Tipy na rekonstrukci koupelny v paneláku

malá koupelna

Rohový kout pro sprchování šetří v koupelně místo. Ideální je kruhový nebo kruhový asymetrický. Foto: Shutterstock

Rekonstrukce koupelny v paneláku vyžaduje demontáž bytového jádra, nové rozvody vody i elektřiny a samozřejmě stavební úpravy. Pak už nezbývá než koupelnu chytře zařídit.

Pro vyzdění koupelny se dnes nejčastěji používají lehčené tvárnice nebo sádrokartonové příčky. Následuje penetrační nátěr a obložení koupelny obkladem a dlažbou. Při výměně podlahy se vyplatí investovat také do zvukové izolace. Pokračuje se zapojením zásuvek, výmalbou, instalací sanitárního vybavení, koupelnového nábytku a dalšího příslušenství, jako jsou například podpěrná madla či praktická sedátka.

Úložné prostory do malé koupelny

Není to jednoduché, ale s následujícími zásadami lze vytvořit funkční a esteticky příjemný prostor. Investujte do praktických úložných řešení, to znamená kdekoli je to možné, použijte skříně od podlahy až ke stropu, ačkoli z hlediska úklidu podlahy je efektivnější závěsný nábytek. Jste-li ve fázi projektu či rekonstrukce, vyplatí se zhotovit vestavěné galerky, které splývají se stěnou. Úložný prostor je tak ve zdi, nad stěnu vystupuje jen několikamilimetrový rámeček. Použijte také výklopné úložné koše či zásuvky pod umyvadlem, a to pro organizaci kosmetiky a toaletních potřeb. Zvažte multifunkční prvky, jako jsou sprchové stěny s integrovanými policemi nebo zrcadla s vestavěným úložným prostorem. Nezapomeňte na drobnosti typu háčků na otopný žebřík, případně věšáku na dveře.

Pro malé koupelny je určený sprchový kout Jika Tigo s rozměry 98 x 78 x 195 cm. Transparentní provedení bezpečnostního skla o síle 6 mm, zevnitř s povrchovou úpravou pro snadnou údržbu. Rámová konstrukce, hliníkové profily v lesklé stříbrné, chromová madla, posuvné otevírání dveří. Foto: Koupelny-CZ

Sanitární vybavení

Podumyvadlová skříňka Pelipal Xpressline 4010 (k doplnění keramickým umyvadlem) je mírně klenutá, šíře 80 cm. Nábytek je svrchu potažen kvalitní fólií v dekoru dub Ribbeck, uvnitř je bílý melamin. Individuální kombinace vznikají ve spojení s různými závěsnými skříňkami a zrcadlovými skříňkami v dekoru dub Ribbeck. Foto: Hornbach

Vybírejte sanitu, vhodnou svými rozměry do malých koupelen, na trhu je poměrně slušný výběr. Ideál představují vany a umyvadla s menší hloubkou, uvolní se tak kolem nich prostor. Vyrábějí se i vany zúžené v oblasti nohou, právě nad tuto část může částečně zasahovat umyvadlo. Nabízené sestavy umyvadel pak doplňují podumyvadlové skříňky, tvořící s nimi kompaktní celek a poskytující dodatečný úložný prostor pro kosmetiku a čisticí potřeby. Zároveň šikovně skryjí sifon umyvadla. Obávat se nemusíte ani desek pod umyvadlo, právě naopak. Dají se přizpůsobit prostoru na míru (například jsou vhodné do niky) a doplnit o vhodné skříňky. Je-li součástí koupelny pračka, nabízí se desku rozšířit a pod ni umístit právě tento spotřebič.

Kdo má rád sprchování

Přednost dejte proskleným zcela průhledným sprchovým koutům, dojde tak k iluzi většího prostoru. V malé koupelně může být výhodné zvolit rohový sprchový kout, který efektivně využívá roh místnosti a uvolňuje střed prostoru pro další zařízení.

walk in sprchový kout

Sprchová zástěna Polysan řady Architex line s čirým sklem prostor opticky zvětší. Foto: Svět koupelny

Nemusíte se ani bát tzv. walk-in sprchových koutů, tolik oblíbených u moderních koupelen. Jde o otevřený sprchový kout bez dveří, který tvoří jedna pevná skleněná zástěna. Částečně může být ze stran zděný a umístěný do rohu, což se hodí právě v tomto případě. Snadno splyne s koupelnou, opticky nenarušuje prostor a působí nadčasově a velmi elegantně. Nejlépe působí s verzí bez vaničky a sprchovým žlabem přímo v podlaze. Hezky též vypadá nízká vanička, třeba jen 3 cm vysoká.

malá koupelna

Menším prostorám s toaletou sluší vestavěné skříně (na snímku vlevo) a také osvětlené niky nad vanou na ukládání drobností. Foto: Shutterstock

Vany se sprchovou zástěnou

Řešením dva v jednom jsou vany se sprchovou zástěnou, kterou lze namontovat i dodatečně. Vanovou zástěnu lze umístit takřka na každou vanu, a to včetně rohového a asymetrického tvaru. Rámové zástěny (mohou být posunovací i skládací) fungují podobně jako sprchové kouty a instalují se na vany s rovnými okraji. Elegantně pak působí zástěny bezrámové, které nenarušují celkový vzhled koupelny. Jejich výhodou je snadnější údržba. Jednotlivé části zástěny disponují výplní z tvrzeného skla nebo plastu a mohou být transparentní, matné, ale i s potiskem či vzorem. Některé luxusnější modely pak nabízejí speciální povrchovou úpravu, díky níž se na skle tolik nedrží vodní kámen. V ideálním případě byste měli pořídit vanu i vanovou zástěnu od stejného výrobce.

malá koupelna

V oblasti nohou se vana zužuje a uvolňuje tak místo k pohybu po koupelně. Ve své širší části je pak opatřena sprchovou zástěnou. Foto: Shutterstock

Barvy, dlažba, zrcadla do malé koupelny

Co se týče barev, používejte světlé barvy na stěnách a podlaze, vizuálně tak zvětšíte prostor. Jestliže upřednostňujete tmavší barvy, držte se jedné a třeba i ve více odstínech. Bílou pak použijte hlavně na strop a stěny. Vyberte světlé a hladké obklady většího formátu, které odrážejí světlo a jsou vizuálně přitažlivé. Barvu spárovací hmoty slaďte s dlaždicemi – podlaha nebo stěny budou vypadat celistvěji. Dodržíte-li podobné odstíny u dveří, nábytku i sanity, zdání vzdušnosti a prostoru bude dokonalé. Důležité je i vhodné umístění zrcadel, která dokážou opticky svým odrazem zvětšovat prostor. Dále platí, že minimalistický a moderní design působí vzdušně a vytváří dojem většího prostoru.

koupelna jako box v obýváku

Foto: Rigips, Saint-Gobain

Koupelna jako box v obýváku

Byty domu na pražském Žižkově mají loftový charakter. V jednom z nich bydlí mladá rodina, která se rozhodla přidělat si druhou koupelnu do středu bytu. U obývacího pokoje byl tak vytvořen samonosný box obložený dřevem. Jedná se o sádrokartonovou konstrukci opláštěnou vysokopevnostními deskami Habito H. Díky deskám je box tak pevný, že v horní části mohl být vytvořen úložný prostor, kde mohou případně nocovat hosté. Sádrokartonové konstrukce jsou navíc tenké, takže v bytě zabírají minimum prostoru. Pro provedení obkladů a dlažeb bylo využito speciální nízkoprašné lepidlo. Podlahy jsou vyrovnány samonivelační hmotou, díky níž by měly zůstat dlouhodobě funkční a estetické.

Text: Vanda Jesenská
Foto: Shutterstock, se svolením firem Svět koupelny, Rigips/Saint-Gobain, Hornbach, Koupelny-CZ

Datum vydání: 4. 4. 2024

Edit: