Velké formáty skla v interiéru i exteriéru

celoskleněné dveře v celoskleněném provedení

Celoskleněné dveře v posuvném provedení. Matné průsvitné sklo s jemnozrnným stejnoměrným povrchem (satináto), které má omezenou průhlednost. Foto: Sepos

V interiéru i exteriéru rodinného domu nachází hojné uplatnění jeden podivuhodný materiál, který dokáže spolehlivě sloužit jako stavební i dekorační prvek a zdroj denního světla.

Sklo je tak trochu materiál z Werichovy pohádky Královna Koloběžka: jednotlivé prostory umí oddělovat a zároveň spojovat, umí propustit světlo, ale zadržet UV záření i hluk, působí křehkým dojmem, ale dokáže dlouhodobě odolávat žáru, mrazu i vlhkosti. Po speciální úpravě vám dokonce nabídne i mimořádnou pevnost, bezpečnost a stabilitu. Navíc jde o nadčasový materiál, který se neomrzí, neokouká a vytváří zdravé prostředí pro alergiky.

Jako velkoformátový prvek se sklo uplatňuje ve formě luxferových stěn a zástěn, skleněných příček, celoskleněných dveří nebo oken na míru, ale také třeba jako odlehčené schodiště či jeho zábradlí. Proberme si aspoň některé varianty použití – jejich praktické možnosti, záludnosti a fotografické příklady.

Celoskleněné dveře

Příjemné prosvětlení interiéru vám nabídnou celoskleněné dveře, které umožní světlu volně proudit mezi jednotlivými místnostmi. V ložnici nebo koupelně, kde byste chtěli zachovat intimní prostředí, zvolte raději dveře z neprůhledného skla. Na rozdíl od těch čirých propustí světlo, ale obraz dokonale rozmažou. „Pro výrobu našich celoskleněných dveří Interier Glass používáme minimálně 8 mm silné kalené sklo, jehož plocha je při běžném provozu domácnosti prakticky nerozbitná. Pokud by k jeho rozbití přece jen došlo, sklo netvoří ostré střepiny,“ vysvětluje Tomáš Pilský, ředitel pro nové technologie společnosti Vekra. Kromě běžného čirého a matného provedení jsou dveře dostupné také v široké nabídce ornamentních skel či skel s možností pískování, jehož vzor si klidně můžete navrhnout sami.

Ornamentní skla

Nechcete zapojovat vlastní fantazii a kreativitu při tvorbě interiéru? Nevadí – někdy je skutečně lepší vsadit na vkus a designérské schopnosti odborníků. Bohatou nabídku elegantních vzorů vám poskytnou například ornamentní skla IZOS. Jejich základ tvoří ploché sklo Float, které je oblíbené díky své dokonalé plochosti, výborné propustnosti světla a širokému využití v izolačních dvojsklech a trojsklech, bezpečnostních vrstvených a tvrzených sklech, protihlukových sklech i designových sklech. Ornamentní skla se uplatňují také na skleněné příčky v interiéru, kde poskytují mírně zastřené světlo a zároveň zajišťují potřebné soukromí. „Tato skla představují ideální spojení umění a funkce,“ říká Andrea Stejskalová ze společnosti HELUZ IZOS. „Nabízejí světlo, soukromí a designový prvek – to vše v jednom.“

Posuvné příčky

Vzdušný a elegantní předěl mezi dvěma místnostmi s vizuálním propojením prostor a volným průchodem přirozeného denního světla – to vše nabízejí celoskleněné příčky. Můžete si vybrat variantu fixní příčky bez průchodu nebo skleněné stěny s otočnými, posuvnými či kyvnými dveřmi,“ upřesňuje Tomáš Pilský z Vekry. „Dveřní prvek může být v jednokřídlém i dvoukřídlém provedení. Součástí sestavy mohou být samozřejmě také fixní prvky – horní a boční světlíky. Vizuální pojetí je jen na vás – od čirého provedení přes decentní matné sklo až po prvky s pískovaným vzorem nebo s ryze individuálním dekorem,“ vyjmenovává Tomáš Pilský. Doporučujeme použití tvrzeného skla, které stěně dodá patřičnou mechanickou odolnost.

Omezení při instalaci

Celoskleněnou příčku lze zpravidla do interiéru instalovat i dodatečně, a to bez zbytečného bourání. „Je ovšem třeba si uvědomit, že sklo je poměrně těžký materiál, proto musí být strop opravdu pevný. Pokud je tvořen sádrokartonem, je bezpodmínečně nutné ho vyztužit kovovou traverzou,“ upozorňuje Tomáš Pilský. Nezapomeňte brát v potaz také přístupovou cestu na místo instalace: jak výšku průchozích stavebních otvorů, tak i třeba šířku schodiště v bytovém nebo panelovém domě. Pokud se transportované sklo nevejde do dveří či neprojde zákrutou úzké chodby, může jít o zásadní problém. Proto vše dopředu konzultujte se spolehlivým dodavatelem, který vám nejen navrhne vhodné řešení na míru a probere s vámi designové možnosti, ale také si pohlídá praktickou proveditelnost zakázky.

Velkoformátová okna

Opticky propojit interiér s okolní přírodou a nabídnout velkolepé výhledy bez rušivých prvků… I to dnes dokáže stavební sklo. Okenní prvky proto nabývají úctyhodných rozměrů a získávají podobu oblíbených velkoformátových řešení. Pro jejich správnou funkci a bezpečnost jsou zásadní jejich konstrukce, správné osazení do stavebního otvoru a ošetření připojovací spáry. „O výsledné podobě velkoformátových prvků je vhodné poradit se s dodavatelem již ve fázi projektu. Ten může poradit jak s limitními rozměry, tak i s tím, zda lze okna v plánované podobě vůbec vyrobit a zda by takové řešení bylo při dlouhodobém užívání spolehlivé. Dodavatel rovněž může upozornit na chyby a úskalí požadovaných velkoformátových řešení,“ uvádí Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti Vekra. Velkoformátové prvky nabízejí několik možností otvírání. Kromě běžných otevíravých oken to mohou být například velkoformátové posuvně sklopné okenní portály. Maximální míru světlosti interiéru nabídnou zdvižně posuvné dveře neboli HS portály umožňující posuv křídla paralelně za pevné sklo. „HS portál je kromě standardního provedení k dispozici také ve variantě Slim, která má zúžený rám, a tedy větší plochu zasklení. V pevné části je sklo uloženo přímo do rámu,“ popisuje Milena Tomčíková. Co největší propojení s okolím podtrhuje subtilní nulový práh, který usnadňuje výstup na terasu či zahradu i pro hůře se pohybující členy domácnosti. Jeho izolační vlastnosti se přitom nesnižují.

rohové okenní panorama

Detail rohu rodinného domu, kde je zasklení řešeno bez rohového sloupku. Zabudovaná izolační trojskla IZOS Protect spolehlivě chrání proti UV záření. Realizace Vorlíček okna. Foto: Izos

Rohové panorama

Pro maximální estetickou čistotu a plynulé propojení s okolím se v moderní architektuře uplatňují velkoformátové prvky také v podobě rohového napojení bez systémového rohového sloupku. Toto řešení ale vyžaduje odpovědný přístup výrobce ke konstrukčnímu zpracování prvku. Jmenujme celoprosklený roh VEKRA Structural, který je dostupný v hliníkových, dřevěných i dřevohliníkových profilech. Pevný celoprosklený roh je konstruován ze standardních rámů nebo rámů pro zdvižně posuvné dveře a dá se kombinovat s posuvnými systémy i fixním zasklením. Fotograficky uvádíme provedení rohového spojení skel bez rohového sloupku s využitím izolačního bezpečnostního skla IZOS Protect, které realizovala firma Vorlíček okna. Rohové provedení bez sloupku jednak nabízí nerušený panoramatický výhled, jednak více prosvětluje interiér, který pak působí větším a jasnějším dojmem. Každopádně však jde o technicky náročná řešení, která vyžadují perfektní realizaci. „Každý požadavek na spojení skel bez rohového sloupku musí být posouzen z hlediska umístění stavby, prvku ve stavbě a použitého typu skla. Pro každý roh zpracujeme technické posouzení a vytvoříme konstrukční řešení, které poté i odborně nainstalujeme,“ vysvětluje inženýrka Tomčíková z Vekry.

skleněná podlaha

Konstrukce se skleněnou podlahou tvoří efektní odlehčení vrcholu schodiště v rodinném domě. Laminované sklo tloušťky 16 mm. Foto: Clearmont

Balustrády, schody, zábradlí

V rámci běžných stavebních konstrukcí představuje nejodolnější variantu plochého skla laminované kalené sklo (nese označení VSG/ESG). Dvě nebo tři tabule kaleného skla se spojí k sobě a vytvoří mimořádně pevný blok. Ten lze použít nejen na celoskleněné dveře, příčky nebo stěny v interiéru, ale také na balustrády, skleněná zábradlí, pochozí desky či nášlapy schodiště. Laminované kalené sklo je v normálním provozu takřka nerozbitné. Dokonce i v případě cíleného nárazu do rohu skla se rozbije jen na drobné tupoúhlé střepy, které nikoho neohrozí. Tloušťka konstrukcí z laminovaného skla se pohybuje od 8 mm (celoskleněné dveře malé šířky) až do 16 mm (balustrády, pochozí desky, schodiště).

luxfery v interiéru

Rozptýlené světlo z matných luxfer dokáže zjemnit a zintimnit prostor koupelny. Foto: Keraservis Group

Možnosti luxfer

Nejmasivnější formu stavebního skla pro obytný interiér ovšem představují luxfery. Tyto průsvitné, ale neprůhledné tvárnice ze skla odvozují svůj název od dvou latinských slov: lux (světlo) a ferre (vést). Dobře to vystihuje podstatu luxfer. Díky kombinaci světelné propustnosti, pevnosti, stability a kvalitní tepelné izolace se luxfery stávají opravdu perspektivním stavebním materiálem. Jejich výborná tepelná izolace je dána už způsobem výroby. Jde o duté skleněné tvárnice, u nichž vznikne při výrobě podtlak, a vy tak získáte obdobu vakuovaných oken. Proto mají luxfery lepší tepelné parametry než běžné izolační dvojsklo. Navíc si pro interiér můžete vybrat jejich odstín i dekor. Základní realizaci zvládne i šikovný kutil. Ale pokud chcete, lze dodat také prefabrikované panely z luxfer – hotové stavební bloky, které se na místě stavby osadí jako celek. Speciální aplikace pak umožňují luxfery pochozí, termoizolační nebo protipožární.

skleněné vypínače

Designové vypínače Decente využívají rámečky i v různých odstínech matného skla. Foto: Obzor Zlín

Detail jako šperk

Že sklo nemusí zdobit jen velké plochy, dokazují decentní designové prvky jako skleněné kliky nebo rámečky elektroinstalace. Skleněná klika může buď dokonale splynout s dveřmi, nebo naopak vystupovat a přitahovat pozornost jako vzácný šperk. Další podstatný detail ze skla, který zdobí a zároveň je plně funkční, tvoří zrcadla či zrcadlové galerky v koupelně. Rovněž vypínačům a zásuvkám propůjčuje sklo skutečně nadčasový elegantní vzhled. Český výrobce Obzor Zlín nabízí jednak řadu Decente, jednak řadu Retro.

zrcadlo s led osvětlením

Rozsvícené zrcadlo Aliva s LED osvětlením a zvětšovacím zrcátkem. Toto originální zrcadlo lze pověsit na výšku i na šířku. Foto: Dřevojas

Falešné sklo

Kam sklo z bezpečnostních nebo ryze praktických důvodů nakonec nedáte, tam můžete umístit některou z jeho moderních alternativ. Jednu z nich představuje interiérový materiál Glaks – akrylát smísený se skleněným prachem, který naprosto věrně imituje vzhled lesklého lakovaného skla. Navíc umožňuje dodatečné úpravy (vrtání či frézování) a v případě použití na nábytkových dvířkách není potřeba řešit speciální panty jako pro sklo.

materiál glaks

Věrná imitace skla v intimním prostoru za hlavou postele: materiál Glaks v odstínu královská šedá lesk. Foto: Trachea

Proč se sklo vyplatí?

Skleněné konstrukce vám přivedou světlo do tmavých koutů interiéru, dovedou prostor odlehčit, provzdušnit a opticky spojit. Zároveň však mají schopnost zvukově i funkčně oddělit jak interiér od exteriéru, tak i jednotlivé zóny bytu. Interiér plný světla působí dojmem, že je větší. Sklo jako stavební konstrukce ovšem také reálně šetří místo, protože jeho tloušťka je neporovnatelná s tloušťkou klasické stěny. Použití skla je zcela univerzální: výborně se dá kombinovat s jinými materiály a rodinnému domu sluší stejně jako bytu v paneláku. A jestli máte doma alergika, mělo by být rozhodnuto!

Konstrukce ze skla – doporučená úprava

  • Celoskleněné stěny, příčky – laminované kalené sklo, tloušťka 10–12 mm.
  • Celoskleněné dveře z plochého skla – laminované kalené sklo, tloušťka 8–12 mm.
  • Výplň dveří z plochého skla – jednovrstvé kalené sklo, tloušťka 4–5 mm.
  • Obklady stěn – jednovrstvé kalené sklo, tloušťka 4–6 mm.
  • Neprůhledné příčky z luxfer – běžná tloušťka luxfery je 80 mm.
  • Skleněné desky stolů – bezpečnostní kalené sklo, tloušťka 10–12 mm.
  • Zábradlí, balustrády, pochozí desky, schodiště – laminované kalené sklo, tloušťka 10–16 mm.
  • Skleněné venkovní stříšky – bezpečnostní sklo Connex s vnitřní bezpečnostní fólií, celková tloušťka 13–17 mm.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Trachea, Dřevojas, Obzor Zlín, Keraservis Group, Clearmont, Izos, Sepos, Vekra, JAP Future

Datum vydání: 31. 1. 2024

Edit: