Vítězné návrhy v soutěži Stavby s vůní dřeva 2023
![Re-vize fasády domu na sídlišti v Třebíči. Lukáš Kvasnica](https://www.peknebydleni.cz/wp-content/uploads/2024/01/1_DSv_vitez-poroty_Re-vize_fasady_domu_na_sidlisti_v_Trebici-1024x1024.jpg)
Dřevěné stavby velké – Cena odborné poroty: Re-vize fasády domu na sídlišti v Třebíči. Lukáš Kvasnica, Fakulta stavební VUT v Brně. Foto: archiv Nadace dřevo pro život
Letošního ročníku studentské soutěže Stavby s vůní dřeva se zúčastnilo 60 českých a slovenských studentů z jedenácti českých a tří slovenských fakult. Celkem zpracovali 52 děl ve dvou soutěžních kategoriích: Dřevěné stavby malé a Dřevěné stavby velké.
Studentskou soutěž Stavby s vůní dřeva každoročně vyhlašuje Nadace dřevo pro život. Ta ve svých projektech poukazuje na přínosy využívání dřeva pro naši společnost a životní prostředí. Cílem soutěže je motivovat studenty vyšších a vysokých odborných škol, aby ve svých školních pracích a následně ve své budoucí profesi používali dřevo.
![Gymnázium Bernolákovská. Matej Grman a Niki Jaško](https://www.peknebydleni.cz/wp-content/uploads/2024/01/5_Vitez-Kronospan_Prostor_pro_zivot-1024x724.png)
Cena stora enso: Dřevěné stavby velké: Gymnázium Bernolákovská. Matej Grman a Niki Jaško, Stavební fakulta STU v Bratislavě. Foto: archiv Nadace dřevo pro život
Soutěž je pořádána od roku 2012, za celou dobu existence se jí zúčastnilo přes 500 studentů z České i Slovenské republiky. „Dřevo, a to nejen jako stavební materiál, s námi bylo, je a bude, a proto je důležité, aby s ním i nastupující generace uměla pracovat a využívala veškerý jeho potenciál,“ uvádí ředitel Nadace dřevo pro život Stanislav Polák. „Děkujeme nejen studentům, kteří přihlásili svá díla, ale i hlasujícím, kteří spolu s odbornou porotou vybírali vítězné projekty.“ Letos se mezi soutěžní díla rozdělilo celkem 4 717 hlasů, což je nejvíce v historii celé soutěže. Odborná porota, veřejnost a partneři soutěže vybrali nakonec sedm vítězných projektů, jejichž autoři si rozdělili hodnotné ceny.
![Útulna u rozcestí Nad Kotelní jámou. Kateřina Štrofová](https://www.peknebydleni.cz/wp-content/uploads/2024/01/2_DSm_vitez-poroty_Utulna_u_rozcesti_nad_kotelni_jamou_-1024x682.jpg)
Dřevěné stavby malé – Cena odborné poroty: Útulna u rozcestí Nad Kotelní jámou. Kateřina Štrofová, Fakulta architektury ČVUT v Praze. Foto: archiv Nadace dřevo pro život
![Domov důchodců Štěpánka. Jan Suchý](https://www.peknebydleni.cz/wp-content/uploads/2024/01/3_DSv_vitez-verejnosti_Domov_duchodcu_stepanka-1024x600.jpg)
Dřevěné stavby velké – Cena veřejnosti: Domov důchodců Štěpánka. Jan Suchý, Fakulta stavební ČVUT v Praze. Foto: archiv Nadace dřevo pro život
Dřevo je moudré
V letošním ročníku soutěže měli studenti za úkol zformulovat, proč ve svých dílech pracují se dřevem. Nosným tématem napříč soutěžními díly byl pozitivní vliv na psychiku, zejména při využití dřeva v interiéru. S odkazem na důvody, proč pracují se dřevem, se dá říci, že mladí stavitelé a designéři vnímají dřevo jako materiál pro tvůrčí práci, který je plný symboliky. „V přihláškách mě zaujalo hned několik komentářů. Například to, že dřevo je moudré, neboť nás učí trvanlivosti, ale i proměnlivosti. Nebo že dřevo vytváří dokonalou harmonii s přírodou a přináší do staveb duši a teplý dotek lidskosti. Líbila se mi také definice dřeva jako materiálu s hmatatelnou silou a pravdivostí. Jako materiálu, který je dokonalým společníkem architektů,“ přibližuje vnímání dřeva soutěžícími studenty Pavla Panáčková, členka odborné poroty a odborný vedoucí celého projektu.
![Glamping Louže. Samuel Čandík](https://www.peknebydleni.cz/wp-content/uploads/2024/01/4_DSm_vitez-verejnosti_Glamping_louze-1024x576.jpg)
Dřevěné stavby malé – Cena veřejnosti: Glamping Louže. Samuel Čandík, Fakulta stavební ČVUT v Praze. Foto: archiv Nadace dřevo pro život
Kdo zasedl v porotě?
Doc. Ing. Roman Fojtík, Ph.D., Fakulta lesnická a dřevařská
Ing. arch. Pavel Horák, Domesi/Prodesi
Ing. Lukáš Krbec, A2 Timber
Ing. arch. Jakub Mareš, Ateliér k světu
Ing. Pavla Panáčková, Nadace dřevo pro život
Ing. arch. Bohuslav Šenkýř, ŠENKÝŘ Architekti
Ing. Irena Truhlářová, ARCHCON atelier
Ing. arch. Tomáš Veselý, Magistrát hl. m. Prahy
![Adaptabilní konverze podniku Tepna Náchod. Karolína Šimonová](https://www.peknebydleni.cz/wp-content/uploads/2024/01/7_Vitez-MPO_Adaptibilni_konverze_tepny_Nachod-1024x879.jpg)
Cena ministerstva průmyslu a obchodu: Dřevěné stavby velké: Adaptabilní konverze podniku Tepna Náchod. Karolína Šimonová, Fakulta architektury ČVUT v Praze. Foto: archiv Nadace dřevo pro život
Co získali vítězové?
Všichni vítězové získali diplom Nadace dřevo pro život, ale další motivační bonusy rozhodně nechyběly. Vedle stáží a exkurzí ve výrobních závodech sponzorů (Kronospan, Stora Enso) to byla především prezentace soutěžního díla v rámci celoroční putovní výstavy. Na vítěze hlavní Ceny odborné poroty v obou kategoriích navíc čekala prémie 50 000 Kč, v případě Cen veřejnosti 10 000 Kč. Celý projekt byl realizován za finanční podpory Ministerstva zemědělství a Ministerstva průmyslu a obchodu.
Text: Vít Straňák
Foto: archiv Nadace dřevo pro život
Datum vydání: 7. 2. 2024