Zpátky domů, do paneláku

Mladá rodina zatoužila po pobytu v zahraničí vrátit se domů – na Slovensko, do Bratislavy. Svůj nový domov se rozhodli vybudovat v paneláku. A podařilo se. Povolaný architekt zde vytvořil opravdu útulné a osobité místo k životu.

Byt s dispozicí 3+1 se nachází v sedmém patře dvanáctipodlažního panelového domu na sídlišti v bratislavské městské části Dúbravka. Jako místo pro život si jej zvolil mladý úspěšný pár s dítětem – rodina se na Slovensko vracela ze švýcarského Curychu. Nároky měli investoři vysoké. Prostor měl být útulný, moderní a nadčasový.

KOMPLETNÍ PROMĚNA

Dispozičně se prostor nijak zásadně neměnil. Pod taktovkou architekta Petera Fritsche, kterému investoři projekt rekonstrukce svěřili, se však i přesto proměnil velmi zásadně. „Proběhla kompletní rekonstrukce všech povrchů, elektroinstalací, rekonstrukce koupelny včetně výměny sanity, dlažeb, podlah, stěrek, dále výměna svítidel. Součástí úprav byla i výměna dveří a zazdění vstupního otvoru mezi koupelnou a kuchyní, instalace sádrokartonových podhledů a výměna radiátorů. Rekonstrukce se významně dotkla také obou balkónů – u obýváku a ložnice, které byly vybaveny novým bezrámovým zasklením, dřevěnou exteriérovou podlahou a ambientním osvětlením,“ vypočítává jednotlivé položky rekonstrukce architekt Peter Fritsch.

V SEVERSKÉM STYLU

Interiér se oblékl do severského stylu a získal tak velmi mladistvý vzhled a svěžest. Ačkoli dispozice nezaznamenala žádné výrazné změny, netrpí typickými panelákovými neduhy a jednotlivé místnosti plnohodnotně plní své funkce. Z centrální chodby je přístup do pokojů, obývacího pokoje, koupelny a tajné komory – do té vedou dveře nenápadně skryté v dřevěné lamelové stěně.
Útulný a světlý obývací pokoj s pohovkou a jídelním stolem navazuje na prostornou kuchyň. Koupelna, jak to již v severských interiérech bývá, je velmi jednoduchá, monochromatická, avšak plně funkční a komfortní. Jednoduchost a čistota charakterizují také dětský pokoj a ložnici. Celkový minimalistický charakter interiéru podporují nejen použité materiály a barvy, ale také chytře navržené a provedené úložné prostory. Většina zařizovacích prvků byla vyrobena na míru truhlářem. Zbývající nábytek pochází od různých výrobců, například od firmy Wooden, ale třeba také z obchodního domu Ikea.

DŘEVĚNÉ LAMELY

Originální součástí a zároveň dominantou interiéru bytu jsou svislé dřevěné lamely, které se opakují v prostorách chodby, koupelny a obývacího pokoje. Jsou elegantním výtvarným prvkem, který harmonizuje byt jako celek a dodává mu nezaměnitelnou atmosféru. „Materiálově jde o MDF, dřevodekor z nabídky výrobce Egger, který jsme pečlivě vybírali tak, aby ladil k laminátové podlaze, kterou už měli klienti zakoupenou předem,“ vysvětluje architekt.

VIZITKA BYTU

Realizace: 2018
Užitná plocha: 72 m2, balkóny 2 x 3 m2
Okna: plastová (neměnila se)
Dveře: bezrámové, bezfalcové provedení
Podlahy: laminátové, dlažba (koupelna)
Vytápění (a ohřev vody): centrální

VIZITKA ATELIÉRU

Ing. arch. Peter Fritsch, BSc.
CreateSpace

„Nabízíme komplexní služby architekta od prvotní konzultace přes projektovou dokumentaci až po samotnou realizaci. Po prvotních konzultacích zpracujeme 2D návrh dispozičního a funkčního řešení. Na něm si ověříme možnosti, prostorové nároky, kapacitní řešení úložných prostor a podobně. Jako jeden z mála ateliérů, zpracováváme v tomto stupni i 3D vizualizace. Klient si tak může lépe představit prostor v jeho budoucí podobě.“

Text: Kateřina Nová
Foto: Jarolim.sk

Datum vydání: 8. 7. 2019

Edit: