Více světla pro podkroví

Jedním z nejdůležitějších požadavků pro obytné podkroví je dostatek přirozeného denního světla. Víte proč?

Podle průzkumu společnosti Wirtuuu chybí denní světlo v domácnosti více než dvěma třetinám lidí. Nejčastěji pociťují nedostatek denního světla v kuchyni (25 %) a v koupelně (20 %). Dotázaní, kteří doma častěji svítí umělým osvětlením, pak na sobě pozorují častěji potíže se zrakem, pálení očí, ale také únavu. Nejvíce jim denní světlo schází při vaření, při líčení, ale také při práci a hraní s dětmi.

VZDUCH A SVĚTLO

Problematice denního světla v interiéru se věnuje řada odborníků, někteří při tom dlouhodobě spolupracují také s renomovanými firmami. Jednou z nich je společnost Velux, jejíž střešní okna zná dnes celý svět. Historie názvu VELUX začala v Kodani v roce 1941: Mladý inženýr Villum Kann Rasmussen tehdy poprvé zaznamenal příležitost pro rozvoj levného a užitečného životního prostoru pod šikmou střechou. Proto vyvinul první střešní okno, jehož výrazný a snadno zapamatovatelný název je zkratkovou složeninou dvou latinských slov: ventilo (větrám) a lux (světlo). Vyjádřil tím podstatu nejen snažení své firmy, ale také zdravého bydlení.

Toužíte po jistotě a pohodlí? Můžete si koupit systém Velux Active a nechat své vnitřní prostředí ovládat pomocí senzorů. Ty pak budou v rámci chytré domácnosti samy dohlížet na zdravé klima podle parametrů, které nastavíte třeba prostřednictvím mobilu. VELUX.

POZITIVNÍ IMPULS

Dostatek denního světla a dobrý výhled do okolí dodá interiéru zcela nový rozměr, který může být sám o sobě impulsem pro větší životní aktivitu. Optimálním prosvětlením celého domu navíc dosáhnete úspory energie: Spotřeba elektřiny na svícení klesne o 30 %, slunce z jižních oken sníží i topné náklady.

Střešní balkonové dveře Solara Open: Kombinace dvou střešních oken nad sebou umožňuje pohodlný výstup na venkovní střešní terasu. Sklon střechy od 35° do 55°, stavební rozměr 81 x 256 cm. Cena včetně lemování z hliníku 43967 Kč + základní montáž 4700 Kč – vše bez DPH. Solara.

JAK NA TO

Do tmavého prostoru pod střechou lze přivést denní světlo během jediného odpoledne. Jednak prostřednictvím střešních oken, jednak prostřednictvím světlíků či světlovodů. V půdním prostoru lze vytvářet také sestavy střešních oken nebo kombinovat střešní okna s doplňkovými svislými (ideální pro mansardové střechy). Můžete si pořídit moderní okna se zúženým rámem i křídlem, která vám dodají až 10 % prosklené plochy navíc, nebo výklopný střešní balkon, který v uzavřeném stavu vypadá jako sestava dvou střešních oken nad sebou. Novinkou je pak sestava Velux Studio – trojice střešních oken v jediném rámu. Opticky výrazně zvětší podkrovní prostor, ale hlavně dokáže téměř neuvěřitelné: Zásluhou štíhlých rámových profilů propustí dovnitř o 23 % více světla ve srovnání se třemi jednotlivými střešními okny vedle sebe!

Mansardová okna spojují výhody střešních oken a vikýřů. Propouštějí více světla, nabízejí panoramatický výhled a zvětšují prostor podkroví. Hodí se pro sklon střechy od 35° do 60°. Cena od 49000 Kč. Fenestra.

POZOR NA TEPELNÉ MOSTY

V souvislosti s umisťováním prosvětlovacích prvků do plochy střešního pláště ovšem vznikají riziková místa pro úniky tepla (v zimě ven, v létě dovnitř). Tato slabá místa v konstrukci se nazývají tepelné mosty a vyplatí se věnovat zvýšenou pozornost tomu, aby k jejich vzniku nedocházelo. Díky zkušenostem s nízkoenergetickou a pasivní výstavbou už to není zásadní problém. Tepelná izolace šikmé střechy je možná pod krokvemi, mezi krokvemi i nad krokvemi, ale populární jsou dnes hlavně nadkrokevní systémy. Je to nasnadě: Představují nejjednodušší řešení pro rekonstrukce a vytvářejí izolační vrstvu blíže vnějšímu okraji střechy. Podrobné návody na správnou montáž střešních oken do nadkrokevní izolace nabízí dnes většina výrobců těchto oken.

VÝBAVA STŘEŠNÍHO OKNA

Moderní střešní okno by mělo být vybaveno nejméně dvojsklem (raději trojsklem) s kvalitní izolací a speciálním těsněním. Neobejde se bez zatepleného lemování, které zajistí vodotěsné napojení okna na střešní plášť a zároveň zabrání úniku tepla. Systémové řešení musí zaručit pružné a těsné spojení mezi hydroizolací a okenním rámem (plisovaný hydroizolační límec BFX od Veluxu). Ještě lepší izolace lze dosáhnout pomocí zapuštěné montáže lemování, která navíc poskytuje elegantní zaoblený vzhled, a dává tak architektům více možností pro dokonalý design. Součástí systému může být také ostění okna z materiálů odpuzujících vodu a vlhkost. Velux je dodává v bílé povrchové úpravě a doplněné parotěsnou fólií BBX, která zabraňuje kondenzaci.

Velkorysé prosklení v pevném rámu na vrcholu falcované plechové střechy s mírným sklonem. Acera.

ZDRAVÍ A KOMFORT

Komplexní řešení střešních oken se neobejde bez systému vnitřního a především vnějšího zastínění (rolety, markýzy a žaluzie). Při výběru zastínění je důležité přesně vědět, k jakému účelu má sloužit. Vnitřní doplňky regulují světlo, které vniká do místnosti, venkovní doplňky slouží hlavně k účinné tepelné ochraně. Pro vyšší komfort lze celou instalaci (včetně systému zastínění) napojit na dálkové ovládání, které může mít elektrický či solární pohon (např. Velux Integra). A jestli chcete ovládat vnitřní prostředí pomocí senzorů, jež budou podle nastavených parametrů samy dohlížet na zdravé klima v domácnosti, zakupte systém Velux Active with Netatmo (základní balíček za 6 590 Kč vč. DPH).

SVĚTLÍKY A SVĚTLOVODY

Intenzivní denní světlo shora vám zajistí také střešní světlíky a v prostorách uprostřed domu tubusové světlovody. Instalace světlovodu do podkroví přitom nezabere více než čtyři hodiny práce. Můžete si vybrat z několika průměrů tubusu, aby vám světlovod přinesl do interiéru přesně tolik světla, kolik na daném místě potřebujete. Světlovody dokáží přinést světlo nejen ze střech domů, ale například také z fasády, terasy, či dokonce chodníku.

Světlovodná sestava Solatube 290 DS o průměru 35 cm – schéma patentovaného systému včetně Fresnelovy čočky a integrovaného solárního LED osvětlení. WT-Windows Tomorrow.

MLADÝ KONCEPT

Koncept tubusového světlovodu vytvořil australský vynálezce Steve Sutton před 40 lety. Princip, na němž světlovod funguje, je vcelku prostý: Přímé i nepřímé denní světlo usměrňuje střešní prosklení (ploché či kopulové) do tubusu, kde je pomocí vnitřní odrazivé vrstvy odráženo na stropní difuzér. Ten pak světlo rozptýlí do interiéru.

CO JE DŮLEŽITÉ

Jak přivést dovnitř maximum denního světla? Záleží na technickém řešení, ale také na počasí, ročním období, sklonu střechy a její orientaci ke světovým stranám. Horní část světlovodu je žádoucí umístit na nestíněnou a dobře osluněnou část střechy. Kvalitní světlovod by měl i při zatažené obloze spolehlivě nahradit žárovku o výkonu 60 W. Ale chcete-li světla více, dá se těsně nad stropní difuzér umístit skutečná žárovka, která během noci poslouží v roli lustru. Přínosem světlovodu ovšem není jen ekonomická úspora: Daleko více jde o množství a přirozenost denního světla v obytném prostoru. Proto jsou podstatné detaily provedení střešního prosklení i tubusu (viz dále), ale také materiál difuzéru. Právě na něm záleží, jestli je denní světlo přenášeno do interiéru s věrným (přirozeným) podáním barev. Nejvěrnější barevné podání i dokonalý rozptyl denního světla v interiéru zajistí difuzér ze solnodraselného skla.

Kopule světlovodu Lightway Silver z materiálu Plexiglass, který odolává UV záření, je pružnější než sklo a nešpiní se, protože má hladký a tvrdý povrch a jeho tvar je samočisticí s každým deštěm. Lightway.

IZOLUJTE HLINÍK

Hliník, který tvoří nosný materiál tubusového světlovodu, je tepelným vodičem. To může být zásadní problém – zejména v moderních pasivních domech. Proto již vstupní zasklení ve střeše musí důkladně tepelně izolovat. Také u tubusu záleží na kvalitě tepelné izolace hliníkového plechu. Ideální řešení nabízí vícevrstvý kompozit, na jehož vnitřním okraji je polymerická odrazivá vrstva.

Střešní základna světlovodu svým tvarem ani vzhledem nijak nenaruší střechu domu. K tepelné izolaci v českém světlovodu Sunizer poslouží vložka Thermizer, s níž lze splnit i požadavky pasivního domu. ABC.

OČ JDE V TUBUSU

Světlovodné tubusy dělíme na pevné (tenkostěnný válcovaný hliník s odrazivou vrstvou) a flexibilní (odrazivá plocha i torzo tubusu jsou vlnité). Pevný tubus zajistí každopádně vyšší světelný výkon, ale také zde mohou být značné rozdíly. Pro efektivitu přenosu světla do interiéru je totiž rozhodující materiál vnitřní odrazivé vrstvy. Metalické materiály odrážejí méně světla než polymerické odrazivé plochy. Právě ty zásadně zlepšují světelný výkon. Rozdíly se nejvíce poznají u zahnutého či zalomeného tubusového světlovodu. Flexibilní (ohebný) tubus, jenž se skládá z lamel spojených hliníkovou fólií a jeho torzo připomíná harmoniku, propouští po prvním odrazu od stěny jen něco přes 10 % denního světla. To tubus z válcovaného hliníku s nalepenou odraznou fólií propustí po odrazu do interiéru více než 50 % denního světla. Bezkonkurenčně nejvyšší účinnosti ovšem dosahuje superreflexní povrchová vrstva, která je na hliníkový plech napařována chemicky ve vakuu: ta má odrazivost povrchu až 98 %. Jestli máte ostrý zrak a ve vzorkovně bude dobré světlo, měli byste superreflexní povrch bezpečně poznat. Pod všemi úhly pohledu i proti světlu připomíná zrcadlo: zůstává jasný, hladký a čistý.

ŘEŠENÍ SE NAJDE

Kvalitní světlovod pořídíte již zhruba od 8000 Kč, včetně montáže počítejte přibližně dvojnásobek. U rekonstrukce ve starším domě je ovšem nutné individuálně posoudit stav střechy a krovu. Jako alternativní řešení lze speciálně upravený tubusový světlovod instalovat i do vodorovných ploch střechy, terasy nebo chodníku (provedení může být ploché a pochozí). Je i tato možnost komplikovaná? Pak tedy instalujte alespoň světlík, který nabízí rovněž zdravé denní světlo shora, ovšem konstrukčně nejjednodušším způsobem.

TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 30. 7. 2020

Edit: