Venkovské bydlení ve městě

Je reálné pořídit si v samotné Praze rodinný dům poskytující klid venkovského bydlení? Někomu možná bude připadat, že jde o spojení dvou neslučitelných kategorií. I zde se ale najdou výjimky potvrzující pravidlo. Jednou z nich je dům, který jsme tentokrát navštívili. Velkoměstský ruch metropole doléhá až k němu. Dál ale nemá přístup. Funkční bariéra zajišťuje, že v domě a na zahradě vládne venkovská pohoda.

Na tom, že rodinný dům je součástí velkoměsta a zároveň poskytuje k životu blahodárný klid, mají největší zásluhu sami majitelé, kteří nepodcenili roli vhodného stavebního pozemku. Najít takový, který by jim vyhovoval, nebylo to tiž vůbec snadné. Dokazuje to i fakt, že to trvalo celé tři roky. Ale vyplatilo se, neboť nakonec přece jen našli, co hledali. „Říkáme, že máme venkovské bydlení ve městě,“ říká majitel zajímavého domu s úsměvem.

Pohled do obývacího pokoje. Ani v něm nechybí knihovna. Zajímavá je rovněž kombinace dubových parket a velkoformátové keramické dlažby. foto Robert Žákovič

DALŠÍ KROKY

Pro pořízení domova odpovídajícího představám investorů je vhodný pozemek zcela nezbytný, ale na cestě k jejich naplnění představuje teprve první krok. Tím následujícím bylo hledání autora projektu. Investoři se při utváření představy o podobě svého příštího domova a hledání autora jeho projektu inspirovali nejrůznějšími časopisy o bydlení. Tak se nakonec „prolistovali“ k ateliéru Adam Rujbr Architects, architektovi Michalu Grošupovi, s kterým se záhy shodli na koncepci domu. „Naším přáním kromě vhodné dispozice bylo, aby dům byl odkloněn od frekventované silnice, aby jeho interiér byl maximálně propojen s exteriérem a abychom zahradu mohli využívat i za deště,“ vzpomíná dnes již majitel domu na obsah prvních jednání s architektem. Posledním důležitým krokem bylo nalézt spolehlivého investora. I zde měli investoři štěstí. Vsadili na společnost STING 96, která postavila jeden z domů oceněných v časopise o bydlení. „To byl jeden důvod, druhý byl, že společnost sídlila blízko bydliště investora. Ukázalo se, že jsem měl šťastnou ruku,“ hodnotí majitel domu dodavatele.

 

RŮZNÉ ALTERNATIVY

Stavební parcela, kterou si manželé koupili, neměla podobu zelené louky, ale na pozemku o rozloze677 m 2 stál malý přízemní domek z počátku minulého století, který ale nevycházel vstříc ani těm nejskromnějším požadavkům na moderní bydlení. Přesto jednou z prvotních alternativ byla jeho rekonstrukce, ale neobstála. Původní stavba byla bez delšího prodlení zbourána a přistoupilo se ke stavbě nového, po architektonické i stavební stránce velmi zajímavého rodinného domu.

 

ARCHITEKTONICKÁ PODOBA DOMU

Život se v domě odehrává na třech patrech – v suterénu, přízemí a prvním patře. Nedílnou součástí objektu je na severní straně zeď plnící roli bariéry zabraňující průniku hluku i pohledů ze značně frekventované ulice. Stěna kopíruje tvar zatáčky a na horním konci navazuje na sousední dům. Na protilehlé straně je od přilehlého pozemku ukončena ve vzdálenosti jeden a půl metru. Spojení domu s ulicí zprostředkovávají tři „oči“ v podobě štěrbin. Stěna, která v dolní části dosahuje výšky až 6,4 m, má povrchovou úpravu z tmavé kamínkové mozaiky, působí tedy trošku přísně, ale elegantně. Zatáčku začisťuje, a tak má velkou zásluhu na upraveném vzhledu celé lokality.
Ze železobetonu je postaven i suterén domu zakousnutý do svažitého pozemku. Bezpečí a zajištění soukromí se nespouštělo ze zřetele ani v případě oken směřujících do ulice. Jejich výplně jsou z bezpečnostního skla a neprůhledné ho drátoskla.
Zcela odlišnou podobu má dům směrem do zahrady. Jeho přízemí je na jižní stranu v maximální možné míře prosklené. Dům na této straně lemu je dřevěná terasa. Možnost trávit na ní příjemné chvíle, i když počasí není zrovna ideální, zajišťuje 1,5metrový přesah střechy. Přízemní část domu se od suterénu neliší pouze vzhledem a dispozicí, ale i použitým stavebním materiálem. Je postavena z keramického zdiva.
Nejvyšší patro, které je dřevostavba a má podobu dřevěného kvádru se zaoblenou stěnou do ulice, naplňuje další přání investorů: z oken ložnice a pracovny je krásný výhled do údolí Vltavy.

 

POJĎTE DÁL

Do suterénu, který je zasazen do svahu, se vstupuje přes kryté závětří. Na rohu domu se pamatovalo zděným výklenkem na popelnice, které jsou tak schované a neruší vzhled prostranství před domem. V suterénu je kromě prostorné dvojgaráže situován sklad.
Po přímém jednoramenném schodišti vystoupí te do přízemí sloužícího jako hlavní obytná zóna domu. Nachází se zde centrální obytný prostor, tedy obývací pokoj propojený s kuchyní, přičemž obě místnosti od sebe odděluje pouze pracovní plocha kuchyňské sestavy, sloužící zároveň jako barový pult, a krbová vložka. Dalšími místnost mi na patře jsou dva hostinské pokoje a koupelna s toaletou. Přízemí má i svůj vstup se zádveřím ze zahrady, z něhož je přístup do technické místnosti sloužící zároveň i jako prádelna.
Roli spojnice s nejvyšším podlažím v domě opět plní jednoramenné přímé schodiště. Vede do prostor, kde je situována ložnice a koupelna s WC a mezi nimi šatna. Poslední místností na patře je pracovna, ze které je stejně jako z ložnice přístup na terasu, prodlužující čas, který mohou majitelé trávit pod širým nebem, těšit se zde z klidu a pěkného výhledu.

 

CO NENÍ SAMOZŘEJMOSTÍ

Při projektování domu majitelé více než většina jiných investorů brali zřetel na to, že léta běží a přibývající křížky jim budou s největší pravděpodobností ubírat na pohyblivosti. Tuto vizi, kterou si řada lidí nepřipouští, nechali zapracovat i do projektu. Přízemí nejenže představuje plnohodnotné patro, ale je i bezbariérové. Ale to není všechno. Zatímco dnes je využívanější vchod do domu ze suterénu, časem může tuto hlavní roli převzít vchod ze zahrady v přízemí, kde není třeba zdolávat žádné schody. Pak již bude pouze stačit, aby si místnosti v domě vyměnily role. V nejvyšším patře budou pokoje pro hosty a v přízemí ložnice a pracovna majitelů.
V domě zaujal i vztah ke knihám. Zatímco ve většině rodinných domů dnes knihovny představují ohrožený nábytkový druh, nahrazují je podstavce na CD, v domě nad Vltavou se s knížkami počítalo již v projektu. Knihovna nechybí v žádné obytné místnosti. Knihovny v domě mají celkovou kapacitu okolo 1000 titulů. Největší knihovna, která se nechala vyrobit na zakázku, se nachází ve schodišťové hale.

 

ÚTULNÝ INTERIÉR

Dům má i velmi příjemné vybavení. „Co se týče materiálů, většinou jsem je navrhoval já, ale správnost výběru jsem konzultoval s architektem,“ říká investor. Jinak v domě se chodí po barevně i na dotek příjemných dubových parketách, keramické dlažbě a v ložnicích jsou položeny koberce. Část nábytku je vyrobena na zakázku, další pochází z IKEA a úložné prostory od společnosti Wood Face. Celkově interiér působí velmi příjemným útulným dojmem, na kterém se kromě přírodních barev podílí především bílá a příjemně pastelově zelená barva.

 

KDYŽ SE ZAPUSTÍ KOŘENY…

Při stavbě domu nevznikly žádné patové situace nezřídka provázející stavbu rodinného domu. Architekt pochopil přání a požadavky investora a dokázal jim dát konkrétní podobu. Ani při schvalování projektu podle slov jeho autora nevznikly větší problémy. Pouze se oproti původnímu projektu musela zkrátit zeď. Nikdo ale naštěstí neprotestoval proti rovné střeše, jak bývá často zvykem. Plná spokojenost je cítit i na straně investorů. Obdivují, jak architekt dokázal využít nerovný pozemek, kde výškový rozdíl činí, i když se to nezdá, plné tři metry. A co je nejdůležitější: „Žijeme zde druhým rokem a oba cítíme, že jsme zde už zapustili kořeny, že se naplnil důvod, proč jsme šli do stavby rodinného domu,“ říká majitel. A příští plány? V současnosti se věnují především zahradě, ale to vnímají spíše jako odpočinek než práci.


Technické údaje

Realizace: Rodinný dům Zbraslav
Autor projektu: ing. arch. Michal Grošup, Adam Rujbr Architects, s. r. o.
Dodavatel: STING 96, s. r. o.
Užitná plocha: 231 m 2
Základy: vodostavební beton
Svislé nosné konstrukce: železobeton, Supertherm 30 STI, dřevostavba
Střešní konstrukce: jednoplášťové ploché s vnitřními svody, hydroizolace z plastové fólie s říčním kačírkem
Podlahové krytiny: keramická dlažba, dubové parkety, koberce
Výplně otvorů: eurookna, zasklení dvojskly, v přízemí bezpečnostním sklem
Vytápění: ústřední elektrické


ng. arch Michal Grošup (*1976)
autor projektu

Realizace:
◗ sídlo českého zastoupení fi rmy Tom Tailor
◗ rodinné domy v Praze a jejím okolí, Brně, Prachaticích včetně interierů
◗ soubor rodinných v Borových Ladech na Šumavě

Kontakt:
Adam Rujbr Architects, s. r. o.
Hořejší nábřeží 19, 150 00 Praha 5
tel: 251 511 333
www.ararchitects.cz


Text Alena Vondráková, foto Robert Žákovič

 

Datum vydání: 4. 9. 2021

Edit: