Když se nasčítají energie

Boční strana domu s křídlem, v němž je umístěna pracovna. Na severní stranu je orientován hlavní vchod rodinného domu a vjezd do garáže.

Rodinný dům v podobě krychle obložené lícovými cihlami se dvěma postranními dřevěnými křídly nelze v typické satelitní výstavbě přehlédnout. Nejde však pouze o architektonický styl sám. Důležité je, že dům svým majitelům poskytuje i příjemné bydlení.

K lasická čtyřčlenná rodina žila dlouhé roky na panelovém sídlišti na okraji Prahy. Když se v jeho blízkosti začaly prodávat zasíťované pozemky na stavbu rodinných domů, manželé se rozhodli, že se rovněž pustí do stavby, a jednu z parcel koupili. Se žádostí o vypracování projektu se obrátili na kamaráda Ing. arch. Zdeňka Jirana, který však zpočátku z této zakázky nebyl zrovna nadšen: „Naše projekční kancelář se obvykle projekty rodinných domů nezabývá. Obecně jde při jakkoli velkém návrhu a vlastní stavbě o dlouhodobý proces vyvíjející se v čase, během něhož se samozřejmě vynořuje celá řada změn a problémů vyvolaných investorem, jeho manželkou, dodavatelskou firmou, a při tom se vytrácí vynaložená energie. Takže i když je dobře nakročeno, s rodinným domem to často ve výsledku nedopadne tak, jak jsme si představovali.“ Jenže přátelům se těžko odmítá, a tak nakonec přikývl.

MALÝ, ALE FUNKČNÍ DOMOV

Chtěli jsme malý funkční dům bez místností sloužících pouze k utírání prachu. Manžel si ještě přál dvě terasy, aby si podle směru větru mohl vybrat, kde bude příjemnější kouřit doutník. Jinak jsme architektovi nechali naprosto volné ruce,“ vzpomíná dnes již pět let paní domu. A co bylo pro architekta při práci na projektu určující? „Věděl jsem, že klienti jsou, co se týče tvarů, střízlivě uvažující lidé, kteří se ve výrazu obytné architektury zhlédli v anglických zahradních městech,“ přibližuje jedno z důležitých vodítek při práci na projektu Ing. arch. Jiran.

Obytný prostor je na jih rozšířen o celoprosklené křídlo pracovny. Jejímu nadměrnému přehřívání zabraňují předokenní dřevěné žaluzie.

Z ČEHO A JAK SE STAVĚLO

K projektu, který Zdeněk Jiran ve spolupráci s kolegy Petrem Mášou a Michalem Kohoutem přivedl na svět, neměli investoři žádné připomínky. Již zmíněný zcela jednoduchý tvar domu je prolamován dřevěnými eurookny různých atypických proporcí. Zajímavě působí i dřevěné předokenní žaluzie přecházející v zábradlí na střešní terase přisazeného křídla domu. Stanová střecha s mírným sklonem je vhodně zvolený kompromis mezi architektem původně zamýšlenou rovnou variantou a šikmou střechou, kterou na pozemku předepisovala regulace. Stavělo se z přírodních, podle vyjádření architekta „lidsky vstřícných materiálů“. Obvodové zdivo je sendvičové – z Porothermu 360 s provětrávanou fasádou z minerální vlny a přizdívky z lícovek. Tato skladba stěn společně se zateplením dalších partií domu a okny s izolačními dvojskly řadí objekt do kategorie nízkoenergetických staveb. K základnímu cihelnému kubusu domu jsou přistavěna dvě protilehlá dřevem obložená křídla garáže a pracovny, rozšiřující půdorys obytného přízemí do zahrady. Obklad i žaluzie tvoří neupravované modřínové dřevo. Klempířské prvky a střecha domu jsou z titanzinkového plechu. Podlahu v obytných místnostech tvoří parkety z javorového dřeva, v komunikačních a hygienických místnostech byla zvolena probarvovaná stěrka, v kuchyni přírodní marmoleum. Vytápění objektu zajišťuje ústřední topení s plynovým kotlem, na chodbách a v koupelnách s teplovodními rozvody v podlahách. Vzduch a celkovou atmosféru v domě často zahřívají březová a buková polena v krbové vložce. Výběru dodavatele se ujal sám investor. Vypsal konkurzní řízení a společně se stavebním dozorem měl pod kontrolou celý průběh stavby. „Stavba vlastního domu byla pro mě dostatečným motivem, abych se vybavil potřebnými znalostmi,“ říká. Štěstí měli investoři zvláště při výběru truhlářské a klempířské fi rmy. Lidé, kteří pracovali s plechem a se dřevem, byli dokonalí profesionálové.

Pohled z jídelny do pracovny

DISPOZIČNÍ ŘEŠENÍ

Samotná dispozice potvrzuje, že dům byl navržen s rozmyslem a s maximálním ohledem na potřeby investorovy rodiny. Do domu se vstupuje přes zastřešené závětří. Ve vstupních prostorech řeší tolik potřebné úložné prostory vestavné skříně. Po pravé straně se nachází koupelna s WC, vybavená umyvadlem, sprchovým koutem a velmi praktickým shozem prádla. Za prosklenými zasunovacími dveřmi je situován ústřední obytný prostor, do něhož ústí schody do patra. V domě si obývací pokoj s jídelnou vyměnily tradiční role. V prostorné jídelně se rodina neschází pouze u jídla, ale probíhají zde i setkání s přáteli. Malý útulný obývací kout je schován za krbovou stěnou a je využíván především ke sledování domácího kina. Kuchyni od jídelny odděluje barový pult pokračující předsazeným arkýřem. Obytný prostor je do zahrady rozšířen o celoprosklené křídlo pracovny, jejíž střecha tvoří střešní terasu pro rodičovskou ložnici. V patře, sloužícím jako klidová zóna domu, jsou umístěny dva dětské pokoje a ložnice rodičů, z níž je přístup na prostornou jihozápadně orientovanou terasu s výhledem na nedaleký lesík. Na druhou terasu, orientovanou do ulice, se vstupuje přes koupelnu s WC.

TEPLO A ÚTULNO

Celý interiér působí teplým a útulným dojmem, na němž mají z velké části zásluhu použité materiály – zvláště nemořené dřevo – a pak barvy, jejichž výběr manželé opět nechali na architektovi. „Málo lidí ví, jak se barvy mění, co dokážou při změnách světla,“ říká investor a vypráví, jak se lososová na stěnách jídelny rozsvítí, když na ni dopadá slunce. Příjemnou atmosféru v koupelně zase navozuje kombinace žluté a oranžové, kterou po ránu opět zdůrazňuje vycházející slunce. Co se týče původu vybavení − úložné prostory, kuchyňská sestava, bytelný jídelní stůl, knihovna a dvojlůžko byly vyrobeny na zakázku, ostatní zařízení pochází z IKEA.

PO ZKUŠEBNÍ LHŮTĚ

Rodinný dům na okraji Prahy má již za sebou několikaletou zkušební dobu, v níž se ctí obstál. Manželé potvrzují, že nový domov je v ničem nezklamal. Ukázalo se, že v něm skutečně není ani čtvereční metr plochy nevyužitý, že vše je ušito na míru. I kuchyně, která se zpočátku zdála malá, představuje příjemné pracoviště splňující veškeré ergonomické požadavky. Zešikmení střechy začíná až nad hlavou nejurostlejšího člena rodiny, a tak neukrajuje plnohodnotný obytný prostor. A když přijde návštěva, lze v obývacím pokoji nerušeně sledovat film nebo v pracovně zasednout k počítači. A příjemných zjištění je více. „Všichni lidé by si měli uvědomit, jakou devízu představuje při stavbě domu vzdělání a odpovědnost,“ říká investor, a autor projektu ho nezávisle doplňuje: „V tom domě se nasčítala energie vzájemného dialogu klienta a architekta, kteří si dobře rozuměli. A to je to nejlepší, co se může stát.“ Vynaložená energie se tentokrát nerozplynula, ale naopak znásobila.

VIZITKA DOMU

Užitná plocha: 136 m²
Stavební technologie: nosné zdivo – keramické z tvárnic Porotherm, sendvičová provětrávaná fasáda, lícové režné cihly
Okna: dřevěná eurookna, výplně izolační dvojsklo
Střešní krytina: titanzinkový plech
Podlahy: plovoucí dřevěné – javor, stěrka, marmoleum
Způsob vytápění: ústřední plynové

JIRAN KOHOUT ARCHITEKTI, s. r. o.
Jankovcova 53, 170 00 Praha 7
tel.: 234 602 708

Alena Vondráková
Foto: Jiří Ernest

Datum vydání: 19. 4. 2020

Edit: