Trendy z Milána: kuchyně

Šedé a hnědé tóny, jako v obytném interiéru. Stejné materiály, ze nichž jsou vyrobeny komody a knihovny. Integrace kuchyní do společenského prostoru bytu je dokončena. Kuchyň prostě opticky zmizely.

Od chvíle, kdy se hlavní obytný prostor, kde se rodina schází, stoluje i relaxuje, otevřel, snaží se kuchyň přizpůsobit. Krok po kroku se sbližuje s „pokojem“, propojuje se s ním, odstupuje od ryze kuchyňských rekvizit.

Letos se přestala odlišovat barvou a materiálem a dokonale splynula. Charakteristické kuchyňské skříňky jsou na téměř panickém ústupu, ostrůvky nepřiznávají barvu, že jsou kuchyňské, ale vystavují svou obytnou stranu osazenou knihami, sklem apod. A dobrý návrhář vyřeší i tu nutnou baterii u dřezu tak, aby nebyla vidět.

No, zní to dramaticky, ale pravda je přece jen trošinku jiná. Ne, že by to předchozí neplatilo, platí a jde o hlavní trend, ale samozřejmě jsou i kuchyně s velkým K, ty tradiční, opravdové – ať už jako u babičky, maminky či navržené někým současným, mladým, leč tíhnoucím k tradici.

1

Různé kovové trubky, tyčky či dráty jsou oblíbeným materiálem pro současný nábytek. Technicky strohá kuchyň Attract značky Alno je tím, čím má ta současná být. Barvou, tvarem i využitím kovových tyček, které zlehčují plochu. Pečicí trouby z boku a světlo s odsavačem, to vše je zajímavé.

2

Masivní dřevěná deska má trochu neobvyklé umístění – je v ní zasazena varná plocha. Splňuje ale požadavek na to, aby se někde objevil pořádný kus dřeva, který zateplí chladné technicky dokonale řešené zásuvky a skříně. Sestava Bondy má více variant. Leicht

3

Kuchyně Snaidero si drží vysoký standard a velkou variabilitu v pojetí stylu kuchyně. Opera je moderní, využívá hodně otevřených polic, a ostatní kromě trouby skrývá za dveře skříní. Také barevnost zcela odpovídá současnému směřování. Šedá, černá, neutrál a dřevo, to jsou tóny, které lze u nových kuchyní očekávat nejčastěji.

ZÁKLADNÍ PRVKY

K současné kuchyni rozhodně patří otevřené police, hladké plochy skříní, dřevěný masiv, zeleň, různé závěsy, barvy dřeva, či materiál, který vzhled dřeva má. To na první pohled. Při bližším ohledání zjistíte, že dveře skříní ukrývají vše, co do kuchyně patří, spotřebiče, zásoby, nádobí, náčiní. Bylo by nepraktické stále otevírat a zavírat, když vaříte, že. Proto se dají dveře po otevření zasunout po straně do připravených mezer, aby při vaření nepřekážely, vysouvat se dají i různé podpůrné pracovní plochy, někdy tak lze nastavit i výklopná dvířka. Když v kuchyni skončíte, vše zase zasunete, zavřete dveře a kde je kuchyně?

Dřevěný masiv je už oblíbený dlouho, uplatňuje se jako deska, která vybíhá z pracovní plochy a slouží ke stolování, dřevo jako takové oživuje strohost sestav.

4

Ukončení kuchyně Arrex je zcela typické: Malá otevřená sestava polic, sloužících jako knihovnička, navazuje jednoduchým stylem i použitím stejného materiálu na kuchyňské skříně.

5

Z většiny kuchyňských expozic si odnesete poznání, že bez zeleně to prostě nejde, a měli byste pro ni něco udělat. Designéři vycházejí vstříc tím, že navrhují víceúčelové digestoře i poličky, které jsou správně nasvícené, aby se zeleni u vás dařilo. I bez zeleně jsou tyto vzdušné sestavy skvělé. Kuchyň Infinity Diagonal, Stosa

7

Genius Loci se jmenuje kuchyň Valcucine, která je postavena na nadčasovém řemesle, půvabu starých sekretářů a promyšlených detailů. Zásuvky mají dvě verze – tato svírá úhel, kdy spodní část rukojeti vybíhá ven a specifickým způsobem odráží světlo. Krásný řemeslný prvek!

8

Kuchyň Concrete značky Leicht kloubí vše, co se dnes nabízí. Kompaktní skříně, ve vzduchu zavěšený pracovní pult, pohodlné místo pro jídlo. Dřevěná masivní deska tu originálně prochází ostrůvkem a narušuje celistvý bílý hranol, vybíhání dřeva se opakuje na stěně. Barevné židle, blízkost pohovky, a originální svítidlo ruší spolehlivě kuchyňský charakter.

9

CO SE PŘIDÁVÁ

Jsme v obytném prostoru, a tak samozřejmě ani u kuchyňské části nechybí trubkové konstrukce, plné plochy odlehčují mřížkové či skleněné výplně, pultíky, přidané na pracovní desku, police pro bylinky s příslušným osvětlením, které podporuje růst rostlin. Pracovní plochy nestejné výšky nesahají vždy jako plný hranol až na zem, mohou mít nožky, stát na bočnicích, nebo aspoň mají pohodlný výklenek pro nohy. Úchyty nehledejte, nejsou, přednost má nerušená hladkost a dotykové ovládání. Funkčně jsou využitelné i závěsy od stropu, často integrované s digestoří. Do šedých a hnědých tónů se snaží vloudit bílá, a když se jí to povede, působí dobře. Barvy se ani tak netlačí do nábytku jako okolo, i když najdeme u některých výrobců integrované úzké barevné poličky. Ale o tom, co je na kuchyních jinak než v jejich hlavním proudu, se dozvíte v pokračování v příštím měsíci.

10

11

13

Foto: archiv firem

 

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Save

Datum vydání: 26. 6. 2016

Edit: