Teplá voda pohodlně za pomoci elektřiny

Vodu dnes můžete ohřívat elektricky nejen pomocí průtokového ohřívače, kotle či bojleru, ale také pomocí fotovoltaických panelů nebo tepelného čerpadla. Proberme si všechny varianty.

Co lze říci obecně? Že náklady vám ušetří nejen správný výběr zdroje ohřevu a samotného ohřívače, ale také účelná instalace celého systému. Ohřívač by měl být vždy umístěn co nejblíže vodovodní baterii, aby cestou nedocházelo k tepelným ztrátám. Pokud je z nějakých důvodů nezbytné, aby voda běžela dlouhým potrubím, sníží tepelné ztráty jeho kvalitní izolace. Největší tepelné ztráty vám hrozí tehdy, když máte koupelnu a kuchyni na opačných koncích bytu a zásobník je umístěn uprostřed. V tom případě se zpravidla vyplatí pořídit dva samostatné ohřívače vody. Jestliže zvolíte dva obvody ohřevu, kuchyňský ohřívač nemusí být velký. Když máte domácnost vybavenou myčkou nádobí, stačí pro potřeby běžné kuchyně objem zásobníku 10 až 30 litrů nebo dokonce průtokový ohřívač. A nezapomeňte ještě na jednu důležitou pravdu: Čím vyšší teplotu vody nastavíte, tím větší budou i tepelné ztráty. Pro kuchyni je ekonomická teplota 55–60 °C, pro koupelnu stačí klidně jen 50 °C.

I/ Malé ohřívače

Pro jedno či dvě odběrná místa s nízkou potřebou teplé vody je určen nový zásobníkový tlakový ohřívač ESH 10 Plus ve variantě pod odběrné místo (U-P) nebo nad ně (O-P). Stiebel Eltron.

Vejdou se nad vodovodní kohoutek či do kuchyňské skříňky. Mohou být jak průtokové, tak zásobníkové. Průtoková varianta ohřevu vody bývá leckdy nejvýhodnější na chatě nebo chalupě, kterou využíváte jen krátkodobě či nárazově. Dost možná, že v příštích letech přijde ke slovu více než dosud. Pro průtokový ohřev platí dvojnásob, že značný význam má účelná instalace systému (co nejkratší cesta vody potrubím, tepelná izolace potrubí, samostatné obvody ohřevu pro koupelnu a kuchyni). Na trhu jsou dnes ovšem také inteligentní malé zásobníkové ohřívače vody, které dovedou šetřit energii. Svůj optimální režim si totiž nastaví samy podle prvního týdne provozu. Takový „chytrý“ ohřívač dokáže zaznamenat, kdy všichni členové domácnosti vstávají a potřebují zvýšené množství teplé vody, kdy domácnost opustí a vodu nepotřebují vůbec, a kdy se opět vracejí a spotřebovávají největší množství teplé vody. Na základě toho se inteligentní ohřívač už po týdnu ostrého provozu sám naprogramuje. Pokud ale mimořádně přijdete domů v jiném čase, nic se neděje: Pro tento případ udržuje ohřívač „železnou zásobu“ vody o teplotě 45 °C. Jinak ovšem energií (a vašimi penězi) opravdu neplýtvá.

Specialistou na průtokový ohřev vody je německá fi rma Clage. Kompaktní elektronický průtokový ohřívač CEX (nahoře) a CEX-U (vlevo dole) umožňují přesné nastavení teploty, nové dotykové ohřívače DX2 (vpravo dole) mají plně elektronicky řízený systém dálkového ovládání. Clage CZ.

II/ Akumulační zásobníky

Co je hlavním trumfem bojleru čili akumulačního elektrického zásobníkového ohřívače vody? Tušíte správně: Pomocí dvoutarifní sazby elektřiny může úspěšně šetřit vaši peněženku i bez „chytrého“ naprogramování. A pokud se snad bojíte, že byste museli mýt nádobí nebo prát prádlo v nočních hodinách, je to zbytečné… O „noční proud“ totiž už dávno nejde! V současné době spíná nízký tarif i během dne. Přesné časy jeho platnosti si ovšem musíte zjistit u svého distributora elektřiny podle takzvaného HDO kódu, který máte uveden na svém elektroměru. Konkrétní distributoři elektřiny v regionech řídí spínání nízkého tarifu každý po svém, trochu jinak – ale vše je zaznamenáno přes systém hromadného dálkového ovládání (HDO). Podstatná je pro vás skutečnost, že nízký tarif ve stanoveném časovém intervalu využívají všechny elektrospotřebiče v domácnosti.

Energeticky úsporný závěsný tlakový zásobník PSH Trend (objem 30–200 l) umožňuje plynulé nastavení teploty 35 °C až 75 °C. Ohřívá automaticky při poklesu hodnot pod nastavenou teplotu. Stiebel Eltron.

III/ Elektrické kotle

Také elektrický kotel může využívat výhodné dvoutarifní sazby elektřiny. Pravidla jsou stejná: Podle HDO kódu si u svého distributora elektřiny snadno zjistíte přesnou dobu platnosti nízkého tarifu, kterou pak využívají všechny vaše domácí elektrospotřebiče. Kotel navíc můžete úspěšně propojit se solárním systémem a využívat k ohřevu vody střídavě dva různé zdroje podle množství slunečního svitu, hodin nízkého tarifu a momentálních potřeb rodiny.

Závěsné elektrokotle Bosch Tronic Heat nabízejí rozsah výkonů 4–60 kW a dají se využít i jako záložní zdroj pro kotle na biomasu a tepelná čerpadla. Cena od 12 290 Kč. Bosch Termotechnika.

IV/ Solární panely

Termické nebo fotovoltaické solární systémy poskytují ekologickou alternativu ohřevu vody, která při správné instalaci může být i ekonomická. Preferovanou variantou dnes bývá fotovoltaika: Zvláště tehdy, když máte možnost účelně využívat nebo ukládat přebytky vyrobené energie, jeví se ohřev ekologickou elektřinou jako výhodnější než přímý ohřev vody pomocí solární termiky. Fotovoltaický systém v rodinném domě lze propojit rovněž s klimatizací. Pro maximální zjednodušení v novostavbě nebo při celkové rekonstrukci můžete instalovat fotovoltaickou střechu. Nabízí ji hned několik výrobců (jako velkoplošnou kovovou krytinu nebo pochozí střešní tašky), životnost krytiny by měla přesahovat 50 let.

Fotovoltaická instalace obstojí v celoročním provozu na šikmé i ploché střeše. Solarinvest.

Solární kolektory pro přímý ohřev dovedou pokrýt až 70 % celoroční potřeby teplé užitkové vody pro rodinný dům. Musíte však najít optimální využití během roku: Od poloviny května až do poloviny září totiž systém pokryje veškerou spotřebu teplé vody v domácnosti a zpravidla dokáže ještě produkovat přebytky pro ohřev bazénu. Pak vás ovšem čeká hubené zimní období, kdy solární ohřev zajistí sotva 30 % teplé vody. Řešením může být shromažďování letních přebytků v akumulační nádrži. Kolektory se umisťují nejčastěji na šikmou střechu s orientací k jihozápadu, pro zvýšení efektivity lze instalaci provést tak, aby se daly natáčet podle dráhy slunce. Celý systém (včetně zásobníku teplé vody s tepelným výměníkem a potřebné regulace) vás přijde zhruba na 100 tisíc korun. K instalaci nepotřebujete složitá povolení ani připojení k elektrické síti, ale návratnost bude hodně přes 10 let.

V/ Tepelná čerpadla

Chcete-li docílit maximální úspory pro budoucí fungování svého rodinného domu, vyplatí se vám investice do tepelného čerpadla systému vzduch-voda, které může nejen vytápět a ohřívat vodu, ale částečně objekt i klimatizovat. Prvotní náklady budou sice přibližně pětkrát vyšší než za bojler, ovšem pokud máte vysokou spotřebu teplé vody, určitě se vám rychle vrátí ve formě provozních úspor. Náklady tepelného čerpadla při provozu totiž činí ve srovnání s bojlerem méně než 30 procent. Díky tomu můžete počítat s návratností do 7 let.

Vychytávky aneb Čím můžete uspořit

  • Až o 30 % vám sníží spotřebu teplé vody instalace termostatické baterie, u níž si nastavíte stálou teplotu. Voda v optimální teplotě vám poteče hned, u dětí navíc předejdete riziku opaření či prostydnutí.
  • Při čištění zubů nezapomínejte vždy zastavit vodu. Úspora je značná!
  • Preferujte sprchování před koupáním ve vaně: Jednak je zdravější, jednak výrazně úspornější (na sprchování spotřebujete cca 40 litrů vody, na koupel až 150 litrů).
  • Myjte nádobí v myčce: Spoříte tím vodu obecně, zejména pak teplou.
  • Vyberte úsporný model pračky, protože pračka výrazně zvyšuje spotřebu vody i elektrické energie v domácnosti.

TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 28. 7. 2020

Edit: