Už nejen petržel a pažitka

Nastupující jaro, kdy se dny prodlužují a nejsou již tak skoupé nejen na nějaký ten stupeň nad nulou, ale ani na sluneční paprsky, probouzí celou řadu aktivit. Jednou z nich je i pěstování bylinek, a to jak na zahradě, tak v interiéru.

Obyvatelé Babylonu, Egypta a Indie i dalších zemí používali široké spektrum bylinek již hodně dávno před naším letopočtem. A tak je dobře, že ve třetím tisíciletí v Česku už neznáme pouze pažitku a petržel, případně ještě libeček, ale i řadu dalších bylinek.

3

Praktický designový samozavlažovací květináč Eva Solo Herb Pot se vyrábí v kombinaci bílá a šedá nebo celý bílý. Květináč o průměru 11 cm stojí 909 Kč, s průměrem 13 cm 1092 Kč. DESIGNPROPAGANDA

1

V interiéru si můžeme založit bylinkovou zahrádku, kterou v létě přesuneme na balkon či lodžii. OBI

PROČ JIM FANDÍME

Bylinky si naši oblibu zaslouží, a to hned z několika důvodů: Přestože jejich léčivé účinky především zásluhou lidových léčitelů a babek-kořenářek znali již naši předkové, v interiérech je pěstujeme především pro jejich schopnost zlepšit chuť a vůni celé řady pokrmů. Sušené nebo různými způsoby konzervova- né bylinky nám ty čerstvé prostě nenahradí.

Bylinky v kuchyni
◗ Bazalku známe ze salátu caprese (mozzarella, olivový olej, rajčata a bazalka), omáčky pesto (bazalka, piniové oříšky, olivový olej). Zlepšuje chuť nejrůznějších druhů těstovin, omáček a dalších pokrmů.
* Tymián (druh mateřídoušky) se hodí zvláště k přípravě tmavých mas, různých grilovaných pokrmů, zapékaných brambor, těstovin a salátů.
◗ Oregano (dobromysl) se používá k přípravě pizzy, těstovin, grilovaných pokrmů. Přidává se také do rizota, polévek a salátů.
◗ Máta se používá k přípravě sladkých jídel a koktejlů (kdo by neznal mojito), ale dokáže i zjemnit chuť polévek či vařené a dušené zeleniny. Zdobí se s ní také zmrzliny, saláty a moučníky.
◗ Šalvěj se přidává do omáček a nádivek. Používá se také k ochucení sýrů, výrobě bylinkového másla a přípravě nejrůznějších druhů mas.
◗ Rozmarýn zlepšuje chuť různých druhů pečeného masa, přidává se do zapékaných brambor a nejrůznějších druhů pečené zeleniny.

4

Sada FRÖE na pěstování bylinek obsahuje papírové kalíšky a vše potřebné pro růst tří různých bylinek. Cena 59 Kč. IKEA

5

Chceme-li, aby bylinka zároveň plnila okrasnou roli, musíme jí pořídit vhodný květináč. Hliněné květináče Bella Rose neublíží žádné z nich. www.bellarose.cz

6

Na balkonech a záhoncích nám v bylinkové zahrádce zlepší přehled designová jmenovka, cena 66 Kč/ks, GARP 776. www.fler.cz

7

Samozavlažovací květináč Eva Solo Flower Pot Glass se vyrábí o průměru 11 cm (cena 1131 Kč) a s průměrem 13 cm (1196 Kč). DESIGNPROPAGANDA

A JEŠTĚ NĚCO

Bylinky mohou v domácnosti plnit ještě jednu roli, a to okrasnou – roli pokojové květiny. Samozřejmě pokud jsou svěží a zdravé – bylinka, na které na první pohled poznáte, že se jí příliš nevede, nám zrovna moc parády nenadělá. To ale není vše. Aby bylinky zvládaly i svou okrasnou roli, musíme jim pořídit vhodný a vkusný květináč nebo obal. To není žádný problém, neboť řada prodejen nám v tomto směru nabízí bohatý výběr. Výrobními materiály květináčů a jejich obalů není pouze klasika v podobě pálené hlíny a jiných přírodních materiálů, ale i sklo, kovy a různobarevné plasty. Chce si to jen vybrat ten správný, který bude slušet jak bylince, tak i interiéru. Tam, kde je málo místa, je možné volit závěsné provedení. Obal na květináč s bylinkou nás ani nemusí přijít draho. V mladých nebo venkovských domácnostech můžeme do role obalů obsadit věci, které jsme objevili u babičky na půdě – hliněné hrnce na povidla, staré umyvadlo a podobně.

8

Stylová i praktická dekorace – kovové nůžky na bylinky s patinou. Rozměry 19,5 x 9,5 cm, cena 219 Kč. www.bellarose.cz

12

V designových květináčích Rosmarin díky patentované české samozavlažovací technologii dostanou rostliny vždy dostatečnou vláhu a výživu a vám odpadne nutnost stálé péče. Cena 45 Kč. K dostání v mnoha barevných variantách na e–shopu www.plastiaobchod.cz.

13

Souprava ÖRTIG obsahuje vše potřebné pro růst tří různých bylinek – květináče (9 x 9 cm, výška 9 cm), podnos (28 x 10 cm, výška 3 cm), 6 balíčků zeminy a tři různá balení semínek. Cena 179 Kč. IKEA

V ROLI PĚSTITELŮ

Bylinky si samozřejmě můžeme koupit v některém ze supermarketů, ale ty, které si vypěstujeme sami, nám přinesou větší radost a obvykle i užitek. Jaro je navíc nejvhodnějším obdobím k založení bylinkové zahrádky. Není to žádná věda. Semínka bylinek zasejeme nebo předpěstované sazeničky zasadíme do substrátu určeného k tomuto účelu. Můžeme ho koupit nebo si ho namícháme – měl by být vzdušný, nejlépe s příměsí rašeliny. Mladým rostlinkám je třeba dopřát pravidelnou zálivku a dostatek denního světla, občas je přihnojit a podle toho, jak se rozrostou, je třeba přesazovat je do větších květináčů. Důležité je rovněž vědět, jakou zeminu konkrétní bylinka potřebuje a kolik má mít světla. Například oregano a tymián se spokojí s chudou písčitou půdou, ale vyžadují větší dávku slunečních paprsků. Petržel, pažitka a bazalka sice naopak vyžadují více hnojiva a živin, ale stačí jim méně slunce. Také na vodu mají jednotlivé rostliny různé nároky, ale dovolenou ve zdraví všechny přežijí, když jim pořídíte samozavlažovací květináče.

14

Dřevěná bedýnka s praktickým uchem, na boku vytlačený nápis Botanique, surové namořené dřevo. Délka 40 cm, šířka 30 cm, výška 11 cm. Cena 435 Kč. www.bellarose.cz

15

K oblíbeným bylinkám patří i levandule. OBI

Datum vydání: 29. 9. 2015

Edit: