Trendy v textilu pro domácnost: barvy, materiály

Noční stíny, babí léto, chladné ráno a barevný nářez, to jsou stručné charakteristiky čtyř skupin, které nám letos na veletrhu Heimtextil představily nové trendy.

Na  barevnou skupinu nesedí žádná přírodní definice, asi proto, že tak ostré a  jasné barvy budete hledat v evropské přírodě jen stěží, v té exotické je možná občas zahlídnete. Působí ale nejspíš tak, jako když vznikly v počítači… Pokud jste náhodou sledovali tenis na Australian Open, máte je už trochu v oku. Tyrkysové oblečení sběračů míčků, nepřehlédnutelná červená triček čárových rozhodčí, jedovatá zelenožlutá lemující bílý úbor Šarapovové, to všechno byla dobrá nápověda, jen ještě přidejte na intenzitě, růžovou od výrazných fuchsií a svítivě žlutou, vše doplňte zářivě temnou modří. Ale žádný strach, ostatní skupiny jsou tu od toho, aby erupci barev zklidnily a vyrovnaly, skupina sama má i neutrální řadu, takže ta intenzita nakonec trochu zmizí. Ale ne vždy! Nejvíc se barvy uplatňují na ložním prádle, plédech, u některých tisků, technických tkanin, ale i na potahovinách.

1

… voňavé sny! BeddingHouse

2

Trendové fórum: Neutrální řada v Colour Riot vyrovnává výrazné barvy skupiny.

3

K jasné zelené se z barev přidávají hlavně různé odstíny růžové až k fialové.

4

Jasná a teplá žlutá má podle trendu vedle sebe zářivou letní modř až tyrkys.

5

6

Australská značka Kass se letos stala trendovou, barevný nářez používá běžně.

7

Trendfórum

V materiálech je vůbec velký výběr. Ty přírodní s nejnovějšími technologickými úpravami, takže nehoří, nemačkají se, jsou odolné proti skvrnám a  prachu, doplňují nové high-tech, je tu pravá i  umělá kožešina, semiše a  plsti, lamino, úplety, ruční práce. Hodně se pořád objevuje obnošený vzhled, efekty mačkání a plastické tkaniny, z nichž vzory vystupují opticky, ale i fakticky nad povrch. Luxusní pocity se dostaví při pohledu na dekorační závěsové zdobné brokáty i jemné tkaniny s různými efekty či temné záclony protknuté zlatou nitkou. Celek je až překvapivě harmonický, příjemný a rozhodně nemáte pocit, že si nevyberete. A pokud ano, tak jen proto, že nabídka je příliš velká, takže rozhodování je těžké. A jedna nestylová poznámka na závěr. Neomezujte se jen na náš trh. Při zjištění, že v Německu stojí Rama 75 centů, ba i francouzské parfémy jsou řádově o 30 až 50% levnější než u nás, stojí za úvahu podívat se i na domácí textil někde za hranicemi, ekonomové prominou. Když nic jiného, aspoň nehrozí, že byste měli stejné záclony či potahy se sousedy.

8

Pruhy letí! Alda, Portugalsko

9

Přírodní tóny od Gardisette, polštáře na korku nahoře jsou portugalské, Lameirinho.

10

12

Proužky, květy, jemný puntík, to spolu s jednobarevným materiálem velmi ladí. Höpke

14

Jemné barvy a použité vzory dělají most mezi touto skupinou a „industry“. Vandyck

16

K trendům patří vzory působící plasticky, máte pocit že mají 3D rozměr. Damai organic

18

Polštář s knoflíky, pléd s kapsami, ale svetr to není, jen to tak vypadá. Vandyck

20

Největším hitem jsou tapety, tapetářům obraty stále stoupají. Nya Nordiska

21

Zlato, kroucené šňůry a lesklé střapce dotvářejí zdobnost v této skupině. Trendforum Heimtextil

22

Materiály ve skupině Dark Lux v Trendforu ukazují, že tu nevládnou jen temné kouřové stíny.

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Foto: autorka a Heimtextil

Datum vydání: 1. 6. 2016

Edit: