Teplo není jen vytápění
Odhodlali jste se, že doma vyladíte otopný systém, aby byl opravdu účinný a pokud možno šetrný vůči životnímu prostředí? To vám schvalujeme! Ale ještě dříve byste měli důkladně promyslet či zkontrolovat řadu stavebních prvků a také návyků ve vlastním domě.
Abyste v rodinném domě netopili „pánubohu do oken“, musíte zajistit těsnost jeho stavební obálky. Znamená to položit důraz na kvalitu obvodového zdiva, střešní konstrukce, oken a dveří. A také zajistit správné a pravidelné větrání. Neměli byste zapomenout ani na účinné venkovní stínění, protože během posledních desetiletí v budovách výrazně stoupají rovněž náklady na letní klimatizaci.
Zateplení stěn
U novostaveb je dnes trendem jednovrstvé zdění, ale u rekonstrukcí se bez dodatečného zateplení budovy zvenčí neobejdete! Může být dvojího druhu: buď kontaktní, nebo provětrávané. To první (systémy ETICS) se hodí především pro bytové domy a rekonstrukce většího rozsahu, to druhé je trendem u rekonstrukcí menších rodinných domů a všude tam, kde zápasíte s přebytečnou vlhkostí ve zdivu. Systémy větrané fasády totiž spolehlivě předcházejí riziku vlhnutí zatepleného zdiva. Ale každé zobecnění je trochu zjednodušující a může zkreslovat realitu. Kam se hodí jaký způsob zateplení, to by měl v konkrétních podmínkách budovy a jejího umístění vždy zhodnotit odborník.
Problém zvaný střecha
Střecha je právem nazývána korunou domu, ale zároveň představuje jedno z problematických, leckdy dokonce kritických míst ve stavbě. Právě tudy může do domu pronikat vlhkost, právě tudy může prostupovat teplo, a to oběma směry. V zimě tak hrozí promrzání, v létě zase přehřívání podkroví. Z pohledu tepelné izolace ovšem nehraje výběr materiálu a typu krytiny zásadní roli. Namísto starých tašek lze využít jak pálenou nebo betonovou krytinu, tak i lehkou plechovou střechu. Zatímco betonová krytina svou vyšší hmotností zajistí, že je střecha bytelná a pevně sedí i v silném větru, kvalitní a správně ukotvená plechová krytina odlehčí stávajícímu krovu. Větší roli než hmotnost krytiny ovšem hraje hmotnost sněhu – zejména v horských oblastech. I tam se však může hodit plech, zvláště ten falcovaný ve strmějším sklonu, protože z něj sníh snadno sjíždí dolů. Zcela zásadní roli pak hraje ochrana střechy a podstřešního prostoru před kondenzací vlhkosti. Proto musí být každá střecha opatřena kvalitní pojistnou hydroizolací, která zajistí bezpečný odvod vlhkosti mimo střešní konstrukci a zabrání vzniku plísní či hniloby, případně výskytu dřevokazného hmyzu. Nezbytné doladění celku v povrchové vrstvě vytvoří plně funkční okapový systém a další klempířské prvky, včetně odvětrání nebo protisněhových zábran. Zejména u plechových střech nad obytným podkrovím se může stát velkým problémem i nedostatečná zvuková izolace nebo vynechání doporučených prvků, které omezují tvorbu a přenos hluku.
Plech může být z oceli nebo hliníku. Odolná krytina musí mít tloušťku 0,5 či 0,6 mm.

Rovný profil, čisté linie a zvýšenou ochranu nabízí betonová krytina Tegalit STAR. Je stálobarevná a snižuje přehřívání střechy. Střešní systém BRAMAC COOL. Foto BMI Group
Zateplujte moderně
Navýsost moderní a efektivní řešení pro izolaci střešní konstrukce nabízejí například PIR panely, které kombinují dobré izolační vlastnosti a nízkou hmotnost. „Termoizolační panely Satjam Izopir jsou vyrobeny z PIR pěny mezi dvěma vrstvami kompozitové vložky StoneGlass na bázi skelných a minerálních vláken. Tento materiál má velmi nízkou tepelnou vodivost, pro dosažení požadovaných izolačních vlastností střešní konstrukce proto stačí podstatně menší tloušťka izolantu. Zároveň je i velmi lehký, takže krov nadměrně nezatěžuje. Dosahuje hmotnosti 30 kg/m3, čímž se jedná o jeden z nejlehčích izolačních materiálů používaných ve stavebnictví,“ ujišťuje Ing. Petr Tureček z firmy Satjam. Výhodou je i jejich snadná montáž – panely se instalují z vnější strany nosné konstrukce na bednění, případně i bez něj. Kotví se následně přes kontralatě pomocí šroubů přímo do nosné konstrukce, na kterou se uchytí laťování a samotná střešní krytina.

Výměna oken v několika krocích: příprava nových oken, demontáž starých oken, vybourané a začištěné otvory připravené pro novou instalaci, vsazení nového okna do otvoru, kotvení nového okna, přilepení izolační fólie. Foto Vekra
Pozor, utíká oknem!
Nejvíce tepla z domu ovšem uteče okny. Slabé místo z pohledu úniku tepla představují zejména stará nebo nekvalitní okna. Taková okna rozhodně netvoří neprostupnou bariéru, může jimi uniknout až 50 procent tepla. Číselný parametr, který kvalitu tepelné izolace oken definuje, se nazývá součinitel prostupu tepla oknem (Uw). Důležité je ohlídat si především skutečnost, zda je tento koeficient uváděn za celé okno. Někdy se totiž uvádí jen hodnota prostupu tepla zasklením, ta však nebere v úvahu tepelnou izolaci profilu, z něhož je okno vyrobeno. A okenním křídlem i pevným rámem okna unikne více tepla než zasklením.
Jak pohlídat kvalitu?
Kvalitu provedení okna nevyčtete jen z uváděných písemných podkladů. „To, že okno splňuje normou stanovené parametry a má potřebnou certifikaci, bohužel dnes není dostatečný doklad jeho kvality. Dvě srovnatelná okna od různých výrobců mohou na první pohled vypadat prakticky stejně. Zkušenosti ale ukazují, že v detailech se mohou skrývat poměrně zásadní rozdíly,“ upozorňuje Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů tuzemské značky Vekra. Důležitá je už konstrukce rámu – pro dobré termoizolační vlastnosti je podstatná jeho dostatečná hloubka, nikoli například pouze počet komor v případě plastových oken. Další prvek, který rozhoduje o kvalitě tepelné izolace okna, tvoří sklo, které zabírá většinu jeho plochy. Dnes už byste měli považovat za běžný standard izolační trojsklo. Pro dobrou izolaci skel v rámu, resp. okenním křídle, je ideální středové těsnění funkční spáry okna, které by mělo být na rám navíc ručně natahované. A důležitý prvek tvoří rovněž kování. Vhodné je kování celoobvodové alespoň se třemi uzamykacími body, které zajišťují pevné spojení okenního křídla s rámem. Obrázek kvalitního profilu okna, které splňuje pasivní energetický standard, uvádíme. Zásadní roli však hraje i montáž a dostatečné utěsnění připojovací spáry mezi oknem a ostěním otvoru. Nekvalitní montáž by totiž v budoucnu mohla vést ke vzniku tepelných mostů a zbytečným únikům tepla. Ideální případ je, když montáž i následný servis zajistí výrobce nebo dodavatel oken. Solidní výrobce vám pak může s klidem poskytnout také prodlouženou záruku.
Výměna v několika krocích
Základní pravidlo pro montáž zní: stavební otvor po odstraněném okně musí být ještě týž den vyplněn novým oknem. Nesmí zůstat přes noc nezakrytý. Proto je žádoucí domluvit si závazný termín a postup výměny oken vždy dopředu. Práce by měly probíhat pod odborným dozorem, dodavatel by vás měl na vše dopředu připravit a řádně vysvětlit, kdy a co se bude dělat a kolik času to zabere. Snahou montážníků by mělo být provedení samotné výměny v co nejkratším čase, aby byl interiér brzy znovu uzavřený. Proto se práce dělají postupně – zvlášť důležité je to za nepříznivého počasí. Montážníci si nejprve okna a otvory přeměří, aby měli jistotu, že vše přesně pasuje. Nesmí se stát, že by vybourali staré okno, nové se nevešlo a otvor by zůstal otevřený. Spolehlivější je provést výměnu oken ještě před zateplením, ale pro zkušenou firmu by neměla představovat problém ani výměna oken v domě, který již má novou zateplenou fasádu. V tomto případě je však nutné nejprve oddělit stávající okna přesným řezem od nové fasády, aby se neponičila. Také vlastní demontáž starých oken musí probíhat velmi šetrně, aby na fasádě nevznikly ani mikroskopické praskliny a tepelné mosty.
Blahodárný stín
Udržet teplo v interiéru pomůže také venkovní stínění, které dokáže účinně izolovat jak horký letní vzduch, tak i zimní mráz. Pro zvýšení tepelné izolace v zimě jsou ideální venkovní rolety, které díky pěně uvnitř lamel poskytují z dostupných druhů stínicí techniky nejvyšší regulaci tepla. Oproti tomu venkovní žaluzie umožňují přesnou regulaci množství světla, které do interiéru projde. Díky moderním řídicím jednotkám a inteligentním motorům se dnes nemusíte bát případného poškození stínění vlivem sněhu či mrazu. Například kdyby roleta nebo žaluzie přimrzla k parapetu, inteligentní motor vyhodnotí, že mu námraza klade odpor, a sám se vypne. Řídicí jednotka navíc může chod motoru aktuálně přizpůsobovat, například podle východu a západu slunce, aby byl provoz skutečně ekonomický.
Čerstvý vzduch je základ
Nová okna znamenají podstatně kvalitnější izolaci, ale právě to přináší nutnost pravidelného hygienického větrání. Jinak byste si doma vytvářeli nezdravé prostředí s rizikem vzniku plísní. V zimě se řiďte pravidlem, že větrat se má krátce, ale intenzivně: Okna několikrát denně na pár minut otevřete dokořán a poté je zase pevně uzavřete. Vzduch se rychle vymění, z interiéru odejde přebytečná vlhkost, ale přitom se neprochladí nábytek a stěny. Moderní okna také umožňují otevření na mikroventilaci. Vzniklá „netěsnost“ mezi rámem a křídlem pustí dovnitř venkovní vzduch, ale nezajistí jeho dostatečnou výměnu ani únik vlhkosti. Pokud je venku teplo, mírně fouká nebo je puštěný odsavač par, pak mikroventilace zintenzivní proudění vzduchu. Odborníci ale rozhodně nedoporučují používat ji v zimě! Při jejím otevření za mrazu se totiž prochladí stěna kolem oken. Z bytu tak uniká teplo, ale místnost se přitom nevyvětrá. Navíc by mohla v pootevřeném okně namrznout vlhkost a okno poškodit. Pokud budete používat mikroventilaci v teplém období roku, není to problém, ale pamatujte na to, že dostatečnou výměnu vzduchu vám zajistí jen tehdy, když bude otevřena dlouhodobě. Také běžnou ventilaci je lepší používat spíše v teplém období roku. Za letních veder je dobré větrat intenzivně v noci a přes den můžete vyzkoušet ventilaci za spuštěnou venkovní roletou. Přinese vám aspoň částečný průvan a cirkulací vymění vzduch.
Řízené větrání
Zabránit úniku tepla z vytopené domácnosti, k němuž zákonitě dochází při větrání okny, a přitom zajistit neustálou výměnu vzduchu pomůže řízené větrání s rekuperací (zpětným získáváním) tepla, jehož integrovaný výměník dokáže předat teplo z odváděného odpadního vzduchu tomu čerstvému příchozímu. Pokud je dům dobře utěsněný, může správně navržený větrací systém snížit tepelnou ztrátu větráním až o 90 procent. A když se vám v rámci rekonstrukce podaří dosáhnout alespoň nízkoenergetického standardu, řízené větrání vám náklady na vytápění sníží opravdu na minimum. S ještě lepší regulací teploty a vlhkosti vzduchu vám pak pomůže klimatický modul – přídavné zařízení, které se osvědčí také v letních měsících, kdy plnohodnotně zastoupí klimatizaci.
TEXT: VÍT STRAŇÁK,
FOTO: se souhlasem firem BMI Group, Isover, Saint-Gobain, PREFA Aluminiumprodukte, Vekra, Okna Vorlíček, Satjam, Energy Systems, Saint-Gobain, Zehnder
Datum vydání: 9. 5. 2025