Tradice netradičně

Zveme vás do světlého bytu, ve kterém se snoubí tradiční prvky s moderním komfortem dnešního bydlení. Proces návrhu a realizace se vyvíjel dlouho a prošel hned několika změnami.

Pan Zdeněk oslovil designérku Mariku Tafatovou ze studia MT-Design se záměrem rekonstrukce části bytu v činžovním domě v pražském Podolí. Mělo jít z počátku o modernizaci předsíně, koupelny, WC, komory a kuchyně. Obývací pokoj a ložnice měly zůstat původní. Byt měl být částečně bezbariérový, s velkou sprchou bez vaničky, s podlahou bez prahů, samostatnou toaletou a se zvětšenou kuchyní probouráním zdi do komory. Sloužit měl pro majitelovu maminku a občasné bydlení návštěv.

ZMĚNA DISPOZICE

Velká původní plocha předsíně byla rozdělena na novou komoru, zvětšené WC a menší plochu u vstupu s botníkem a dostatkem úložných prostor. Kuchyně získala větší plochu a také okno navíc zrušením původní komory. Kotel se zásobníkem vody a pračka byly přesunuty z koupelny do skříně, která je součástí kuchyňské linky. Do koupelny se tak vešel velký sprchový kout walk-in. „Se záměrem bourat v cihlovém domě příčku jsme přizvali statika, který nám potvrdil, že v takovém případě, kdy dům je starší a cihlový s trámovými stropy, není vůbec jisté, že příčka není nosná. Proto navrhl překlad nad otvorem po původní příčce. Protože jsou v bytě hodně vysoké stropy, překlad se v pohodě vešel nad sádrokartonový podhled a neruší tak prostor,“ vysvětluje Marika Tafatová.

Ve zmenšené předsíni se hodí i úložné prostory pod stropem (výroba na míru od Ibis Interier).

VOLBA STYLU

„Majitel Zdeněk chtěl moderní interiér bez podrobnější specifikace. O to víc jsem měla volnou ruku při jeho tvorbě,“ popisuje průběh designérka. Práce na návrhu interiéru vyžadovala citlivý přístup s ohledem ke stylu domu a původnímu zařízení, jako je parketová podlaha, špaletová okna nebo masivní lakované dveře. Stylovou inspirací se dále staly zaoblené zaoblené tvary v bytě, mosazné kování na oknech a dveřích i modro-bílé cibulové nádobí, které si Zdeněk přál v bytě ponechat. Základní modrá a bílá barevnost byly dané a k tomu se musely přidat doplňkové barvy. Designérku nadchla kolekce Elements od firmy Lavmi, českého výrobce tapet, látek a doplňků. Tapety mají drobný vzor modrých, šedých a okrových abstraktních geometrických tvarů a patří k nim i výběr barev značky Primalex. Paleta barev modrá, bílá, okrová a doplňková zlatá tak „byla na světě“. Ložnice je pojata v tlumenějších barvách, modrou tu designérka kombinuje s temně vínovou na světlech i doplňcích a s šedobéžovou výmalbou. Nová podlaha je vinylová (systém klik) s neutrálním dřevodekorem. Nakonec je styl bytu originální s řadou detailů odkazujících na tradiční motivy. Ve výsledku však působí moderně a nadčasově.

Jídelní kout osvětluje denní světlo a závěsná lampa s kovovým lakovaným stínidlem Alborán od španělského výrobce Mantra. Porcelánový servis je majitelův. „Truhláři z Ibis Interier se nezalekli originálních krytů na topení, vytvořili je z bílé MDF desky s prořezanými kruhovými otvory,“ popisuje designérka.

PODPORA ČESKÝCH FIREM

Nábytek včetně krytů na topení je řešen na míru – dle návrhu Mariky Tafatové – a jeho výrobu a montáž zajistila firma Ibis Interier. Také se povedly oblé tvary na šatní skříni, v kuchyni a na komodě v povrchovém matném bílém laku. Úchytky jsou výrazné ve zlaté broušené barvě a v předsíni k nim ladí i věšáčky na kabáty. Ozdobou jídelního koutu je originální kulatý jídelní stůl českého výrobce nábytku Triant. Na přání majitele byla renovována parketová podlaha v obývacím pokoji, špaletová okna a dřevěné rámové dveře. V průběhu stavebních prací majitel usoudil, že byt bude užívat sám, a rozhodl se také pro rekonstrukci a návrh interiéru obývacího pokoje a ložnice. Také zainvestoval do systému chytré domácnosti, která řídí osvětlení celého bytu, vytápění a zabezpečení před nežádoucím vniknutím.

Nábytek v ložnici (i v obývacím pokoji) je v současnosti ještě ve výrobě. V ložnici je tak pouze nová postel Toronto Dormeo s úložným prostorem, světla Drum od španělské značky Ole by FM a noční stolky Wire z obchodu BoConcept.

Ing. Marika Tafatová autorka návrhu (spolupráce Zuzana Teindlová)

„Každý interiér má mít příběh, má vyjadřovat osobnost uživatele a poskytovat mu maximální komfort. To, že máte na počátku zařizování interiéru koncept, ideu, zcela jistě zjednoduší výběr jednotlivých kusů nábytku a dekorací, vyvarujete se nevhodných nákupů a budete se rádi vracet domů. Pro mě byl tento byt krásná práce!“ říká interiérová designérka Marika se stavebním vzděláním a diplomem z dvouletého studia interiérového designu na Design škole v Praze. Navrhuje a realizuje interiéry od stavebních prací po dekorace. Mt-design

Bezbariérový sprchový kout walk-in doplňuje výrazná patchworková dlažba. Velkoformátový obklad stěn dodal Keraservis.

TEXT: REDAKCE A AUTORKA NÁVRHU
FOTO: JOSEF NEUMANN

Datum vydání: 22. 7. 2023

Edit: