Úklid téměř bez práce

Vždyť je to tak snadné… Utřít prach, vyluxovat, umýt okna. Dříve celodenní záležitost, dnes téměř hračka. Opravdu je to tak – s dokonalými pomocníky, které trh nabízí, jde úklid pěkně od ruky. Zde je pár tipů, můžete začít vybírat.

NA OKNA PROFESIONÁLNĚ

Pokud patříte mezi ty, kdo myjí okna oblíbeným tekutým prostředkem na nádobí, děláte chybu. Sice výborně a rychle odmašťuje, ale zároveň ulpívá na skle a vytváří lepkavý film, na který se hned začnou lepit nečistoty. Na okna tedy zásadně používejte pouze prostředky k tomu určené.

Jak nejlépe luxovat?

Čím pomaleji a rovnoměrněji povedete kobercovou hubici či rotační kartáč po koberci, tím více nečistot vysavač posbírá.
Jedno a to samé místo přejíždějte vícekrát, aby se do útrob vysavače dostaly i ty nečistoty, které jsou v koberci hlouběji usazené.
Při vysávání je vhodné otevřít okna, aby polétavé prachové částice mohly proudy vzduchu vynést ven.
Při vysávání se příliš neohýbejte, buďte co nejvíce vzpřímeni, abyste předešli bolestem zad. Výhodou jsou teleskopické trubky, které umožňují odpovídající výškové nastavení.
Přisává-li se kobercová hubice ke koberci a je-li k jejímu posunutí zapotřebí hodně síly, snižte sací výkon vysavače. Kvalitní vysavače budou i tehdy vysávat dobře a efektivně.

Jak vybrat vysavač?

Radí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka nezávislého spotřebitelského časopisu dTest.
„Pro dobrou práci vysavače jsou rozhodující dva údaje: konstrukce kobercové/podlahové hubice či rotačního kartáče a sací výkon. Tvar hubice musí zajistit její dobré přisátí na koberec a rozložení sacího výkonu po celé šířce hubice, přičemž rozhodující je výkon, který je změřen a udáván pro kobercovou hubici (kartáč), respektive její trysku. Někteří výrobci ale udávají sací výkon změřený na vstupu do „těla“ vysavače, tedy neudávají, kde byl sací výkon měřen. Takový údaj nemá vypovídací hodnotu a je zavádějící, neboť výkon sání se průchodem přes hubici (kartáč), trubky a hadici snižuje.“

KLASICKY NEBO ROTAČNĚ?

Rotační kartáče (elektrické, turbo) oproti klasickým hubicím zvyšují účinnost vysávání prachu a nečistot z koberců. Jejich použití na tvrdých podlahách je však zbytečné, lépe zde poslouží klasické hubice.

STAČÍ VÁM MALÝ?

Malé, tzv. kompaktní (a stojanové) vysavače s menším objemem prachového filtru jsou vhodné pro uklízení malých bytů, případně jako druhé vysavače do bytů velkých. Dobře odvedou svoji práci na tvrdých podlahách, na kobercích se s klasickými přístroji nedají příliš poměřovat.

NA KOBERCE

Do bytů, ve kterých převažují koberce, jsou nejvhodnější klasické vysavače odpovídajícího sacího výkonu a výkonu motoru a s velkou kapacitou prachového filtru (sáčku).

ČISTÁ KOUPELNA ZA PÁR MINUT

Začněte toaletní mísou, naneste čisticí prostředek pod okraj po celém obvodu a nechte pár minut působit. Čističe toalet potřebují čas, aby mohly působit na nečistoty a pachy, mezitím se vrhněte na zbytek koupelny – umyvadla, sprchový kout a vanu. Po mokré fázi úklidu vše dosucha utřete a přeleštěte vodovodní baterie. Dokončete úklid WC mísy a vrhněte se na podlahu – zejména se soustřeďte na rohy a kouty. Na závěr vyneste koš a vyleštěte zrcadlo. Vždy se vyplatí provádět drobný krátký úklid často, než jednou za čas velký generální.

Text: Mirka Vernerová, odborná spolupráce dTest.cz
Foto: archiv firem

Edit: