat ostrých hran. V koupelnách častěji hrozí nebezpečí uklouznutí a zbytečnému úrazu je lepší předcházet. Dalším parametrem pro výběr sanitárního vybavení je materiál. Na každý typ výrobku se hodí jiný druh a právě to zásadně ovlivňuje jeho design a vlastnosti. Vedle běžně používané keramiky nebo smaltu se často používá i litý mramor či akrylát. U solitérních van se pro svou odolnost do popředí zájmu opět vrací litina.

Concept Avocado dokáže účelně šetřit místem a jeho zaoblené tvary účinně eliminují nebezpečí úrazu. Cena umyvadla od 3 490 Kč, vany od 7 890 Kč. Ravak.

UŽITNÉ VLASTNOSTI

Výhodou litého mramoru, ale také akrylátu je variabilita, která designérům umožňuje vytvořit takřka libovolný tvar sanity. Díky tomu se litý mramor, který je směsí mletého vápence a polyesterové pryskyřice odlévané do forem, hodí především k výrobě sprchových vaniček či umyvadel na desku. Je pevný, odolný, s dokonale tvarovanými hranami a rovnými plochami. V minimalistických koupelnách se těší oblibě geometrická umyvadla (vytvořit hrany u keramiky je totiž takřka nemožné). Sprchové vaničky z tohoto materiálu mohou mít menší tloušťku a minimální spáru, objevují se proto i v bezbariérových koupelnách. K povrchové úpravě se používá ochranná vrstva z polyesterových pryskyřic usnadňující údržbu. Kvalitní litý akrylát je zase vhodný k výrobě van, protože na rozdíl od smaltu nestudí a díky tvarovým možnostem z něj lze vytvořit pohodlné a zároveň prostorově úsporné modely. Důležitý je i poměr cena/výkon: Akrylát patří k cenově dostupnějším materiálům a v případě poškrábání na něj existují opravné sady.

Skříňku Godmorgon se dvěma zásuvkami doplňuje umyvadlo Bråviken z drceného mramoru. Velikost 80 x 47 x 58 cm. Cena umyvadla 3500 Kč. IKEA.

SPECIÁLNÍ MODELY

K výrobě umyvadel se stále hojně používá keramika, která je příznivá svou cenou. Pokud však toužíte po originálním prvku v interiéru, můžete zvolit také sklo v různých barvách nebo povrchových úpravách. Další možností je přírodní nebo umělý kámen, výjimečně lze dokonce použít i speciálně upravené dřevo. Tyto designové kusy vypadají skvěle zejména při použití na desku. V prostorné koupelně vyniknou solitérní vany umístěné v prostoru, oblíbené jsou retromodely a luxusní typy doplněné i odpovídající originální baterií. Samostatnou kapitolou, oceňovanou hlavně seniory, jsou vany s dvířky, které umožňují komfortní koupel a téměř bezbariérový přístup.

Oválná vana Lounge Oval značky Noken nejlépe vynikne jako dokonalý solitér uprostřed prostorné koupelny. Má rozměry 170 x 75 cm. Cena 85376 Kč. Dorint.

Vodovodní baterie

Dopřejte koupelně designový kus nebo speciální baterii s elektronickým senzorem a hygienickým bezdotykovým ovládáním, která umí šetřit vodu. Při instalaci sice vyžaduje přívod elektřiny, pod umyvadlo ale můžete nainstalovat skříňku, do níž lze ovládací elektroniku schovat. Některé typy fungují i na tužkové baterie.

Moderní koupelnu doladily tříotvorová umyvadlová baterie a vanová baterie Grohe Allure Brilliant v barvě Hard Graphite. Cena 48775 a 160010 Kč. www.grohe.cz

     Baterii, výtokovou hubici a sprchu série Thor lze instalovat společně nebo samostatně na okraj vany. Cena 32990 Kč. www.sapho.cz

Kolekci Lounge navrhl pro značku Noken – Porcelanosa Grupo designér Simon Micheli. Cena baterie od 25694 Kč. Design Bath

Text: DITA FINGERLANDOVÁ
Foto: ARCHIV FIREM

 

Datum vydání: 2. 10. 2020

Edit: