Pět otázek pro Jiřího Hroníka

Imprese, která vás vtáhne do snů, vzpomínek, dalekých krajin, kde vládne příroda, její klid, harmonie i divokost. Takové pocity dokáží vyvolat fotografie Jiřího Hroníka. V interiéru zaujmou nejen jako obraz, ale i ve formě velkoplošných fototapet z projektu Jiří Hroník for Lavmi.

Který z vašich projektů považujete za srdeční záležitost?

Určitě mojí první výstavu (Deník Majorův, Galerie Fotograf 2002), jelikož na tu se nezapomíná a protože byla postavená na charakteru mě velice blízkém. Ale minulý rok jsme s návrhářkou Hanou Zárubovou nafotili podzimní kampaň v dunách severního Atlantiku a tato několikadenní práce přinesla určité výstupy, se kterými jsem byl také nadmíru spokojen.

Flatey II. 2008

Flatey I. 2008

Jaké náměty nejraději fotografujete?

Krajinu a zajímavé osobnosti.

Na čem právě pracujete a jaké novinky představíte v nejbližší době?

Teď v nejbližší době bude k vidění nová série fotografií na společné výstavě architektů Projektil v galerii Dox, která začíná 12. prosince. Dále chystám výstavu na příští rok.

Føroyar 2011

Norðurhaf 2009

Jak si sám sebe, případně českou fotografii, představujete za dvacet let?

Popravdě nemám ponětí o tom, kde bude česká fotografie za dvacet let, nikdy jsem o tom takto nepřemýšlel. Co se fotografie týče, sebe vidím nejspíš někde kochajícího se nějakou krásou, snažícího se ji zachytit, stejně tak jako v průběhu posledních dvaceti let.

Co vás v oblasti interiérové tvorby a bydlení v poslední době nejvíce zaujalo?

Vždy jsem byl obdivovatelem minimalismu a hrubých materiálů, souhry železa, betonu a dřeva. Je potěšující, že člověk naráží na spousty rekonstrukcí, které tyto prvky vyzvedávají.

Eldhraun 2005

Skaga 2011

JEDNÍM SLOVEM – nejoblíbenější

dětská hračka – luk a šípy
produkt – kaviárová pasta
designér/architekt – A69
umělecký styl – funkcionalismus
interiérový prvek – beton
gastronomická lahůdka – islandský humr
koníček – motorka
exotika – Bora Bora
citát/rčení – Méně je více, ale musíš to dělat na 150 %.

Jiří Hroník

Narodil se 4. 11. 1974 v Praze, studoval na Háskóli Íslands – University of Iceland na Katedře filosofie.
Mezi jeho nejvýznamnější umělecké projekty patří spolupráce s islandskou umělkyní Gabríelou Friðriksdóttir (Fernando 2000, Inside the Core 2004, Ouroboros 2006, Transaquania 2009, Crepusculum 2011, multi CD Björk – Family Tree, 2012 katalog Crepusculum, publ. Schirn Frankfurt).
Dále pak v roce 2012 Deník Majorův, Galerie Fotograf Praha, v roce 2016 Mood Indigo, Berlínskej Model a v roce 2017 Mood Indigo gen. 2, Berlínskej Model.

Kontakt:
www.hronik.com

Swiss moment I. 2016

Dalur 2012

Připravila: Šárka Dumbrovská
Foto: Jiří Hroník

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2018, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu na www.floowie.com/cs/zobrazeni/pekne-bydleni-1-2018 nebo www.nasobchod.cz/index.php?oid=3973.

Uložit

Datum vydání: 2. 2. 2018

Edit: